Nauka News

Czy marihuana wpływa na naszą inteligencję?

Czy marihuana wpływa na naszą inteligencję? 28 lipca 2020Leave a comment
Kobieta czytająca książkę nad morzem

Jednym z najpowszechniejszych stereotypów na temat konopi jest jej wpływ na pamięć oraz zdolności poznawcze. Za konopiami ciągnie się negatywna opinia, gdyż bardzo często kojarzone są również z uzależnieniem oraz twardymi narkotykami. W jakim stopniu prawdziwe są te stereotypy? I w jaki sposób marihuana wpływa na inteligencję?

Czy marihuana pogarsza zdolności kognitywne?

Nie zostało to nigdy do końca udowodnione. Obecnie konopie stają się ważnym elementem kultury, życia codziennego, składnikiem suplementów, a także odzieży. Naukowcy natomiast mają możliwość dokładniejszego przyjrzenia się tym roślinom. Jednym z pierwszych zagadnień, na które chcą znaleźć odpowiedź, jest pytanie: czy marihuana czyni nas mniej inteligentnymi?

Konopie a współczynnik inteligencji

Nie trzeba być naukowcem, aby zauważyć, że działanie konopi jest nieco podobne do alkoholu – ma silne działanie relaksujące, pozwala na chwilę się ,,wyłączyć”. Wiele badań wskazuje na to, że palenie marihuany powoduje delikatne zwolnienie odruchów, zmniejszoną koncentrację uwagi i problemy z pamięcią.

Wydaje się, że w przypadku spożywania alkoholu problemy te utrzymują się długo po wytrzeźwieniu użytkownika. Z pewnością porównując długotrwałe skutki regularnego przyjmowanie alkoholu, a korzystania z konopi, to właśnie alkohol ma bardzo negatywny wpływ na organizm, m.in. na wątrobę, ale też na koncentrację czy refleks. A jak to wygląda w przypadku marihuany?

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Warto przytoczyć tutaj badanie z 2011 roku, według którego upośledzenie funkcji poznawczych może trwać nawet do trzech tygodni po przyjęciu większej ilości konopi. Badacze stwierdzili, że:

„Badania nad wpływem marihuany na funkcje wykonawcze oraz poznawcze pokazują, że osoby, które po spożyciu nie przyjmowały przez pewien okres marihuany (od 7 godzin do 20 dni), mogą nadal doświadczać upośledzenia niektórych aspektów funkcjonowania kognitywnego”.

Funkcjonowanie kognitywne odnosi się do koncentracji uwagi, funkcji motorycznych, pamięci, zdolności do podejmowania decyzji, impulsywności i zdolności wysławiania się.

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Jak wskazuje raport, nawet po 20 dniach abstynencji od konopi indyjskich, zdolność dokonywania wyborów i oceny ryzyka była dramatycznie zaniżona, co można postrzegać jako wpływ marihuany na inteligencję. Niemniej jednak, podobnie jak większość badań dotyczących konopi indyjskich przeprowadzonych przed legalizacją, niektóre z tych wyników są niejasne. Podejrzewa się nawet, że mogły być celowo fałszowane, aby pozostawać zgodnymi z wizją ówczesnej polityki anty-konopnej.

Zbliżenie na książkę i okulary
Nawet po 20 dniach abstynencji od konopi indyjskich, zdolność dokonywania wyborów i oceny ryzyka była dramatycznie zaniżona
Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Długo- i krótkofalowy wpływ marihuany na mózg

Czy inteligencja jest definiowana wyłącznie przez funkcje poznawcze danej osoby? Pamięć z pewnością stanowi część tego pojęcia, jednak zdolności motoryczne raczej nie. W tym momencie warto zadać sobie pytanie ,co do długo- i krótkoterminowych efektów przyjmowania konopi. Jeśli efekty są tylko krótkotrwałe, sprawa jest znacznie mniej niepokojąca. Podobnie jak alkohol, marihuana może jedynie tymczasowo osłabić funkcje umysłowe.

Badanie przeprowadzone w Nowej Zelandii w 2013 roku ujawniło jednak, że długoterminowi użytkownicy konopi są w rzeczywistości najbardziej narażeni na pogorszenie funkcji poznawczych. Badanie to stanowiło część znacznie większej próby badawczej zwanej Wielodyscyplinarnym Badaniem Zdrowia i Rozwoju Dunedin lub w skrócie Badaniem Dunedin.

W ramach projektu obserwowano 1038 osób przez ponad 45 lat, aby przetestować różne tezy co do skutków przyjmowania konopi. Zaczęło się od prostego monitorowania rozwoju i zdrowia małych dzieci w wieku od jednego do trzech lat.

Wraz ze wzrostem liczby osób w zakresie kontrolowanej grupy, liczyła ona około tysiąca osób i zaczęła uczestniczyć w innych, bardziej szczegółowych obszarach badawczych. Jednym z takich obszarów było korzystanie z konopi indyjskich.

Wszyscy badani zostali przetestowani pod kątem przyjmowania konopi indyjskich pięć razy w tygodniu. Byli oni w wieku 18, 21, 26, 32 i 38 lat. Wśród osób w wieku 13 lat naukowcy przeprowadzili test neuropsychologiczny przed rozpoczęciem jakiegokolwiek palenia konopi. Ten sam test został przeprowadzony ponownie w wieku 38 lat.

Wyniki przedstawiają raczej negatywne efekty dla długoterminowych użytkowników konopi indyjskich, zwłaszcza dla tych, którzy zaczynali jako nastolatki. Raport z badania wskazywał:

„Długotrwałe zażywanie konopi wiąże się z neuropsychologicznym osłabieniem w wielu dziedzinach funkcjonowania. Badacze zgłaszali również, że zauważali więcej problemów poznawczych u regularnych użytkowników konopi. Upośledzenie koncentrowało się wśród osób korzystających z konopi indyjskich w okresie dojrzewania, przy czym częstsze przyjmowanie  wiązało się z większymi problemami.

Ponadto zaprzestanie spożywania konopi indyjskich nie przywróciło w pełni funkcji neuropsychologicznych wśród osób, które nadużywały jej w okresie dojrzewania.”

Odkrycia sugerują neurotoksyczny wpływ marihuany na mózg nastolatka i podkreślają znaczenie profilaktyki i działań politycznych ukierunkowanych na młodzież. Należy jednak podkreślić, że problemy te rzadziej występowały u osób, które swoje doświadczenie z marihuaną zaczynały w wieku dorosłym”.

Czarny mężczyzna na kanapie piszący w notatniku
Zaprzestanie spożywania konopi indyjskich nie przywróciło w pełni funkcji neuropsychologicznych

Dorośli: brak negatywnych efektów marihuany

Wyniki z poprzedniego badania nie były tak negatywne dla użytkowników, którzy zaczęli stosować konopie nieco później. Według wielu ekspertów przyjmowanie konopi indyjskich ma poważny wpływ na rozwój mózgu, jednak nie na układ nerwowy, który w pełni już się ukształtował.

Wydaje się, że w przypadku marihuany istnieje bezpośrednio negatywny wpływ konopi na ciała migdałowate, które w wieku nastoletnim dopiero się rozwijają. Ten obszar mózgu jest odpowiedzialny za zarządzanie naszymi emocjami.

Raport BBC wskazuje, że: „istnieją dowody na to, że u osób w wieku 20 lat mózg w dalszym ciągu się rozwija, a rzeczywisty moment, kiedy rozwój ten można uznać za pełny, następuje później, niż dotychczas sądziliśmy.”

Dwadzieścia pięć lat to nowe szacunki, ale naukowcy twierdzą, że pełny rozwój może trwać nawet do 30 roku życia. Po tym okresie spożywanie konopi nie wpływa na ciała migdałowate, a więc jest raczej bezpieczne pod kątem funkcji poznawczych.

Podsumowując, naukowcy przebrnęli przez różne tematy badawcze. Pierwszy dotyczy tego, czy korzystanie z konopi indyjskich ma negatywne skutki poznawcze w perspektywie krótkoterminowej.

Drugie, być może bardziej krytyczne pytanie, dotyczy długoterminowych skutków używania konopi. Czy palenie jednego skręta przez nastolatka wpłynie na niego w wieku 26 lat? Wyniki wskazywałyby, że regularne przyjmowanie konopi indyjskich w okresie dojrzewania ma szkodliwy długoterminowy wpływ na rozwój mózgu. Dla tych, którzy zaczynają palić w późniejszym wieku, stosowanie konopi wydaje się być nieszkodliwe.

W środowisku naukowym toczy się również dyskusja na temat tego, jak należy udowodnić taką tezę. Na przykład w Badaniu Dunedin niewiele uwagi poświęcono środowiskowym lub dziedzicznym cechom każdego badanego.

Badania konopi „Twin Design”

Badania nad bliźniakami są popularne, gdyż pomagają zidentyfikować dziedziczenie genetyczne i kwestię genów nabytych. W przypadku badań nad marihuaną okazują się wręcz bezcenne.

Naukowcy przeprowadzają taką samą gamę testów na bliźniakach. Mają one to samo DNA i funkcjonują w takim samym środowisku, a więc wszelkie różnice między nimi można przypisać wyłącznie czynnikom zewnętrznym. We wspólnym badaniu Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Minnesota naukowcy wykorzystali ten model do lepszej weryfikacji skutków korzystania z konopi.

Psychologowie zmierzyli inteligencję dwóch par bliźniaków w wieku od 9 do 12 lat. Następnie przeprowadzili ten sam test w wieku od 17 do 20 lat. W każdej grupie bliźniaków jedno z bliźniaków korzystało z konopi indyjskich. Podobnie jak w przypadku badania Dunedina, pod koniec badania naukowcy stwierdzili spadek IQ.

Jednak w przeciwieństwie do badania Dunedin, badacze z Minnesoty i Kalifornii zauważyli ten spadek „zarówno wśród użytkowników, jak i abstynentów”. Wyniki te pokazują, że mierzenie IQ obejmuje znacznie więcej czynników.

Jaki więc jest wniosek? Konopie nie wpływają na inteligencję. Osłabiają funkcje poznawcze krótkotrwale. Potrzebne są jednak dalsze badania, gdyż  marihuana i jej pochodne stają się coraz bardziej powszechne w życiu codziennym.

Przyszłość marihuany i produktów konopnych

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że CBD i THC są obecnie niezwykle popularne. Kluczowe znaczenie ma poznanie efektów, które wywołuje ich przyjmowanie, szczególnie pod kątem osób, które mogą być podatne na wszelkie negatywne skutki.

Pomoże to wdrożyć bardziej precyzyjne przepisy, które uchronią przyszłych konsumentów przed potencjalnie niebezpiecznymi aspektami stosowania konopi. Ponadto umiar i edukacja są kluczem do suplementacji każdej substancji. Badania z pewnością będą kontynuowane, a na ich podstawie powstaną odpowiednie normy prawne.

Źródło: https://straininsider.com/

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
    •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

    •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

              • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."