Medyczna marihuana

Medyczna marihuana – na jakie choroby?

Medyczna marihuana – na jakie choroby? 19 maja 2023Leave a comment

Medyczna marihuana stanowi przedmiot zainteresowania wielu pacjentów. W Polsce od 2017 r. jest ona legalna i możliwe jest otrzymanie recepty typu Rpw. Umożliwia ona zakup marihuany medycznej w aptece, jednak jakie choroby można leczyć z jej pomocą? Poznaj kilka szczegółów na ten temat, właśnie w tym artykule.

Leczenie marihuaną medyczną – najważniejsze informacje

Medyczna marihuana jest legalna nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach w Europie oraz na świecie. Może być ona stosowana w różnych formach, jednak w Polsce najczęściej w aptekach dostępna jest pod postacią kwiatostanów sprzedawanych w opakowaniach po 5 g lub 10 g. 

Skład medycznej marihuany może różnić się w zależności od odmiany, klimatu, sposobu uprawy i szeregu innych czynników. Zawiera ona różne związki organicznie, a w tym doskonale znane kannabinoidy pokroju THC i CBD. W zależności od choroby i objawów, dobierane są produkty o konkretnym stężeniu, przepisywane na recepcie w odpowiednich dawkach.

Leczenie marihuaną medyczną powinno być przeprowadzane pod nadzorem lekarza. Ważne jest monitorowanie stanu zdrowia i możliwych skutków ubocznych. Ponadto specjalista niejednokrotnie zwraca uwagę również na możliwą interakcję z lekami, jeśli pacjent regularnie przyjmuje jakiekolwiek poza konopiami o charakterze leczniczym. Trzeba mieć na uwadze, że medyczna marihuana może wywoływać skutki uboczne, takie jak: 

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
  • zmęczenie, 
  • zawroty głowy, 
  • suchość w ustach, 
  • zaburzenia percepcji, 
  • zwiększone ryzyko zaburzeń psychicznych u niektórych osób.

Medyczna marihuana – na jakie choroby?

Wybrane szczepy konopi indyjskich wykorzystywane są w celach leczniczych. Głównie dotyczy to roślin zawierających większą dawkę THC przy z reguły niskim stężeniu CBD. Często leki na jej bazie stosowane są jako środek drugiego wyboru w przypadku dolegliwości, takich jak:

  • przewlekły ból – kannabinoidy w odpowiednich dawkach mogą pomagać w łagodzeniu nieprzyjemnych bodźców będących objawem przewlekłych chorób pokroju nerwobóli, bólu mięśniowo-szkieletowego czy schorzeń o charakterze neuropatycznym.
  • choroby neurologiczne – THC i CBD mogą złagodzić wiele objawów chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane czy padaczka.
  • choroby autoimmunologiczne – niektóre badania wskazują, że medyczna marihuana może pomóc w leczeniu chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Crohna.
  • choroby psychiczne – niekiedy THC bywa stosowane w terapii objawów wybranych chorób psychicznych np. depresji lub lęku.
Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Medyczna marihuana – na co pomaga?

Związki charakterystyczne dla marihuany medycznej posiadają szerokie spektrum potencjalnych właściwości. To właśnie z tego względu znajdują zastosowanie w przypadku, gdy standardowe środki farmaceutyczne okazują się nieskuteczne lub nawet częściowo szkodliwe z powodu skutków ubocznych. 

Przykładem będzie korzystny wpływ marihuany medycznej na nudności i wymioty. Stanowi to szczególne rozwiązanie z perspektywy problemów pacjentów poddawanych chemioterapii. 

Konopie medyczne mogą także pomóc w łagodzeniu objawów chorób oczu, takich jak jaskra. Warto jednak pamiętać, że każda osoba wymaga indywidualnej diagnozy i jej reakcja na medyczną marihuanę może się różnić. W przypadku chorób wymienionych powyżej, zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania środków tego typu.

Jak stosować marihuanę medyczną?

Wiele zależy od choroby, objawów i indywidualnych potrzeb pacjenta. W aspekcie regularnego przyjmowania środków o charakterze terapeutycznym – zalecana jest inhalacja suszu. Marihuanę medyczną warto przyjmować w formie pary z pomocą waporyzatora. Urządzenia te ułatwiają podgrzewanie leku do odpowiedniej temperatury, dzięki temu działa on szybko i m.in. skutecznie w łagodzi ból.

Medyczna marihuana – przeciwwskazania

Medyczna marihuana ma pewne skutki uboczne, tak jak każdy lek. Dodatkowo medyczne konopie mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami farmaceutycznymi, dlatego przed rozpoczęciem terapii należy powiadomić o wszelkich szczegółach lekarza, który zadba o Twoje bezpieczeństwo. 

Ponadto w przypadku marihuany medycznej występuje też szereg przeciwwskazań dotyczących, np. konkretnych stanów chorobowych lub predyspozycji pacjenta, które wykluczają możliwość stosowania. Poniżej znajdziesz listę przykładów, kiedy leczenie marihuaną medyczną pozostanie wykluczone:

  • Ciąża i okres karmienia piersią – kobiety w tym czasie powinny unikać przyjmowania kannabinoidów, ponieważ związki chemiczne zawarte w konopiach mogą wpłynąć negatywnie na rozwój płodu. Obecnie nie są znane badania, które potwierdziłyby, że m.in. THC nie wpływa na zdrowie dziecka.
  • Choroby serca – osoby ze schorzeniami wchodzącymi w ten zakres powinny zachować ostrożność, ponieważ niektóre związków chemicznych zawartych w konopiach mogą wpłynąć negatywnie na układ sercowo-naczyniowy m.in. podnosząc ciśnienie lub wpływając na tętno.
  • Choroby płuc – astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc mogą zostać pogłębione przez dodatkowe substancje przyswajane oskrzelikami płucnymi.
  • Schorzenia psychiczne – medyczna marihuana może wpływać negatywnie na stan psychiczny i zaostrzyć objawy niektórych chorób, takich jak schizofrenia.
  • Praca jako zawodowy kierowca – stosowanie konopi zawierających może wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdów dlatego osoby, które stosują leki na powinny uwzględnić działanie psychoaktywne THC.

Podsumowanie

Medyczna marihuana cieszy się coraz większym uznaniem pacjentów i lekarzy. Jest ona też przedmiotem licznych badań, prowadzonych na całym świecie. W związku z tym lista chorób, w przypadku których medyczne konopie mogą przynieść dobre rezultaty, stale się wydłuża. 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
    •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

    •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

              • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."