- Według badań opublikowanych przez American Journal of Managed Care, w 2016 roku koszty związane z leczeniem migren w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 36 miliardów dolarów.
- „Pomimo wielu medycznych możliwości leczenia, mniej niż połowa osób cierpiących na bóle głowy doświadcza remisji, a wiele z nich w ciągu całego życia cierpi na silne lub przewlekłe bóle głowy”.
- Konopie są stosowane w leczeniu migren i napięciowych bólów głowy.
Bóle głowy poważnym problemem zdrowotnym. Jest ich aż 150 różnych odmian!
Duża część z nich jest bolesna i męcząca. Niektórzy potrafią radzić sobie z bólem, stosując proste środki przeciwbólowe, jednak powtarzające się ataki są często leczone w nieodpowiedni sposób. Z tego powodu wiele osób uważa, że należy znaleźć dodatkowe możliwości leczenia, na przykład wykorzystując konopie indyjskie.
Konopie na ból głowy stosowano już w starożytności
Stosowanie konopi jako środka leczniczego w leczeniu bólów głowy można było zaobserwować już w drugim tysiącleciu p.n.e. w asyryjskich rękopisach, w ajurwedyjskich dokumentach dotyczących leczenia migren, a także w starożytnej Grecji. Wykorzystywano wtedy całą roślinę konopi indyjskich przyjmując ją w postaci nalewki. Dzięki takiemu sposobowi osoby żyjące w Starożytności mogły wykorzystać właściwości kannabinoidów, takich jak THC i CBD.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Zakaz uprawy konopi i spadek liczby badań
Niestety, zakaz uprawy konopi indyjskich doprowadził do ogromnego spadku danych klinicznych, dotyczących konopi indyjskich jako leku na bóle głowy. Jedynymi danymi źródłowymi są wyniki z case study i ankiet. Skuteczność konopi indyjskich w leczeniu bólów głowy jest jeszcze niezbadana.
Najnowsze badania: konopie i migrena
W jednym z badań przeanalizowano kwestionariusze 139 pacjentów cierpiących na klasterowe bóle głowy. Wstępne wyniki badań wykazały, że 22% pacjentów z klasterowymi bólami głowy stwierdziło, że konopie indyjskie sprawiają, że ich bóle głowy „pogorszyły się lub są niezmienne”, a 27% uznało, że mogą one nawet spowodować atak. Czy istnieje jasna odpowiedź na to pytanie? Marihuana pomaga czy nasila bóle głowy?
Migrena: co to jest?
Migrena jest przeważnie jednostronnym, pulsującym i związanym z fotofobią i fonofobią bólem głowy. Istnieją obiecujące dowody na to, że konopie indyjskie mogą stać się skutecznym lekarstwem dla niektórych osób cierpiących na migrenę, na co wskazują zwłaszcza wczesne źródła historyczne z XIX i XX wieku.
Ostatnio badanie retrospektywne wykazało, że 85,1 procent pacjentów zgłosiło zmniejszenie częstości występowania migreny po terapii konopiami indyjskimi z perspektywy czteroletniego odstępu czasowego. Ponadto, 11.6 procent pacjentów stwierdziło, że palenie może powstrzymywać migreny.
Istnieje wiele doniesień o przypadkach, które przemawiają na korzyść konopi indyjskich. Na przykład, jeden z pacjentów doświadczył 18 lat nieudanego leczenia standardowymi lekami, ale znalazł ulgę w paleniu konopi indyjskich.
Klasterowe bóle głowy i marihuana
Nie można jednoznacznie ocenić skuteczności marihuany na klasterowe bóle głowy. Klasterowe bóle głowy definiuje się jako silne jednostronne bóle w okolicach oczodołów, skroni i/lub okolic nadoczodołowych, zwykle występujące często i w regularnych odstępach czasu.
„Wpływ marihuany na bóle klastrowe głowy jest nadal niejasny. 75 procent pacjentów stwierdza słabą skuteczność zażywania konopi, jednak pozostałe 25 procent utrzymuje zdanie o jej skuteczności, stwierdza dr Elizabeth Leroux z Emergency Headache Center w Paryżu. Co więcej, 27 procent pacjentów uznało, że konopie indyjskie powodują atak, a czterech z nich twierdziło, że konopie indyjskie mogą mieć wpływ zarówno na wywołanie, jak i przerwanie klasterowego bólu głowy.
Nieskuteczność konopi prawdopodobnie wynika z tego, że konopie indyjskie powodują przyspieszenie akcji serca i rozszerzenie naczyń, które są czynnikami wywołującymi klasterowe bóle głowy.
Konopie na napięciowe bóle głowy
Napięciowy ból głowy definiuje się jako częste, rzadkie lub przewlekłe, zazwyczaj obustronne uciskanie czaszki, utrzymujące się kilka minut lub kilka dni. Napięciowe bóle głowy mogą pochodzić z centralnego układu nerwowego, są bardzo często związane ze stresem, ale mogą być również wywołane przez tkankę mięśniową.
Właściwości przeciwbólowe konopi indyjskich mogą zmniejszać napięcie mięśni, które wywołują napięciowe bóle głowy. Dodatkowo, istnieją dowody na to, że gdy THC wchodzi w reakcję z anandamidem w organizmie, wywołuje efekt wyciszenia całego ciała, co może zredukować czynniki wywołujące napięciowe bóle głowy.
Układ endokannabinoidalny
Zakłada się, że układ endokannabinoidalny może odgrywać istotną rolę w patogenezie bólu głowy. Z jednej z teorii wynika, że niedobór poziomu endokannabinoidów może być przyczyną występowania bólów głowy. Konopie indyjskie mogą zaburzać niektóre etapy pojawiania się bólu głowy, łagodzić ból, wywoływać efekty rozluźniające, jednak istnieje jeszcze wiele niezbadanych kwestii.
źródło: https://dopemagazine.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.