Nauka News

Czym jest CBN i jak działa?

Czym jest CBN i jak działa? 10 września 2019Leave a comment
CBN vs CBD

Kannabinol CBN jest to kannabinoid, który oferuje różnorodne właściwości zdrowotne. Co ciekawe, nie ma on żadnych właściwości pobudzających i narkotycznych.

Korzyści zdrowotne oferowane przez kanabidiol (CBD) są szeroko znane. Najnowsze badania wskazują, że CBN może być pod pewnymi względami jeszcze bardziej skuteczny od dobrze znanego CBD.

Kannabinol czy kanabidiol?

W konopiach znajduje się ponad 100 kanabinoidów. Są to kannabigerol (CBG), kanabidiol (CBD), kanabinool (CBN) i wszelkiego rodzaju substancje z przedrostkiem “kanabi”, a w tym tetrahydrokannabinol (THC).

Mimo, że są one obecne w tej samej roślinie, podobne mają tylko nazwy. Kanabinoidy wywołują bowiem bardzo różne efekty. Ponadto każdy szczep konopi zawiera różne ilości każdego unikalnego kannabinoidu. Dlaczego tak jest?

Cóż, wszystkie kannabinoidy zaczynają jako ten sam związek chemiczny – kwas kannabigerolowy (CBGA). Po okresie dojrzewania CBGA przekształca się w kannabinoidy, takie jak THC, CBD i CBG. Chodzi o to, że CBGA nie przekształca się bezpośrednio w CBN.

Proces chemiczny jest w rzeczywistości bardziej skomplikowany, ale kannabinol jest stanowi ostatecznie utlenioną wersją THC. Oznacza to, że roślina musi przejść kilka etapów dojrzewania, zanim ten związek się pojawi.

Kwiat konopi może z łatwością zawierać do 25 procent THC, a czasem nawet więcej. Rzadko zawiera jednak więcej niż 1 procent CBN. 

Co „robi” CBD? (Jak działa na organizm)

Można śmiało powiedzieć, że badania nad CBN są jeszcze w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Marihuana – choćby do celów medycznych – jest już obecnie legalna w wielu krajach europejskich, więc społeczność naukowa dokłada jeszcze więcej starań w rozwój tej dziedziny.

W tej chwili badania pokazują, że CBN jest skutecznym środkiem wspomagającym sen. Badanie przedstawione w 1995 r. Wykazało, że syntetyczny kannabinol znacznie przedłuża sen i pozwala na lepszą regenerację u gryzoni.

Inne badanie opublikowane w 2017 r. pokazuje, że kannabinol może pomóc zwalczyć oznaki starzenia, na czym zamierzają w przyszłości skorzystać liczne koncerty farmaceutyczne i dermatologiczne. Natomiast badania z 2002 roku pokazują, że kannabinol działa przeciwbólowo.

CBN aktywuje te same receptory bólu co kapsaicyna i uniewrażliwia je.

Kapsaicyna to związek chemiczny występujący w papryczce chili, który jest powszechnie stosowany w miejscowych lekach przeciwbólowych. Inne badanie z tego samego roku pokazuje, że CBN jest jednym z kilku kannabinoidów, które mogą być skuteczne w leczeniu zakażeń wywołanych przez gronkowca złocistego odpornego na metycylinę (MRSA).

Ponadto nieco badanie opublikowane w 1985 r. wykazało, że podawanie kannabinolu samcom myszy przez cztery dni zwiększyło produkcję testosteronu w jądrach, co może być przydatne w przyszłych badaniach nad bezpłodnością.

Czy CBN działa narkotycznie?

Nie działa w ten sposób w powszechnym rozumieniu tego pojęcia. Badanie przedstawione w 1975 r.

Pokazuje, że CBN wywołuje bardzo łagodne efekty psychoaktywne. W rzeczywistości badanie wykazało, że CBN jedynie wzmacniania działanie THC.

Samo w sobie nie wywołuje efektów psychoaktywnych. Jest to więc niepsychoaktywny kannabinoid. Ponadto dawka 5 mg kannabinolu jest tak samo skuteczna jak dawka 10 mg Diazepamu.

Kannabinoid wykazuje zdecydowanie działanie uspokajające. To dobra wiadomość, jeśli spożywasz kannabinoidy w celu poprawy snu, ale powinno się unikać CBN przed podróżą samochodem.

CBN, THC, CBD... Zwiazków są dziesiątki, a jeszcze wiele nie odkrytych...
CBN, THC, CBD… Zwiazków są dziesiątki, a jeszcze wiele nie odkrytych…

Gdzie można kupić CBN?

Kannabinol CBN jest utlenioną wersją THC. Większość koneserów konopi twierdzi, że stare kwiaty lub kwiaty, które nie były właściwie przechowywane, zawierają więcej CBN.

Dlatego stare lub źle przechowywane konopie mają wyraźny efekt uspokajający i nie działają narkotycznie. Wysoka zawartość CBN nie oznacza, że ​​marihuana “nie jest świeża”.

Niektórzy hodowcy poddają marihuanę cyklom wielokrotnego pączkowania i starzenia, aby zwiększyć stężenie CBN w gotowym produkcie.

Jest to jeden z powodów, dla których znajomość cech szczepu przed jego konsumpcją jest tak ważna. Niekoniecznie trzeba spożywać konopie indyjskie, aby czerpać korzyści z kannabinolu.

Obecnie w USA można kupić oleje CBN, kapsułki, nalewki i środki stosowane miejscowo (na skórę). Oleje CBN występują w różnych stężeniach, dlatego zawsze należy zaczynać od niskiej dawki.

Czy CBN wywołuje skutki uboczne?

CBN jest w pełni bezpieczny w użyciu, ale należy pamiętać, że pochodzi on poniekąd z THC. Olej kannabinolowy wywołuje kilka skutków ubocznych, zwykle tylko wtedy, gdy użytkownicy przyjmują go za dużo.

Gdy tak się dzieje, użytkownik może odczuwać mdłości, senność lub zawroty głowy.

Zazwyczaj  działania niepożądane ustępują po pewnym czasie od zakończenia konsumpcji. Nie ma badań naukowych dotyczących niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych CBN.

Czy kannabinol jest legalny?

Istnieje wiele stereotypów na ten temat, a wielu dostawców i klientów nie ma pojęcia, czy status prawny CBN oznacza jego legalność w danym kraju.

Według CBDology w Wielkiej Brytanii kannabinol jest wymieniony jako substancja kontrolowana klasy B, podobnie jak THC. Jednak niektórzy dostawcy w Wielkiej Brytanii sprzedają produkty na bazie CBD, których znajduje się kannabinol.

Nie jest to ściśle zgodne z prawem, nie jest też nielegalne o ile pojemnik (worek, pudełko, butelka itp.), nie zawiera więcej niż 1 mg substancji kontrolowanej.

Prawo UE stanowi, że CBN należy uznać za medyczną marihuanę, ponieważ nie jest normowana przez prawo międzynarodowe, więc w przypadku CBN obowiązują te same zasady, co w przypadku marihuany medycznej.

CBN – stosować, czy nie stosować?

Oleje CBN to stosunkowo nowy produkt na rynku, dlatego znalezienie dostawcy w pobliżu miejsca zamieszkania może być na ten moment dość trudne.

Kannabinol ma bardzo obiecujący potencjał medyczny i należy spodziewać się dalszych badań dotyczących jego właściwości terapeutycznych. Przemysł konopny zyskuje coraz większe zainteresowanie ze strony opinii publicznej.

Ludzie coraz częściej dostrzegają jego zdrowotne i niepsychoaktywne właściwości. W najbliższej przyszłości należy spodziewać się wchodzenia na rynek nowych produktów z kannabinolu.

Czy warto w nie inwestować?

Z pewnością warto przynajmniej spróbować CBN.

źródło: straininsider.com

Waporyzacja ziół leczniczych

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *