Kamala Harris, jedna z kandydatek Demokratów do fotelu w Białym Domu, przedstawiła w Senacie projekt Ustawy o dekryminalizacji marihuany na szczeblu federalnym.
- Do Harris, amerykańskiej senator z Kalifornii i byłej prokurator generalnej stanu, dołączył przedstawiciel Demokratów z USA Jerrold Nadler z Nowego Jorku.
- Przedstawił on projekt ustawy w Izbie Reprezentantów.
- Oboje zasiadają w komisjach sądowniczych w swoich izbach.
- Szczegóły ustawodawstwa Harrisa-Nadlera zostały przekazane Reuterowi przez biuro Senatu Harrisa.
„Czasy się zmieniły – marihuana nie powinna być przestępstwem”
Tak powiedziała Harris w oświadczeniu. „Musimy zacząć regulować marihuanę i wymazać wyroki skazujące za marihuanę z rejestrów milionów Amerykanów, aby mogli żyć dalej w spokoju”.
Stanowisko w sprawie marihuany Harris ewoluowało. W maju 2018 r. była prokurator podpisała ustawę, która była tworzona przez obecnego kontrkandydata do Białego Domu, senatora Cory’ego Bookera, aby ją w pełni zalegalizować po wcześniejszym wsparciu legalizacji medycznej marihuany i dekryminalizacji wcześniejszych wyroków skazujących.
Ważny krok w kierunku sprawiedliwości społecznej
Nadler powiedział natomiast w oświadczeniu, że skoro stany USA zalegalizowały używanie marihuany, osoby z wcześniejszymi wyrokami skazującymi „nadal mają obywatelstwo drugiej kategorii”, a „egzekwowanie przepisów dotyczących marihuany na tle rasowym ma nieproporcjonalny wpływ na społeczności kolorowe”.
Harris powiedziała z kolei, że ich ustawodawstwo, jeśli zostanie przyjęte, byłoby „ważnym krokiem w kierunku sprawiedliwości rasowej i ekonomicznej”.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Kontekst historyczny marihuany w USA
Były prezydent Richard Nixon wypowiedział „wojnę narkotykom” w latach siedemdziesiątych. Wieloletnie dążenie do rozszerzenia zakresu federalnych agencji zajmujących się zwalczaniem narkotyków i wdrażanie takich polityk, jak obowiązkowe kary minimalne związane z narkotykami, doprowadziło do nieproporcjonalnie wysokich wskaźników aresztowań i wyroków więzienia dla społeczeństw mniejszościowych.
Kontekst polityczny
Podczas pierwszej debaty prezydenckiej w Miami Harris spierała się z byłym wiceprezydentem Joe Bidenem o swoje poglądy w kwestiach rasowych.
Podejście Harris do marihuany może dać jej kolejną okazję, by skonfrontować się z Bidenem, liderem Demokratów, rywalizującym z republikańskim prezydentem Donaldem Trumpem w wyborach w listopadzie 2020 roku.
Plan Demokratów: reforma wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych
Ogłoszony we wtorek przez Bidena plan reformy wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych zdekryminalizowałby marihuanę, usunął wcześniejsze wyroki skazujące i zalegalizował ją do celów medycznych, ale zaczekałby z legalizacją użytku rekreacyjnego, którą, jak powiedział, powinien pozostawić stanom.
Marihuana rekreacyjna legalna w jedenastu stanach i w Dystrykcie Kolumbii
Oprócz dekryminalizacji marihuany poprzez usunięcie jej z listy kontrolowanych substancji i umożliwienie stanom ustalania własnych polityk, ustawa Harris-Nadler „Marijuana Opportunity Reinvestment and Expungement Act” zakazywałaby odmowy przyznawania federalnych świadczeń publicznych, w tym mieszkań, z powodu stosowania marihuany. Nie miałoby to też wpływu na przepisy imigracyjne.
Dodatkowo ustawa zezwalałaby na 5% federalny podatek od sprzedaży produktów marihuany, które są produkowane lub importowane do Stanów Zjednoczonych, co pozwoliłoby sfinansować trzy programy dotacji. Dwa pomogłyby najbardziej poszkodowanym przez wojnę z narkotykami, zapewniając szkolenia zawodowe w branży marihuany i poza nią.
Trzeci zapewni pomoc finansową małym firmom z branży marihuany, które są własnością osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji ekonomicznej i są przez nie prowadzone.
źródło: https://420intel.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.