Marihuana medyczna w Polsce jest legalna od 2017 r., a wiele osób ma wątpliwości odnośnie sposobu, w jaki powinna być przyjmowana. Wydaje się, że konopie lecznicze można palić. Nic bardziej mylnego! Palenie ma negatywny wpływ na płuca i układ oddechowy. Dodatkowo, w trakcie procesu spalania w wysokich temperaturach – wiele substancji charakterystycznych dla konopi nie jest przyswajanych. Sprawdź, dlaczego palenie medycznej marihuany to zły pomysł.
Czy medyczną marihuanę się pali?
Medyczna marihuana może być przyjmowana na różne sposoby, ale palenie nie jest dobrym wyborem. Zdecydowanie lepiej jest wdychać parę bogatą w kannabinoidy poprzez waporyzator. Palenie marihuany jest jedną z najbardziej tradycyjnych metod, ale może mieć negatywny wpływ na płuca, układ nerwowy i ogólny stan zdrowia.
Coraz częściej zaleca się stosowanie inne sposoby przyjmowania medycznych konopi, które nie niosą takiego ryzyka dla zdrowia. Szczególnie, że jest to lek, więc nie powinien dodatkowo pogarszać stanu pacjenta. Docelowy sposób przyjmowania medycznej marihuany zależy od zaleceń lekarza. To właśnie specjalista na podstawie stanu zdrowia pacjenta może zdecydować, który sposób aplikowania będzie najlepszy.
Palenie medycznej marihuany to zły pomysł
Palenie medycznej marihuany to jedno, jednak palenie w ogólnym rozumieniu jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Marihuana zawiera substancje chemiczne, które wskutek spalania powodują powstawanie kancerogenów i toksyn. Regularne przyjmowanie konopi w tej formie może powodować uszkodzenie płuc i zwiększyć ryzyko chorób układu nerwowego, takich jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i rak płuc.
Palenie marihuany medycznej ma też szkodliwy wpływ na układ nerwowy. Właśnie dlatego warto kupić waporyzator, który pozwoli Ci wdychać kannabinoidy za pośrednictwem pary. Urządzenie jedynie podgrzewa susz, który znajduje się w komorze. Pomija fazę spalania, podtrzymując odpowiednio niską temperaturę.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Medyczna marihuana – jak stosować?
Leki na bazie marihuany medycznej mogą być stosowane w różny sposób. Należy jednak opisać metodę należącą do najbardziej optymalnych – waporyzację marihuany medycznej.
W dużym uproszczeniu polega ona na inhalacji. Susz w komorze podgrzewany jest stopniowo do odpowiedniej temperatury, co pozwala na efektywne przyswajanie wszystkich substancji zawartych w leku. Przykładowo terpeny, takie jak pinen czy mircen, zostają uwolnione w formie pary przy 165 stopniach Celsjusza, a kannabinoidy ujawniają swoje właściwości dopiero po przekroczeniu 170 lub nawet 180 stopni. Wiele również zależy od indywidualnie dopasowanych zaleceń lekarza w kwestii terapii. To właśnie od podpowie Ci, w ilu stopniach powinieneś waporyzować przepisywany przez niego lek.
Waporyzacja marihuany medycznej – korzyści jest wiele
Inhalacja pary zawierającej substancje czynne z marihuany medycznej może mieć wiele pozytywnych skutków w porównaniu z tradycyjnym paleniem. Do organizmu trafia mniej toksyn, a dawkowanie jest o wiele prostsze, gdyż waporyzatory niejednokrotnie pozwalają nie tylko na łatwiejsze dozowanie, ale również na tzw. mikrodosing.
Może to pomagać pacjentom w uniknięciu skutków ubocznych lub niepożądanych efektów leczenia. Waporyzację cechuje także szybkie działanie i ograniczenie ryzyka zapalenia dróg oddechowych, gdyż para jest bardzo łagodna dla przełyku, podniebienia i krtani.
Konopie medyczne – o czym jeszcze warto pamiętać?
W Polsce konopie medyczne są legalne od roku 2017. Ich stosowanie jest ściśle określone przez prawo i wymaga recepty Rpw wystawianej przez lekarza. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, medyczna marihuana może być przepisana pacjentom, u których tradycyjne leki nie przynoszą ulgi w terapii lub wywołują poważne skutki uboczne.
Proces uzyskania recepty na konopie medyczne jest złożony i wymaga spełnienia wielu wymogów. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Aby uzyskać receptę od lekarza, pacjent musi przejść badania, posiadać dokumentację i pozytywne rozpatrzenie w ramach wizyty online, w domu lub stacjonarnie np. w odpowiedniej klinice.
Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy dana apteka, w której zamierzasz realizować receptę – posiada w asortymencie leki na bazie marihuany medycznej. Środki te z reguły sporządzane są na miejscu i nie każdy punkt posiada co do tego odpowiednie uprawnienia. Warto więc w tym celu skontaktować się telefonicznie z konkretną apteką lub zweryfikować dostępność za pośrednictwem aplikacji np. “GdziePoLek”.
Podsumowanie
Palenie medycznej marihuany bez wątpienia nie jest dobrym pomysłem. Podczas palenia konopi do organizmu dostaje się mnóstwo szkodliwych substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie pacjenta. O wiele lepszym rozwiązaniem jest waporyzacja. To bezpieczna forma inhalacji, która polecana jest pacjentom w trakcie terapii z wykorzystaniem medycznych konopi.
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.