Blog Medycyna

Czy marihuana obniża IQ?

Czy marihuana obniża IQ? 14 maja 2020Leave a comment
Mózg zamknięty w żarówce

Użytkownicy marihuany nie są wyjątkiem i często bywają osądzani na podstawie niesprawdzonych stereotypów. Przez dziesięciolecia wmówiono im, że używanie marihuany zabija komórki mózgowe i prowadzi na drogę, prowadzącą do twardszych narkotyków, a ostatecznie do przedwczesnej śmierci. I chociaż zrobiono wiele, aby obalić te mity, rozpowszechnianie informacji działa w obie strony.

 • Narosło wiele mitów na temat tego, jakie są długofalowe skutki stosowania marihuany.
 • Jednym z najbardziej groźnych jest ten, który mówi o tym, że stosowanie konopi indyjskich jest związane ze spadkiem IQ.
 • Czy w tym micie znajduje się choćby ziarno prawdy?

Szybkość, z jaką można rozpowszechniać nieprawdziwe informacje, ma również zastosowanie w nowych mitach, które pojawiły się w ostatnich latach.

Mit: marihuana obniża IQ

Jednym z najtrwalszych mitów, dotyczących używania konopi indyjskich, jest legendarny spadek IQ. Prawie każde odniesienie o „utracie punktów IQ” w wyniku używania marihuany można prześledzić w jednym badaniu z Nowej Zelandii w 2012 r. z udziałem naukowców z Duke University i innych placówek edukacyjnych.

Kostka Rubika
Jednym z najtrwalszych mitów, dotyczących używania konopi indyjskich, jest legendarny spadek IQ

Badania: jak marihuana wpływa na IQ

Badanie wykazało, że wczesne używanie konopi indyjskich może prowadzić do utraty do 8 punktów IQ i gorszej wydajności poznawczej w wieku dorosłym. Pomimo faktu, że badanie to zostało zakwestionowane, skrytykowane i przywołane przez inne badania w tym samym czasopiśmie i jest bezpośrednio sprzeczne z innymi badaniami, mit obniżania IQ z powodu marihuany utrzymuje się.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Rozpowszechnienie mitu

O zakwestionowanym badaniu wspomina się nawet w kilkudziesięciu artykułach rocznie. Wspomniał o nim również prezydent Trump w niedawno opublikowanym wideo (które zostało potajemnie nagrane). Prezydent USA nawiązuje do używania marihuany, twierdząc, że ludzie „tracą przez nią punkty IQ”.

Mit na temat marihuany nadal  popularny

Jednym z powodów, dla których ten mit stał się tak głęboko zakorzeniony, jest fakt, że wpisuje się on w stereotypy, w które nadal wierzy wiele osób. Stereotypy mówię, że osoby korzystające z marihuany nie są, delikatnie mówiąc, szczególnie inteligentne.

Przyglądając się nieco temu zagadnieniu, można zauważyć, że mit ten jest rozpowszechniany na wiele sposobów. Niestety, nasza kultura udostępniania artykułu na podstawie tytułu bez czytania treści przyczynia się do nasilenia tego problemu.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka
Mężczyzna stojący przed białą tablicą
Mit ten stał się tak głęboko zakorzeniony

To działa w dwie strony

Internet jest mieczem obosiecznym, podobnie jak wszystko inne w życiu. Fałszywe informacje będą przekazywane tak szybko, jak prawdziwe, a jeśli coś będzie się wystarczająco dużo powtarzać, wielu w to uwierzy. Przypomina się maksyma propagandowa: „Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą”.

Może to być frustrujące, ale wszystko, co możemy zrobić, to walczyć ze złymi informacjami tymi, które są prawdziwe. Internet jest miejscem, gdzie każdego dnia toczy się bitwa o zawarte w nim informacje. Zwolennicy marihuany również mogą wziąć w niej udział, aby zapobiegać rozpowszechnianiu szkodliwych stereotypów.

źródło: 420intel.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."