Medycyna Nauka News

Marihuana a depresja u mężczyzn. Co wiemy?

Marihuana a depresja u mężczyzn. Co wiemy? 21 stycznia 2020Leave a comment
Czarno białe zdjęcie mężczyzny siedzącego tyłem do ściany

W przypadku profilaktyki zachorowań u mężczyzn, zwykle koncentrujemy się na raku prostaty i jąder. Ale musimy również wziąć pod uwagę bardzo ciemną stronę zdrowia mężczyzn. Coraz więcej z nich cierpi z powodu problemów psychicznych – w tym depresji.

  • Męska depresja to temat, który rzadko pojawia się w mediach;
  • Czy marihuana pomaga w leczeniu depresji?
  • Jak działają konopie siewne oraz medyczna marihuana w leczeniu depresji?

Rola mężczyzny i depresja

Pomyślmy o roli mężczyzny. Brodaty mężczyzna na fali o długości 30 metrów stoi na desce surfingowej. Wydaje się być macho, ale rzeczywistość bycia mężczyzną powinna również obejmować dbanie o ludzi, których kochasz.

Aby robić to właściwie, mężczyźni muszą być w najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. Muszą dbać o siebie, ale niestety w niektórych przypadkach potrzebują pomocy specjalistów.

Listopad nie tylko miesiącem raka…

Zazwyczaj w listopadzie skupiamy się na raku prostaty i jąder, ale musimy również wziąć pod uwagę bardzo ciemną stronę psychicznych problemów mężczyzn, czyli depresje i lęki.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

I to nie tylko w listopadzie, ale przez cały rok.

Gdy zbliżamy się do grudnia, który niesie za sobą ciężar świąt, wydatków i „rozliczeń” zarówno w pracy jak i w życiu osobistym, jest to najlepszy czas na refleksję nad obciążeniem psychicznym.

Mężczyźni mają wiele możliwości poradzenia sobie z lękiem i depresją. Mogą zaprzeczyć ich istnieniu, lub próbować sobie z nimi poradzić za pomocą:

  • psychoterapii,
  • farmaceutyków,
  • ćwiczeń,
  • medytacji,
  • jogi,
  • alkoholu,
  • marihuany.

Niektóre z tych opcji mogą przynieść powolną poprawę, a inne nawet pogorszyć stany depresyjne. Niektóre z tych sposobów są wykonywane pod nadzorem pracownika służby zdrowia, a inne z zastosowaniem tzw. samoleczenia.

Mężczyzna w kapturze siedzący przy ścianie
Czy marihuana (THC) może skutecznie leczyć depresję? Sprawdźmy!

Jak stosować marihuanę do leczenia depresji ?

Od lat konopie indyjskie były stosowane przede wszystkim samodzielnie przez pacjentów. Dostęp, dawkowanie i inne elementy terapii musieli oni ustalać bez pomocy lekarzy czy aptekarzy. Dawki były zmienne, podobnie jak odpowiedzi na nurtujące ludzi pytania.

Legalizacja marihuany medycznej pozwoliła na szersze badania, jednak wciąż nie mamy pełnych informacji na temat dawkowania, rodzaju marihuany, odsetka uzdrowionych pacjentów i skutków ubocznych.

Mamy ogromną wiedzę na temat poprawy w PTSD. Potrzebujemy jednak dalszych badań, aby ocenić poprawę, dawkowanie i działania niepożądane w depresji i oraz schorzeniach psychicznych bezpośrednio z depresją związanych.

Jak działa marihuana na stany lękowe?

Wiemy, że przy mniejszych dawkach marihuany lęk może być zmniejszony, ale przy większych dawkach lęk może się powiększyć. Gdzie jest złoty środek?

Prawdopodobnie różni się dla każdego mężczyzny w zależności od wielkości fizycznej, nasilenia depresji, rodzaju nierównowagi chemicznej i farmakodynamiki.

Czy w ogóle wiemy, w jaki sposób marihuana może leczyć depresję i brak równowagi chemicznej  mózgu?

Niestety cały czas potrzebujemy pełniejszego zrozumienia działania konopi indyjskich i ich interakcji z organizmem, aby ustalić dawkę na podstawie naukowej, a nie anegdotycznej.

Musimy upewnić się, że kontrola jakości istnieje w każdej firmie produkującej leki na bazie konopi indyjskich, aby upewnić się, że wszyscy stosują leki działające i bezpieczne.

Liście marihuany
Liście marihuany

Trudność w leczeniu depresji a marihuana…

Leczenie lęku i depresji jest trudne i ogólnie ma lepszy wskaźnik powodzenia przy połączeniu stosowania leków i psychoterapii. Jest to trudny i powolny proces, ponieważ staramy się rozwiązywać stare problemy, podczas gdy pacjent codziennie otrzymuje nowe problemy.

Leki, zarówno farmaceutyczne, jak i kanabinoidy (CBD, THC, CBG), są wchłaniane z różną szybkością w ciągu kilku minut lub godzin.

Ponieważ znaczna część leczenia obejmuje terapię samoregulującą, codzienne ustalenie prawidłowej dawki może być trudne z wszystkimi zmiennościami wchłaniania, rodzajami innych przyjmowanych leków i wpływami zewnętrznymi.

Wiemy jednak na pewno że  marihuana może poprawić życie mężczyzn cierpiących na depresję i lęki. Potrzebujemy jednak więcej badań klinicznych, aby ustalić, w jaki sposób możemy zwiększyć skuteczność leczenia depresji marihuaną.

Warto mieć na uwadze, że samodzielne eksperymenty w tym zakresie mogą przynieść skutki odwrotne do oczekiwanych.

źródło: 420intel.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najlepsze porady i powiadomienia o nowych recenzjach i najlepszych dealach na waporyzatory!

* pole wymagane