Medycyna News

Czy konopie pomagają na bóle migrenowe?

Czy konopie pomagają na bóle migrenowe? 30 czerwca 2020Leave a comment
Kobieta zasłaniająca twarz
 • Według badań opublikowanych przez American Journal of Managed Care, w 2016 roku koszty związane z leczeniem migren w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 36 miliardów dolarów.
 • „Pomimo wielu medycznych możliwości leczenia, mniej niż połowa osób cierpiących na bóle głowy doświadcza remisji, a wiele z nich w ciągu całego życia cierpi na silne lub przewlekłe bóle głowy”.
 • Konopie są stosowane w leczeniu migren i napięciowych bólów głowy.

Bóle głowy poważnym problemem zdrowotnym. Jest ich aż 150 różnych odmian!

Duża część z nich jest bolesna i męcząca. Niektórzy potrafią radzić sobie z bólem, stosując proste środki przeciwbólowe, jednak powtarzające się ataki są często leczone w nieodpowiedni sposób. Z tego powodu wiele osób uważa, że należy znaleźć dodatkowe możliwości leczenia, na przykład wykorzystując konopie indyjskie.

Konopie na ból głowy stosowano już w starożytności

Stosowanie konopi jako środka leczniczego w leczeniu bólów głowy można było zaobserwować już w drugim tysiącleciu p.n.e. w asyryjskich rękopisach, w ajurwedyjskich dokumentach dotyczących leczenia migren, a także w starożytnej Grecji. Wykorzystywano wtedy całą roślinę konopi indyjskich przyjmując ją w postaci nalewki. Dzięki takiemu sposobowi osoby żyjące w Starożytności mogły wykorzystać właściwości kannabinoidów, takich jak THC i CBD.

Młody mężczyzna w piżami siedzący na łóżku z dłonią na czole
Osoby żyjące w Starożytności mogły wykorzystać właściwości kannabinoidów

Zakaz uprawy konopi i spadek liczby badań

Niestety, zakaz uprawy konopi indyjskich doprowadził do ogromnego spadku danych klinicznych, dotyczących konopi indyjskich jako leku na bóle głowy. Jedynymi danymi źródłowymi są wyniki z case study i ankiet. Skuteczność konopi indyjskich w leczeniu bólów głowy jest jeszcze niezbadana.

Najnowsze badania: konopie i migrena

W jednym z badań przeanalizowano kwestionariusze 139 pacjentów cierpiących na klasterowe bóle głowy. Wstępne wyniki badań wykazały, że 22% pacjentów z klasterowymi bólami głowy stwierdziło, że konopie indyjskie sprawiają, że ich bóle głowy „pogorszyły się lub są niezmienne”, a 27% uznało, że mogą one nawet spowodować atak. Czy istnieje jasna odpowiedź na to pytanie? Marihuana pomaga czy nasila bóle głowy?

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Migrena: co to jest?

Migrena jest przeważnie jednostronnym, pulsującym i związanym z fotofobią i fonofobią bólem głowy. Istnieją obiecujące dowody na to, że konopie indyjskie mogą stać się skutecznym lekarstwem dla niektórych osób cierpiących na migrenę, na co wskazują zwłaszcza wczesne źródła historyczne z XIX i XX wieku.

Ostatnio badanie retrospektywne wykazało, że 85,1 procent pacjentów zgłosiło zmniejszenie częstości występowania migreny po terapii konopiami indyjskimi z perspektywy czteroletniego odstępu czasowego. Ponadto, 11.6 procent pacjentów stwierdziło, że palenie może powstrzymywać migreny.

Istnieje wiele doniesień o przypadkach, które przemawiają na korzyść konopi indyjskich. Na przykład, jeden z pacjentów doświadczył 18 lat nieudanego leczenia standardowymi lekami, ale znalazł ulgę w paleniu konopi indyjskich.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Klasterowe bóle głowy i marihuana

Nie można jednoznacznie ocenić skuteczności marihuany na klasterowe bóle głowy. Klasterowe bóle głowy definiuje się jako silne jednostronne bóle w okolicach oczodołów, skroni i/lub okolic nadoczodołowych, zwykle występujące często i w regularnych odstępach czasu.

„Wpływ marihuany na bóle klastrowe głowy jest nadal niejasny. 75 procent pacjentów stwierdza słabą skuteczność zażywania konopi, jednak pozostałe 25 procent utrzymuje zdanie o jej skuteczności, stwierdza dr Elizabeth Leroux z Emergency Headache Center w Paryżu. Co więcej, 27 procent pacjentów uznało, że konopie indyjskie powodują atak, a czterech z nich twierdziło, że konopie indyjskie mogą mieć wpływ zarówno na wywołanie, jak i przerwanie klasterowego bólu głowy.

Nieskuteczność konopi prawdopodobnie wynika z tego, że konopie indyjskie powodują przyspieszenie akcji serca i rozszerzenie naczyń, które są czynnikami wywołującymi klasterowe bóle głowy.

Studentka siedząca przy biurku z grymasem na twarzy
27 procent pacjentów uznało, że konopie indyjskie powodują atak bólu głowy

Konopie na napięciowe bóle głowy

Napięciowy ból głowy definiuje się jako częste, rzadkie lub przewlekłe, zazwyczaj obustronne uciskanie czaszki, utrzymujące się kilka minut lub kilka dni. Napięciowe bóle głowy mogą pochodzić z centralnego układu nerwowego, są bardzo często związane ze stresem, ale mogą być również wywołane przez tkankę mięśniową.

Właściwości przeciwbólowe konopi indyjskich mogą zmniejszać napięcie mięśni, które wywołują napięciowe bóle głowy. Dodatkowo, istnieją dowody na to, że gdy THC wchodzi w reakcję z anandamidem w organizmie, wywołuje efekt wyciszenia całego ciała, co może zredukować czynniki wywołujące napięciowe bóle głowy.

Układ endokannabinoidalny

Zakłada się, że układ endokannabinoidalny może odgrywać istotną rolę w patogenezie bólu głowy. Z jednej z teorii wynika, że niedobór poziomu endokannabinoidów może być przyczyną występowania bólów głowy. Konopie indyjskie mogą zaburzać niektóre etapy pojawiania się bólu głowy, łagodzić ból, wywoływać efekty rozluźniające, jednak istnieje jeszcze wiele niezbadanych kwestii.

źródło: https://dopemagazine.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."