Medycyna News

Czy ​​marihuana obniża IQ?

Czy ​​marihuana obniża IQ? 11 marca 2021Leave a comment
Kostka Rubika

Podobnie jak w przypadku wielu innych koncepcji, które powstały w latach 2016-2020, pomysł, że marihuana obniża IQ stał się w niektórych kręgach niezwykle popularny. Stało się tak między innymi za sprawą wypowiedzi byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa.

 • Według większości badań, marihuana nie obniża ilorazu inteligencji.
 • Niektóre badania pokazują, że taka sytuacja może mieć miejsce, ale mowa w nich o nadużywaniu marihuany w wieku nastoletnim, gdy mózg nie jest jeszcze do końca rozwinięty.

Poziom IQ a użytkowanie marihuany – komentarz Trumpa

Nagranie powstało w 2018 roku, jednak wyciekło dopiero na początku 2020 roku. Były prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, powiedział wtedy grupie zebranej na przyjęciu w Białym Domu, że marihuana

wpływa na iloraz inteligencji. Obniża go”.

Co ciekawe, jego syn, Donald Trump Jr. nie zgodził się z nim.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

„Powiem tak. Jeśli o mnie chodzi, to uważam, że alkohol wyrządza znacznie więcej szkód. Nie widać przecież ludzi bijących swoje żony po paleniu marihuany. Jest po prostu inaczej”

– powiedział syn byłego prezydenta USA.

Mózg
Według większości badań marihuana nie obniża ilorazu inteligencji

Marihuana a obniżanie ilorazu inteligencji

Wykonywane na przestrzeni lat badania pokazują, że teoria o tym, jakoby marihuana miała obniżać IQ, jest najzwyklejszym mitem.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

W grudniu 2020 roku, reprezentant Karoliny Północnej, David Rouzer napisał na Twitterze, że Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH)

„stwierdza, że ​​regularne używanie marihuany może obniżyć IQ o 8 punktów„.

To brzmi bardzo autorytatywnie. Jednak według samego NIH – nie jest to prawda.

Co NIH mówi o marihuanie?

W lipcu 2020 roku NIH opublikował raport na temat marihuany i faktycznie, poruszył tam temat IQ. Jednak nie stwierdzono, że marihuana go obniża.

„Niektóre badania powiązały używanie marihuany ze spadkiem IQ, ale mowa o sytuacji, gdy użytkowanie jej zaczyna się w okresie dojrzewania, a później prowadzi do nadużywania konopi indyjskich w wieku dorosłym.

Jednak nie wszystkie badania dotyczące związku między marihuaną a IQ wykazały ten sam wniosek. Trudno zatem jest udowodnić i jednoznacznie stwierdzić, że marihuana powoduje spadek IQ. Na wyniki takich badań może wpływać wiele różnych czynników”

– można przeczytać w raporcie NIH.

Co naprawdę wpływa na iloraz inteligencji?

Zdaniem NIH, do takich czynników mogą należeć:

 • genetyka,
 • środowisko rodzinne,
 • wiek, w którym nastąpiło pierwsze użytkowanie,
 • częstotliwość użytkowania,
 • posiadanie zaburzeń związanych z użytkowaniem marihuany (uzależnienie),
 • długość okresu użytkowania,
 • czas trwania badania.

To wszystko nie pozwala stwierdzić, że ​​marihuana

„negatywnie wpływa na iloraz inteligencji”

lub, że może

„obniżyć IQ o 8 punktów”.

PolitiFact (organizacja fact-checkingowa, zajmująca się weryfikowaniem prawdziwości zamieszczanych informacji) oceniło tweet Rouzera jako informacje „przeważnie fałszywe”.

dziewczyna z książką
Utrata punktów IQ dotyczyła osób, które zaczęły regularnie nadużywać marihuany w wieku nastoletnim

Co mówią na ten temat nowozelandzkie badania?

Chociaż nie wiadomo, do jakiego badania nawiązał w 2018 roku Donald Trump, to jednak Rouzer wydaje się odnosić do badania, które przeprowadzono w Nowej Zelandii. Stwierdzono w nim bowiem, że możliwy jest spadek IQ o sześć do ośmiu punktów, u osób użytkujących marihuanę nałogowo.

Ale nawet jeśli faktycznie jest to przyczyną, to kongresmen w swoim tweecie pominął kilka istotnych szczegółów.

Badanie IQ w Nowej Zelandii

Utrata punktów IQ dotyczyła osób, które zaczęły regularnie nadużywać marihuany w wieku nastoletnim. A jak wiadomo, nikt w legalnej branży konopi indyjskich nie jest zwolennikiem używania marihuany przez nastolatków.

Ponadto, legalne pieniądze ze sprzedaży marihuany trafiają do programów, które mają na celu ograniczenie jej spożycia przez nastolatków, a także na rozwój szkół publicznych.

Badanie w Nowej Zelandii nie wykazało też żadnego wpływu na IQ u osób dorosłych, które regularnie używają marihuany.

Poza tym, inne badania nie wykazały żadnego związku między marihuaną a niższym IQ. Na przykład NIH zauważa, że ​​”nie stwierdzono możliwej różnicy w IQ pomiędzy dwoma bliźniakami, gdy jeden konsumował marihuanę, a drugie nie”.

Opinie polityków a rzeczywistość

Brak kontekstu i szczegółów może sprawić, że wypowiedzi polityków wprowadzą opinię publiczną w błąd. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacjach dotyczących tak niuansowych tematów, jak badania nad marihuaną i jej oddziaływaniem na mózg.

Należy o tym pamiętać. Debaty na temat legalizacji marihuany są coraz częstsze, nie tylko w USA, ale na całym świecie, więc opieranie się na badaniach, a nie na niepopartych niczym opiniach, jest szczególnie istotne.

źródło: https://420intel.com/

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."