Gospodarka News

Jak obecnie rozwija się sektor konopny w Polsce?

Jak obecnie rozwija się sektor konopny w Polsce? 3 listopada 2021Leave a comment
Olej CBD

Zainteresowanie wielu przedsiębiorców, a także inwestorów, skierowane jest w stronę branży konopnej. Co ciekawe, wiele firm europejskich uznaje Polskę za bardzo atrakcyjne pole do prowadzenia biznesu w branży. Wynika to przede wszystkim z bardzo przystępnego ustawodawstwa, jeśli chodzi i CBD oraz planowanych zmian w regulacjach dotyczących uprawy medycznej marihuany.

Od kwietnia w Sejmie znajduje się kilka projektów, które mają na celu nowelizację prawa w różnym zakresie, jeśli chodzi o konopie. Na ten moment najbardziej popularna jest ustawa o dekryminalizacji. Istotna jest też kwestia legalizacji upraw. Jak rozwija się branża konopna w Polsce? Dowiedz się właśnie w tym artykule!

Branża konopna w Polsce

Na tę chwilę przewiduje się, że za kilka lat, czyli około 2028 roku, w Polsce sektor może być wart nawet 2 mld EUR. Wynika to z zainteresowania naszym rynkiem firm zagranicznych. Wystarczy przytoczyć przykład polskiego Labocanna, czyli spółki z branży konopnej, która zawarła z holenderskim Medican Campus kontrakt o wartości 1,165 mln zł.

W przybliżeniu podpisała Labocanna objęła 20% udziałów Medican Campus w zamian za pomoc w uzyskaniu 3 mln zł i ułatwieniu wprowadzenia biznesu firmy do NewConnect w ciągu najbliższych 2 lat.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Dlaczego akurat Polska stała się popularna na rynku międzynarodowym?

Zaangażowanie kapitałowe wynika przede wszystkim z intencji długoterminowej współpracy po stronie polskiej. Polska to ważny kontrahent, który mimo stosunkowo mało zagospodarowanej branży, posiada dużą bazę kontaktów na europejskim rynku i posiada solidne zaplecze naukowe oraz know-how.

Marihuana uprawa
Za kilka lat, czyli około 2028 roku, w Polsce sektor może być wart nawet 2 mld EUR

Nie można marihuany medycznej na ten moment uprawiać, ale w najbliższym czasie się to najprawdopodobniej zmieni. Procedura będzie restrykcyjna, ale da możliwość  realizacji kolejnych zaplanowanych działań. 

Co Medican Campus widzi w Labocanna?

W głównej mierze chodzi o prawdopodobnie duży potencjał synergii do obopólnego wzrostu firm. Przykładowo spółka Labocanna, pomimo braku pewności co do ostatecznego kształtu, jaki przyjmą nowe regulacje konopne – już na ten moment zakupiła zabudowaną nieruchomość i przystąpi na przestrzeni kilka najbliższych miesięcy do inwentaryzacji umów najmu z aktualnymi markami w obiekcie. 

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Labocanna częściowo zmieni oblicze polskiej branży konopnej. W tym aspekcie do wdrożenia wielu rozwiązań konieczna będzie odpowiednia adaptacja budynku do prowadzenia w nim działalności gospodarczej. Przykładowo niezbędne jest zaimplementowanie systemu upraw metodą indoor. 

Polskie konopie i holenderski sposób uprawy

Pod kątem metod produkcji i przetwórstwa jest różnie. Niestety na ten moment odstajemy od norm holenderskich, ale dzięki sporym dofinansowaniom możliwa jest optymalizacja tej kwestii w stopniu zadowalającym. Przykładowo uprawa marihuany medycznej Labocanna indoor będzie pierwszym projektem na taką skalę w Polsce.

Zapewni tym samym optymalną kontrolę nad wszystkimi parametrami kluczowymi przy plantacji. Ponadto standaryzacja procesów i powtarzalność metod utrzymywania jakości będzie w pełni zautomatyzowana.  Nieruchomość będzie wymagała jednak wielu modyfikacji pod kątem wymogów i obowiązujących przepisów.

Dotyczy to w głównej mierze uprawy medycznej marihuany.

Polska w porównaniu z innymi państwami w branży konopnej

Na ten moment nadal nieco odstajemy od reszty krajów, w których branża konopna to coś całkowicie normalnie prosperującego od lat. Warto z pewnością podkreślić, że dozwolona zawartość substancji psychotropowej jest zbyt niska.

Utrudnia to znacząco pracę wielu przedsiębiorcom. Niestety powinna być na trochę wyższym poziomie jak w Szwajcarii czy Włoszech, gdyż to daje producentom oraz przetwórcom szersze spektrum możliwości. W Polsce rozpatruje się taki pomysł, tak samo jak dekryminalizację.

Dodatkowo w kwestiach medycznych uprawa byłaby zdecydowanie bardziej restrykcyjna. Pacjenci otrzymaliby dostęp do tańszych i łatwiej dostępnych preparatów. Prawo jest w Polsce na ten moment precyzyjnie określone i dość krzywdzące dla firm. Niedozwolony jest handel marihuaną medyczną, a także same uprawy poza CBD. 

Marihuana
Nadal nieco odstajemy od reszty krajów, w których branża konopna to coś całkowicie normalnie prosperującego od lat

Czy Polska faktycznie może stać się istotnym graczem na arenie międzynarodowej?

Pionierem w branży w medycznej marihuany jest Holandia. Dzięki wsparciu Medican Campus w Polsce może powstać pierwszy tak zaawansowany i nastawiony przyszłościowo ośrodek. Jak najbardziej mamy szansę stać się istotnym graczem, ale jedynie na skalę europejską.

Przewidywane 2 mld EUR to ogromny kapitał, który z pewnością zostanie właściwie zagospodarowany. Zarówno Labocanna, jak i Medican Campus posiadają ogromne, wieloletnie doświadczenie w sprawie medycznych konopi, dlatego dobrze, że holenderska wiedza znajduje żyzne podłoże na gruncie polskiego rynku konopnego.

Daje nam to ogromne możliwości pod kątem technologicznym, a także z perspektywy wiedzy specjalistów z zachodniej Europy. Na daną chwilę nasza rodzima branża nie jest tak dobrze rozwinięta jak w Holandii, jednak nie znaczy to, że nigdy nie dorównamy europejskim i np. kanadyjskim standardom. Pozostaje nam czekać!

 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."