News Prawo

Legalizacja marihuany w całym USA! Komitet Federalny zatwierdza projekt.

Legalizacja marihuany w całym USA! Komitet Federalny zatwierdza projekt. 24 lutego 2020Leave a comment
Amerykańska flaga

Po raz pierwszy w historii komitet kongresowy zatwierdził projekt ustawy o wstrzymaniu federalnego zakazu marihuany. Komisja Sądownicza przyjęła ustawę „Marijuana Opportunity, Reinvestment and Expungement” (MORE).

 • Głosowanie w komisji zakończyło się wynikiem 24–10, przygotowując grunt pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym;
 • W głosowaniu wzięli udział także republikanie: Matt Gaetz i Tom McClintock – dołączyli oni do demokratów popierając tą ustawę.

Jak wyglądała debata na temat legalizacji marihuany?

Debata na temat etapie projektu ustawy zasadniczo przebiegała w dwóch kierunkach. Republikańscy ustawodawcy argumentowali, że projekt ustawy został przygotowany pośpiesznie i że należy go poddać dodatkowym konsultacjom, podczas gdy członkowie partii demokratycznej odpowiedzieli, że debata w tej sprawie była wystarczająca i że nie ma już czasu na opóźnianie.

Wskazywali na to, że należy jak najszybciej zacząć odwracać skutki dekad prohibicji i wielu szkód, płynących z egzekwowania zakazu.

Z drugiej strony niektórzy republikanie, którzy uznali, że status quo jest nie do utrzymania, popychani są do podjęcia działań legislacyjnych dotyczących odrębnego ustawodawstwa dotyczącego konopi indyjskich.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Mowa o ustawie o wzmocnieniu 10. poprawki przez poszczególne stany (tzw. ustawa STATES). Nie zawiera ona elementów dotyczących równości społecznej ani formalnie nie usuwa marihuany z ustawy o kontrolowanych substancjach. W jej rozumieniu polityka dotycząca konopi indyjskich pozostawiona będzie w pełni w gestii stanów.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka
Złoty młotek sędziowski
Polityka dotycząca konopi indyjskich pozostawiona będzie w pełni w gestii stanów.

Co może się zmienić za sprawą MORE?

Zatwierdzone ustawodawstwo, wprowadzone przez przewodniczącego Jerrolda Nadlera z partii demokratycznej, federalnie:

 • usunie konopie indyjskie z listy substancji zakazanych
 • zlikwiduje zapisy o karalności w przypadku osób uprzednio skazanych za marihuanę
 • nałoży pięć procent podatku od sprzedaży detalicznej

Dochody z tego tytułu zostaną ponownie zainwestowane w społeczności najbardziej dotknięte wojną narkotykową.

Stworzyłoby to również ścieżkę resentencji (ponownego wydania wyroku) dla osób uwięzionych za przestępstwa związane z marihuaną, a także chroniłoby imigrantów przed odmową nadania obywatelstwa w związku z konopiami indyjskimi.

Zapobiegałoby także odmawianiu przez agencje federalne świadczeń publicznych lub poświadczenia bezpieczeństwa z powodu używania konopi.

„Te kroki są już spóźnione.”

„Te kroki są już spóźnione. Zbyt długo traktowaliśmy marihuanę jako problem dla wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, a nie kwestię osobistego wyboru i zdrowia publicznego – powiedział Nadler w swoich uwagach otwierających. „Aresztowanie, ściganie i więzienie ludzi na szczeblu federalnym jest nierozsądne i niesprawiedliwe”.

„Od dawna uważam, że kryminalizacja marihuany była pomyłką” – powiedział. „Rasowo nacechowane egzekwowanie przepisów dotyczących marihuany tylko spotęgowało skutki tego błędu i dodało do niego poważne konsekwencje, szczególnie dla społeczności mniejszościowych”.

Członkowie parlamentu i zwolennicy legalizacji, dopingowali aprobatę komisji

„Uchwalenie ustawy MORE to pierwszy przypadek, w którym Komitet Sądownictwa wydał stanowisko zalecające, aby zakończyć okrutną politykę kryminalizacji marihuany”, powiedział dyrektor polityczny NORML Justin Strekal. „Ustawa nie tylko odwraca nieudany zakaz marihuany, ale także zapewnia możliwości zatrudnienia w rozwijającej się branży dla tych, którzy najbardziej ucierpieli”.

Wcześniej ustawodawcy opowiadający się za reformą konopi zorganizowali konferencję prasową przed głosowaniem we wtorek, aby podkreślić potrzebę zmiany polityki federalnej.

I chociaż Nadler powiedział, że możliwe jest, że kompromis zostanie zawarty na późniejszym etapie procesu legislacyjnego, nie widzi on potrzeby ograniczenia zakresu proponowanej regulacji.

Stwierdził, że zapewnienie ​​wsparcia z obu stron sceny politycznej weźmie na siebie.

Powiedział także, że jest optymistą. Sądzi, że ustawodawstwo uzyska pełne poparcie jeszcze przed końcem kadencji obecnego Kongresu. Część tego zaufania wynika z faktu, że komunikował się z innymi komisjami, w których projekt ustawy był omawiany. Istnieje nadzieja, że zrzekną się oni swojej jurysdykcji, aby przyspieszyć rozwój tej ustawy.

Reprezentant Doug Collins, członek komitetu, powiedział, że „uważa, że ​​musimy zmienić nasze nastawienie i realizowane procesy, ponieważ rząd federalny całkowicie zawiódł w tej dziedzinie”, ale nie popiera ustawy MORE.

Widok na pomnik w Waszyngtonie
Ustawa nie tylko odwraca nieudany zakaz spożywania marihuany, ale także zapewnia możliwości zatrudnienia w szybko rozwijającej się branży.

Podczas omawiania wprowadzono kilka poprawek

Nadler przedstawił własną poprawkę do projektu ustawy, który został przyjęty. Zwraca ona uwagę na rozbieżności rasowe w egzekwowaniu zakazów oraz brak sprawiedliwości dla społeczności będących celem dla wojny z narkotykami.

Kongresman Ken Buck zaproponował za to poprawkę, która zastąpiłaby główne postanowienia ustawy MORE ustawą STATES, ale nie uzyskał większości w głosowaniu.

Nadler odniósł się do tego, zwracając uwagę na różne kwestie, takie jak dostęp firm konopnych do bankowości i sprawy weteranów, których ustawa STATES nie rozwiązuje w dostateczny sposób.

Ustawa legalizująca marihuanę musi przejść przez Senat…

„Jeśli wydamy ustawę, którą chcemy, a Senat wyda inną, możemy negocjować” – powiedział przewodniczący. „Po to są komitety konferencyjne”.

Reprezentant Cedric Richmond, demokrata, złożył poprawkę, która rozszerzyłaby przepisy ustawy o reinwestycji w sprawiedliwość. Miała ona wyjaśniać, że przepisy mające na celu pomoc osobom najbardziej poszkodowanym można wykorzystać również do inwestowania w działania na poziomie społeczności, takie jak programy mentorskie.

Więcej poprawek w komisji

Kongresman Sheila Jackson Lee przedstawiła propozycję, która została przyjęta bez sprzeciwu. Chodzi o to, aby wymagać od DEA i Narodowego Instytutu ds. Narkomanii przeprowadzenia badania sprawdzającego cechy demograficzne osób skazanych za federalne przestępstwa związane z marihuaną.

Buck złożył drugą poprawkę dotyczącą zbadania wpływu legalizacji marihuany na społeczeństwo i została ona przyjęta w głosowaniu.

Znaczna część rozmowy podczas omawiania poprawek, nawet wśród republikańskich członków, dotyczyła uznania, że ​​zakaz nie działa, a polityka federalna powinna ulec zmianie bez względu na osobiste opinie na temat marihuany.

Politycy zmieniają kurs

„Nie pochwalam używania marihuany, po prostu zdaję sobie sprawę z ograniczenia naszych praw, a także ograniczeń zdolności Kongresu do kierowania życiem wszystkich ludzi” – powiedział McClintock.

McClintock wprowadził poprawkę, która podzieliłaby dochody podatkowe z legalnej sprzedaży konopi indyjskich między lokalne organy ścigania i ogólny fundusz dochodów w Departamencie Skarbu.

Zostało to jednak uznane za niemające podstaw, a przewodniczący stwierdził, że te przepisy podlegają jurysdykcji odrębnej komisji.

Problem bankowy już rozwiązany?

Głosowanie w komisji odbyło się dwa miesiące po zatwierdzeniu przez Izbę ustawy, która ochroniłaby banki obsługujące legalne firmy zajmujące się konopiami indyjskimi przed karaniem przez federalne organy regulacyjne.

Głosowanie to zapoczątkowało debatę na temat tego, czy Kongres powinien najpierw przeprowadzić reformę stopniową, która może być bardziej atrakcyjna dla kontrolowanego przez republikanów Senatu, czy też zamiast tego skoncentrować swoje zasoby na uchwaleniu kompleksowego, jednorazowego prawodawstwa dotyczącego legalizacji marihuany, które od samego początku zajmuje się kwestią równości społecznej.

Głosy obserwatorów – jakie są szanse na legalizację konopi indyjskich?

Wielu obserwatorów oczekuje, że ustawa MORE uzyska poparcie, jeśli dotrze ona do izby niższej. Los projektu ustawy w Senacie jest jednak o wiele mniej pewny i może zależeć od wielu kompromisów, o których Nadler powiedział, że ma nadzieję ich uniknąć.

To wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie, ponieważ jest pierwszym tego rodzaju, które nie jest po prostu debatą na temat tego, czy zakaz konopi powinien zostać zakończony. Taka debata miała miejsce latem 2019 r. w podkomitecie Izby. Teraz mamy do czynienia z rzeczywistym głosowaniem nad projektem ustawy, który doprowadziłby do legalizacji.

źródło: endobiomedics.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."