Badania Albert Einstein College of Medicine i University of Miami wykazały, że większość konsumentów korzysta z konopi ze względu na szerokie prozdrowotne właściwości. Istnieją jednak dwie przypadłości, w których konopie znajdują szczególne zastosowanie. Ludzie spożywają marihuanę, aby radzić sobie z bólem oraz kłopotami z zasypianiem.
Badanie, opublikowane w magazynie Psychoactive Drugs, polegało na przeprowadzeniu ankiety wśród klientów dwóch najbardziej popularnych sklepów konopnych w Kolorado.
Warto wspomnieć, że rekreacyjna marihuana jest legalna w Kolorado, jeśli klient ma co najmniej 21 lat. Spośród 1000 ankietowanych klientów, 65% twierdziło, że wykorzystuje marihuanę do uśmierzania bólu.
74% stwierdziło, że kupiło ją jako środek nasenny. Prawie 80% respondentów przyjmujących konopie w celu uśmierzenia bólu argumentowało, że konopie indyjskie są „bardzo pomocne”.
Natomiast 88% osób, które wcześniej przyjmowały opioidy, zauważyło zmniejszenie konieczności przyjmowania lub zaprzestanie korzystania z tych leków. Ponadto 84% ankietowanych zapewniło, że konopie znacznie poprawiają jakość snu i ułatwiają zasypianie.
Konopie na sen, relaks i ból
Nie jest zaskakujące, że konopie są wykorzystywane w taki sposób. Rośliny te od dawna są stosowane dla pogłębienia snu i relaksu. Niektóre badania sugerują, że kanabidiol (CBD) w konopiach indyjskich może przyspieszyć proces zasypiania i poprawia ogólną jakość snu.
Ponadto, chociaż status prawny marihuany uniemożliwił dokładne i kompleksowe badania na ten temat, istnieją dowody sugerujące, że marihuana może służyć jako alternatywa dla tradycyjnych leków przeciwbólowych.
Częściowo dlatego, że nerwy obwodowe rejestrujące ból w mózgu zawierają wiele receptorów kannabinoidowych. Niezbędne są jednak dalsze badania na ten temat.
Badania sugerują również, że legalizacja marihuany może potencjalnie utorować drogę dla zmniejszenia przypadków uzależnień od innych, bardziej niebezpiecznych metod walki z bólem, takich jak stosowanie opioidów.
„Przytoczone wnioski wskazują nie tylko na skuteczność terapeutycznej marihuany jako alternatywnego środka przeciwbólowego. Mogą świadczyć także o potencjalnej roli marihuany jako leku niwelującego skutki uboczne terapii” – jak stwierdził w oświadczeniu zastępca dyrektora NORML Paul Armentano.
Czy warto rozważyć zastosowanie leków na bazie konopi?
Ogólnie rzecz biorąc warto, chociaż potrzebne są dalsze badania. Zasadniczo wymienione badania potwierdzają to, co już wiemy. Marihuana ma szeroki zakres zastosowań, a legalizacja przyniosłaby korzyści wielu ludziom.
Z tego względu obecnie pozostaje nam tylko czekać na rozwój sytuacji. Jesteśmy jednak dobrej myśli. W przyszłości z pewnością możemy liczyć na to, że medycyna zrobi milowy krok, wprowadzając do użytku leki na bazie konopi.
Źródło: https://internationalhighlife.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.