Ostatnie badania wykazały, że marihuana stanowi świetną alternatywę dla opioidów. Może ona zmniejszać ryzyko uzależnienia od fentanylu.
• Marihuana stanowi dobre uzupełnienie w terapii uzależnień od opioidów.
• Lekarze zauważyli znaczne ograniczenie dawek opioidów, zmniejszenie liczby wizyt na pogotowiu ratunkowym oraz przyjęcie do szpitala z powodu przewlekłego bólu niezwiązanego z chorobą nowotworową przez osoby używające marihuany medycznej.
Co mówią najnowsze badania: marihuana kontra opioidy
Dla osób zaangażowanych w agonistyczną terapię opioidową (OAT), konopie indyjskie mogą być skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka uzależnienia od substancji, jaką jest fentanyl. Taki jest wniosek z nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie „Drug and Alcohol Dependence”.
Na podstawie danych pochodzących z od osób używających narkotyków w Vancouver w Kanadzie, badacze z University of British Columbia, Center of Substance Use stwierdzili, że badali związek między używaniem konopi indyjskich a narażeniem na uzależnienie od fentanylu wśród uczestników OAT w latach 2016-2018.
OAT jest
„skuteczną metodą leczenia uzależnienia od narkotyków opioidowych, takich jak heroina, oksykodon, hydromorphone (Dilaudid), fentanyl i Percocet”, która
„polega na stosowaniu metadonu (metadozy) lub buprenorfiny (Suboksonu) w agonistach opioidowych”
jako części działań mających na celu przeciwdziałanie odstawianiu i zmniejszanie łaknienia.
Więcej marihuany, mniej fentanylu
Badania opublikowane w książce „Drug and Alcohol Dependence
„opierały się na opiniach „819 uczestników OAT, którzy w okresie objętym badaniem w 1989 roku dokonali spostrzeżeń”.
Zdaniem badaczy narażenie na fentanyl było „powszechne”.
„W wywiadzie podstawowym fentanyl został wykryty u większości uczestników”
– napisali naukowcy, stwierdzając, że został on wykryty u 53% uczestników, ale ogólnie
„używanie konopi indyjskich było związane ze zmniejszonym prawdopodobieństwem niedawnego kontaktu z fentanylem”.
„Stwierdzono, że wśród ponad 800 osób uczestniczących w badaniu OAT w Vancouver w Kanadzie, używanie konopi indyjskich wiązało się długoterminowo ze znacznie niższym ryzykiem narażenia na kontakt z fentanylem.
Biorąc pod uwagę skalę kryzysu związanego z przedawkowaniem w USA i Kanadzie oraz znaczący udział fentanylu w obciążeniu zachorowalnością i umieralnością z powodu przedawkowania, wyniki tego badania potwierdzają eksperymentalną ocenę kannabinoidów jako potencjalnego uzupełnienia terapii stosowanej wobec OAT w celu poprawy wyników klinicznych, w szczególności zmniejszenia ryzyka nawrotu związanego z nielegalnym używaniem opioidów (tj. fentanylu) oraz związanego z tym ryzyka przedawkowania i śmierci”
– napisali naukowcy, cytowani przez NORML.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Rola konopi indyjskich w kryzysie związanym z opioidami
Badanie jest najnowszym w rosnącej liczbie badań, które sugerują, że konopie indyjskie mogą być efektywnym środkiem do walki z kryzysem opioidowym. Jak zauważyli badacze, „trwający kryzys przedawkowania opioidów jest w dużej mierze spowodowany narażeniem na nielegalnie produkowany fentanyl”.
W lipcu badanie opublikowane w czasopiśmie „Systematic Reviews” wykazało
„znaczne ograniczenie dawek opioidów, zmniejszenie liczby wizyt na pogotowiu ratunkowym oraz przyjęcie do szpitala z powodu przewlekłego bólu niezwiązanego z chorobą nowotworową przez osoby używające [medycznych konopi indyjskich], w porównaniu z osobami, które nie używają dodatkowo MC”.
Konopie indyjskie pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na opioidy
„Stwierdzono 64-75% zmniejszenie dawki opioidów dla osób stosujących MC oraz całkowite zaprzestanie stosowania opioidów w przypadku przewlekłego bólu nienowotworowego o 32-59% osób stosujących MC, w porównaniu z osobami bez dodatkowego stosowania MC”
– napisali badacze tego badania.
W czerwcu badania opublikowane w Journal of Psychopharmacology znalazły
„behawioralne dowody ekonomiczne, wskazujące, że dostęp do konopi indyjskich może nieznacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na opioidy u osób cierpiących na schorzenia związane z bólem”.
„Dorośli zgłaszający bieżące używanie opioidów do leczenia bólu i przeszłą 30-dniową konsumpcję marihuany wykonali dwa teoretyczne zadania związane z zakupem, w których dostępne były tylko gramy marihuany lub jednostki indeksowe opioidów uczestników, oraz dwa teoretyczne zadania, w których oba były jednocześnie dostępne, a cena jednego narkotyku rosła, podczas gdy drugi był utrzymywany na stałym poziomie”
– napisali badacze.
Źródło: https://hightimes.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.