Nauka News

Jak marihuana wpływa na naszą inteligencję?

Jak marihuana wpływa na naszą inteligencję? 21 stycznia 2021Leave a comment
Człowiek z książką

Jednym z najpowszechniejszych stereotypów na temat konopi jest jej wpływ na pamięć oraz zdolności poznawcze. Czy rzeczywiście marihuana może obniżać inteligencję? 

Czy marihuana pogarsza zdolności kognitywne?

Nie zostało to nigdy do końca udowodnione. Obecnie konopie stają się ważnym elementem kultury, życia codziennego, składnikiem suplementów, a także odzieży. Naukowcy natomiast mają możliwość dokładniejszego przyjrzenia się tym roślinom. Jednym z pierwszych zagadnień, na które chcą znaleźć odpowiedź, jest pytanie: czy marihuana czyni nas mniej inteligentnymi?

Jak konopie wpływają na IQ?

Nie trzeba być naukowcem, aby zauważyć, że działanie konopi jest nieco podobne do alkoholu – ma silne działanie relaksujące, pozwala na chwilę się ,,wyłączyć”. Wiele badań wskazuje na to, że palenie marihuany powoduje delikatne zwolnienie odruchów i nieco zmniejszoną koncentrację uwagi.

Wydaje się, że w przypadku spożywania alkoholu problemy te utrzymują się długo po wytrzeźwieniu użytkownika. Z pewnością porównując długotrwałe skutki regularnego przyjmowanie alkoholu, a korzystania z konopi, to właśnie alkohol ma bardzo negatywny wpływ na organizm, m.in. na wątrobę, ale też na koncentrację czy refleks. A jak to wygląda w przypadku marihuany?

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Młodzi mężczyźni podczas dyskusji
Nawet po 20 dniach abstynencji od konopi indyjskich, zdolność dokonywania wyborów była zaniżona

Czy marihuana ogłupia? Wyniki badań

Warto przytoczyć tutaj badanie z 2011 roku, według którego upośledzenie funkcji poznawczych może trwać nawet do trzech tygodni po przyjęciu większej ilości konopi. Badacze stwierdzili, że:

„Badania nad wpływem marihuany na funkcje wykonawcze oraz poznawcze pokazują, że osoby, które po spożyciu nie przyjmowały przez pewien okres marihuany (od 7 godzin do 20 dni), mogą nadal doświadczać upośledzenia niektórych aspektów funkcjonowania kognitywnego”.

Funkcjonowanie kognitywne odnosi się do koncentracji uwagi, funkcji motorycznych, pamięci, zdolności do podejmowania decyzji, impulsywności i zdolności wysławiania się.

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Jak wskazuje raport, nawet po 20 dniach abstynencji od konopi indyjskich, zdolność dokonywania wyborów i oceny ryzyka była zaniżona, co można postrzegać jako wpływ marihuany na inteligencję. Niemniej jednak, podobnie jak większość badań dotyczących konopi indyjskich przeprowadzonych przed legalizacją, niektóre z tych wyników są niejasne.

Podejrzewa się nawet, że mogły być celowo fałszowane, aby pozostawać zgodnymi z wizją ówczesnej polityki anty-konopnej. Jedno jest pewne – potrzebne są kolejne badania, które pokażą, jaki jest prawdziwy wpływ konopi na inteligencję.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."