Medycyna

Przeciwbólowe działanie marihuany jest coraz lepiej znane naukowcom. Kiedy będzie można zrezygnować z opioidów?

Przeciwbólowe działanie marihuany jest coraz lepiej znane naukowcom. Kiedy będzie można zrezygnować z opioidów? 28 listopada 20192 komentarze
Kolorowe tabletki

Naukowcy od dziesięcioleci znają właściwości konopi indyjskich. Najczęściej wymienia się wśród nich łagodzenie bólu. Wciąż jednak brakowało im odpowiednich badań lub dowodów na to działanie, co wynikało głównie z powodu dotychczasowych ograniczeń prawnych. Ale teraz, wraz z legalizacją marihuany medycznej i rekreacyjnej w wielu stanach USA (a także w Kanadzie), badacze wkroczyli w nową erę badań naukowych nad marihuaną.

Zastosowanie opioidów jako środka przeciwbólowego

 • Opioidy to leki, które większość lekarzy przepisuje w leczeniu silnych objawów bólowych, takich jak przewlekłe bóle głowy, bóle reumatyczne, bóle pooperacyjne lub bóle pleców.
 • Ponadto opioidy to leki które stosuje się również w leczeniu ostrych bólów spowodowanych urazami lub po skomplikowanych operacjach chirurgicznych.
 • Większość tego rodzaju leków ma charakter steroidowy. To znaczy, że w ludzkim ciele opioidy działają poprzez przyłączanie się do receptorów komórek nerwowych w różnych częściach organizmu. Blokują w ten sposób sygnały nerwowe przechodzące w kierunku mózgu i tłumią uczucie bólu.

Długotrwałe stosowanie opioidów ma jednak poważne skutki uboczne. Może powodować senność, zaparcia, nudności.

Najgorszym i najbardziej niebezpiecznym jest jednak uzależnienie fizyczne lub psychiczne od leków.

Wywołują one bowiem silne uczucie uniesienia i tzw. „odlotu”, które charakterystyczne jest dla narkotyków twardych, np. heroiny, która też jest opioidem.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Operacja na bloku operacyjnym
Opioidów często używa się do łagodzenia bólu po operacjach.

Zagrożenie związane z lekami opioidowymi

Sytuacja stała się najbardziej niepokojąca w Stanach Zjednoczonych. Według raportu National Institute on Drug Abuse, w USA ponad 130 osób rocznie umiera z powodu przedawkowania opioidów.

Dlatego coraz więcej osób przechodzi na leczenie przeciwbólowe oparte na medycynie ziołowej – w tym na marihuanie (a nawet konopiach siewnych CBD). Ludzie coraz częściej poszukują informacji odnośnie właściwości przeciwbólowych konopi indyjskich, oto rzeczy które ich interesują:

 • marihuana na ból głowy
 • ból wątroby marihuana
 • marihuana na ból generalnie
 • marihuana ból brzucha
 • ból nowotworowy a marihuana
 • marihuana na ból gardła
 • marihuana ból żołądka
 • medyczna marihuana na ból
 • czy marihuana pomaga na ból zęba?
 • jak marihuana uśmierza ból?
 • ból brzucha marihuana
 • marihuana na ból brzucha
 • marihuana na ból ucha
 • marihuana na ból stawów
 • marihuana na ból kręgosłupa
 • czy marihuana uśmierza ból?
 • czy marihuana pomaga na ból
 • medyczna marihuana na ból
 • marihuana na ból kręgosłupa
 • marihuana na ból pleców
 • czy marihuana pomaga na bol zeba
 • marihuana ból serca
 • marihuana ból w klatce

Jak widać w konopiach indyjskich są pokładane ogromne nadzieje, jak się okazuje ma to swoje naukowe uzasadnienie.

Konopie indyjskie mogą być lepszą alternatywą dla opioidów!

Rozluźnienie przepisów dotyczących marihuany utorowało drogę nowym badaniom w tym zakresie.

Tariq Akhtar z University of Guelph w Ontario,  wraz ze swoim zespołem skorzystał z tej sytuacji.

Zidentyfikowali oni dwie cząsteczki Cannflavin A i Cannflavin B. Są częścią grupy flawonoidów, czyli związków chemicznych występujących w konopiach.

Ważne jest to, że cząsteczki te są, w odróżnieniu do opioidów, niepsychoaktywne i bezpośrednio atakują źródło stanu zapalnego w ciele.

W przeciwieństwie do opioidów nie wywołują one uczucia euforii ani silnego uzależnienia.

Przeciwzapalne właściwości związków flawonoidowych są, zdaniem naukowców, trzydzieści razy mocniejsze niż kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnej od lat aspiryny, podawanej przez lekarzy na całym świecie.

Naukowcy prześledzili cały proces produkcji flawonoidów w roślinie konopi indyjskich przy użyciu skomplikowanych metod biochemicznych.

Udało im się znaleźć geny odpowiedzialne za syntezę dwóch wspomnianych cząsteczek. Problem polega na tym, że roślina konopi wytwarza te cząsteczki w niewielkiej ilości.

W związku z tym, taki naturalny proces jest praktycznie niemożliwy do wykorzystania na skalę przemysłową.

leki na listku
Medycyna naturalna: konopie indyjskie jako „cudowna pigułka”?

Możliwe jest jednak sztuczne syntezowanie tego związku rozmaitymi metodami biotechnologicznymi.

Naukowcom udało się zmodyfikować roślinę genetycznie, aby generowała większe ilości flawonoidów.

Jednak tego typu procedura jest bardzo kosztowna i czasochłonna.  W związku z tym, przyszłość tego typu leków wciąż jest niepewna.

Aby lepiej zrozumieć przeciwbólowe działanie konopi, zespół biologów molekularnych Uniwersytetu Guelpha planował nawiązać współpracę z firmą Anahit International Corp.

Dzięki ich wspólnym wysiłkom rodzi się nadzieja na odnalezienie skutecznego rozwiązania tego problemu.

Firma Anahit z niecierpliwością oczekuje współpracy z University of Guelph Researchers. Jej celem jest opracowanie bezpiecznego środka przeciwbólowego, który będzie oparty na wyciągu z konopi indyjskich (marihuany).

Jeśli taka strategia odniesie sukces, stanie się ona punktem zwrotnym w procesie opracowywania nieuzależniających leków przeciwbólowych.

Firma planuje w przyszłości wprowadzić także szeroką gamę produktów dla sportowców, takich jak napoje izotoniczne, pigułki, kremy i plastry dermatologiczne.

źródło: cannabishealthinsider.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

2 comments

 1. Ciekawa jestem jak to się sprawdzi, ale jestem totalnie za – np. w leczeniu silnyvh bolów glowy czy kręgosłupa przydałyby się takie tabletki lub plaastry. U mnie z plecami akurat coraz lepiej bo po prostu zamiast łykać niezliczoną ilość leków wymieniłam materac na piankowy z ArtMedic Viscotherapy, ale i tak uważam, że takie lekarstwa byłyby przydatne 😉

  1. Też wierzę w to że ludzie zaczną wykorzystywać dary natury a nie oferty handlowe korporacji farmaceutycznych.

   Pozdrawiam
   VapoManiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Zapisz się do newslettera i otrzymuj najlepsze porady i powiadomienia o nowych recenzjach i najlepszych dealach na waporyzatory!

* pole wymagane