Bez kategorii Medyczna marihuana

Czy można podróżować z medyczną marihuaną?

Czy można podróżować z medyczną marihuaną? 8 września 2023Leave a comment

Czy można podróżować z medyczną marihuaną?

Terapia leczniczą marihuaną to często długotrwały proces, dlatego wielu pacjentów zastanawia się, czy może podróżować z suszem konopnym po Polsce lub za granicę naszego kraju. Sprawdź, gdzie możesz zabrać medyczną marihuanę i jakich dokumentów potrzebujesz, aby cała podróż przebiegła w spokojnej atmosferze. 

Podróżowanie z marihuaną po Polsce

Przyjmowanie leczniczej marihuany nie musi odbywać się tylko w domu. Dawkę leku na bazie konopi można również zażyć poza nim, a nawet zabrać w podróż. Jednak ważne jest posiadanie przy sobie odpowiednich dokumentów. 

Jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą?

Podstawowa dokumentacja, jaką należy mieć przy sobie będąc pacjentem medycznej marihuany obejmuje:

 • wydrukowaną kopię recepty lub e-receptę w portalu Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
 • fakturę imienną potwierdzającą zakup suszu konopnego,
 • zaświadczenie od lekarza o leczeniu medyczną marihuaną. 

Dodatkowo zawsze susz konopny musi być przechowywany w oryginalnym opakowaniu aptecznym, który jest potwierdzeniem jego legalności. 

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Posiadając wyżej wymienione dokumenty i susz konopny zapakowany w oryginalne opakowanie, można zabrać medyczną marihuanę w dowolne miejsce w Polsce.

Podróżowanie z marihuaną medyczną za granicę 

Podróżowanie z medyczną marihuaną nie jest trudne, jeśli zna się przepisy dotyczące wywozu leków za granicę. Na szczęście, coraz więcej krajów legalizuje terapie konopną, co sprawia, że lista destynacji, do których można zabrać konopie, stale się powiększa. 

Najważniejszym dokumentem, który należy posiadać chcąc podróżować po krajach Unii Europejskiej lub poza Unię, jest specjalne zezwolenie na wywóz leków za granicę, wydawane przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. 

Uzyskanie takiego dokumentu może zająć kilkanaście dni (zwykle ok. 14) i wymaga przedstawienia zaświadczenia o leczeniu medyczną marihuaną, w którym zawarta jest ilość leku, dawkowanie i czas trwania podróży. 

marihuana a prowadzenie samochodu

Często zdarza się, że decyzja jest gotowa wcześniej, np. po 7 dniach. Mimo wszystko warto wziąć pod uwagę czas potrzebny do załatwienia tego zezwolenia i zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. 

W przypadku podróżowania do krajów Unii Europejskiej, dodatkowo potrzebny jest podpis lekarza, co nie jest wymagane, jeśli zabiera się konopie lecznicze poza Unię, np. do Wielkiej Brytanii.  

Warto również wiedzieć, że zezwolenie na wywóz marihuany poza Polskę ma ograniczenia czasowe. Maksymalny okres takiego pozwolenia wynosi 30 dni. 

Dokumenty potrzebne do wywiezienia marihuany z Polski

Ilość dokumentów potrzebnych do wywiezienia konopi leczniczych z Polski jest w zasadzie taka sama, jak podczas podróży po Polsce. Wyjątek stanowi dodatkowe zezwolenie na wywóz leku. 

Pełen wykaz dokumentów potrzebnych do wywozu marihuany z Polski obejmuje:

 • wydrukowaną kopię recepty na medyczną marihuanę,
 • fakturę imienną na zakup leku na bazie konopi,
 • susz konopny w oryginalnym opakowaniu,
 • zezwolenie na wywóz marihuany medycznej.

Ponadto każdy lek zawierający medyczną marihuanę wymaga osobnego dokumentu zezwalającego na wywóz konopi poza Polskę. Na przykład, jeśli korzysta się z dwóch różnych odmian marihuany, to do każdej z nich należy mieć osobne zaświadczenie. 

Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Jak dużo medycznej marihuany można zabrać za granicę?

Podróżując z medyczną marihuaną za granicę, można zabrać tyle suszu konopnego, ile wynika z dziennego dawkowania pomnożonego przez ilość dni pobytu poza Polską. Na przykład, jeśli na recepcie widnieje zapis 0,1 grama 2 razy dziennie, a osoba wyjeżdża na 30 dni, to może zabrać ze sobą 6 gramów medycznej marihuany. 

Do jakich krajów można podróżować z medyczną marihuaną?

Lista krajów, do których można wwieźć medyczną marihuanę stale się zmienia, dlatego najlepszym sposobem jest kontakt z ambasadą danego kraju, w celu otrzymania najświeższych informacji na ten temat.

W niektórych państwach europejskich, np. Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Serbii czy Słowacji, istnieje pewne ryzyko związane z podróżowaniem z medyczną marihuaną. Natomiast w krajach arabskich, takich jak m.in. Egipt, Jordania, Katar, Maroko, Palestyna, Syria, Tunezja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, medyczna marihuana jest nielegalna i nie można jej wwieźć nawet do celów leczniczych. 

Podsumowanie

Podróżowanie z medyczną marihuaną jest możliwe, ale nie do wszystkich krajów na świecie. Jeśli chodzi o Unię Europejską, to do większości państw można wwieźć susz konopny, jednak trzeba mieć przy sobie komplet dokumentów potwierdzający leczenie, w tym pozwolenie na wywóz leku wydane przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

W przypadku krajów spoza Unii, np. krajów arabskich, nie jest możliwe zabranie ze sobą leku z medyczną marihuaną. Jednak w związku z tym, że terapia konopna legalizowana jest w coraz większej ilości krajów, to warto skontaktować się z ambasadą wybranej destynacji i uzyskać najnowsze informacje na ten temat. 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej

 

 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."