Nowe badanie dotyczące medycyny wewnętrznej, opublikowane przez JAMA (tygodnik wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne) wykazało, że liczba korzystających z konopi indyjskich wśród osób starszych znacznie wzrosła.
Badanie przeprowadzone zostało przez Grossman School of Medicine (wydział medycyny Grossmana) Uniwersytetu Nowojorskiego.
- Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z „krajowego projektu badawczego dotyczącego użycia narkotyków i zdrowia” (NSDUH)
- Opublikowano najnowszy sondaż, dotyczący poparcia dla legalizacji przeprowadzonego przez Pew Research Center
- Przytoczono wypowiedzi profesora Josepha Palmara w kontekście badań
Badania nad spożyciem marihuany u amerykańskich seniorów
Naukowcy przeanalizowali dane, pochodzące z National Survey on Drug Use and Health (Krajowy projekt badawczy dotyczący użycia narkotyków i zdrowia, w skrócie- NSDUH). Dzięki temu odkryli, że w latach 2015-2018, kiedy w wielu regionach Stanów Zjednoczonych medyczna marihuana została zalegalizowana, wzrost konsumpcji marihuany wśród osób powyżej 65 roku życia wyniósł aż 75 proc.
Co więcej, odkryli także wzrost użycia konopi indyjskich wśród ściślej określonych grup. Został on zaobserwowany u kobiet, respondentów, których rodziny wykazywały ponadprzeciętne zarobki oraz u osób, borykających się z problemami ze zdrowiem psychicznym.
Brak uwzględnienia waporyzacji w ankiecie
Warto jednak zauważyć, że uczestnicy ankiety zapytani zostali jedynie o konsumpcję “marihuany”, “haszyszu”, “trawki” czy “oleju na bazie haszyszu”, a nie na przykład o produkty przeznaczone do waporyzacji. Starszy autor badania stwierdził, że te ograniczenia nie odgrywają znaczącej roli w wyniku końcowym przeprowadzonego badania.
“Nie sądzę, aby brak zapytania o waporyzację miał poważny wpływ na oszacowanie użycia marihuany, ponieważ inne badania sugerują, że większość ludzi korzystających z waporyzacji używa również innych metod” – powiedział profesor Joseph Palmar dla Cannabis Wire.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Niejasności w kwestii badania
Nie da się jednak jednoznacznie stwierdzić, czy odnotowany wzrost liczby korzystających z marihuany wśród osób starszych miał miejsce w konkretnych regionach kraju, takich jak Kolorado, czy Kalifornia. Nie jest również jasne, czy osoby starsze skłaniają się ku marihuanie z powodów medycznych, czy też korzystają z niej z uwagi na pełną legalizację.
“Uważamy, że liczba stosujących marihuanę będzie ciągle wzrastać, ponieważ akceptowalność społeczna w tym obszarze wśród osób starszych jest coraz większa. (…) Myślę, że większość osób starszych korzysta z marihuany ze względów medycznych, chociaż potrzebujemy więcej badań, aby to potwierdzić. Uważam, że części z nich marihuana po prostu ułatwia zasypianie” – wypowiedział się Palmar.
Czy Amerykanie są za legalizacją marihuany, czy przeciw?
W listopadzie opublikowany został najnowszy sondaż, przeprowadzony przez Pew Research Center (Centrum Badadawcze Pew). Badanie dowodzi, że dwie trzecie Amerykanów popiera legalizację marihuany. 63 proc. tej grupy stanowią osoby urodzone podczas wyżu demograficznego. Najmniejsze poparcie dla legalizacji marihuany można zaobserwować wśród tak zwanej “cichej generacji” lub dorosłych urodzonych w latach 1928-1945.
Legalizacja marihuany w USA w 2020?
W roku 2020 w licznych stanach ma nastąpić legalizacja użytkowania marihuany dla osób pełnoletnich lub legalizacja użytkowania w celach medycznych. Wraz z tym wzrośnie liczba korzystających z marihuany wśród osób w wieku 65 lat i starszych.
„Osoby starsze są szczególnie narażone na potencjalnie niekorzystne skutki marihuany, a wraz ze wzrostem użytkowania konopi pojawia się pilna potrzeba lepszego zrozumienia zarówno korzyści, jak i ryzyka związanego z użytkowaniem konopi indyjskich” – zaznaczono w badaniu.
Co jest powodem wzrostu liczby użytkujących?
Badanie nasuwa kilka interesujących pytań: czy osoby starsze próbują aktualnie marihuany po raz pierwszy, czy jest to zniesienie pewnego rodzaju piętna wraz ze zmianami w prawie i ludzie czują się bardziej komfortowo, mówiąc o tym, że korzystają z marihuany? Czy może wieloletni użytkownicy marihuany po prostu się już zestarzeli?
“Uważamy, że większość ludzi starszych użytkujących marihuanę nie robi tego po raz pierwszy. Przynajmniej tak sugerują poprzednie badania. Myślę, że wzrost użytkowników marihuany wynika głównie z powodu osób urodzonych podczas wyżu demograficznego. Korzystają z marihuany od lat, starzeją się i w pewnym momencie wpisują się już w wiekową klamrę osób po 65 roku życia i starszych” – twierdzi Palmar.
Czy badania będą kontynuowane?
Profesor Joseph Palmar, zapytany o to, czy badania związane z konopiami indyjskimi będą kontynuowane odpowiedział, że jest przekonany o dalszym prowadzeniu badań. Dodał, że żadne szczegółowe badania nie zostały jeszcze zaplanowane.
“Jestem pewien, że główny autor badania będzie chciał, abyśmy przyjrzeli się większej liczbie danych dotyczących marihuany, ale szczerze uważam, że temat marihuany jest już trochę nudny. Mamy rok 2020 i nie uważam, aby wzrost liczby użytkujących marihuanę był czymś zadziwiającym” – wyjaśnia Palmar.
źródło: https://cannabiswire.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.