Nauka News

Badania dowodzą: marihuana medyczna skuteczna w leczeniu bólu i bezsenności?

Badania dowodzą: marihuana medyczna skuteczna w leczeniu bólu i bezsenności? 18 listopada 2019Leave a comment
Kobieta w łóżku trzymająca kubek z napojem

Nowe badania wykazują, że marihuana medyczna może leczyć zarówno ból, jak i bezsenność. Może się okazać alternatywą dla osób, które chcą unikać konieczności zażywania leków nasennych i przeciwbólowych.

  • Około 80 procent uczestników badania zrezygnowało z leków przeciwbólowych na rzecz kuracji marihuaną medyczną
  • Wnioski z badania sugerują, że konopie lecznicze mogą ograniczyć konieczność stosowania opioidów w medycynie
  • Część uczestników badania na jego końcu przeszło na stałą terapię marihuaną medyczną

Badanie, opublikowane w Journal of Psychoactive Drugs, obejmowało grupę tysiąca osób przyjmujących zalegalizowaną marihuanę w jednym z amerykańskich stanów.

Badacze w USA stwierdzili, że z grupy 65 procent osób (tych, którzy przyjmowali konopie z powodu bólu) aż 80 procent stwierdziło, że była to kuracja pomocna lub bardzo pomocna.

Wyniki badania wpływu marihuany na ból

Okazuje się, że 82% tych osób było w stanie zmniejszyć dawkę lub przestać w ogóle przyjmować „klasyczne” leki przeciwbólowe, zaś 88% było w stanie zaprzestać przyjmowania opioidów – bardzo mocnych środków przeciwbólowych, które silnie uzależniają, gdyż są pochodnymi morfiny.

Badanie sugeruje, że marihuana może obniżyć konieczność stosowania opioidów w medycynie.

Jednak naukowcy zauważyli także, że wciąż należy przeprowadzić więcej badań, aby zrozumieć w pełni potencjalne korzyści terapeutyczne płynące z marihuany.

Jakie jest ryzyko stosowania opioidów?

Tradycyjne leki bez recepty i środki przeciwbólowe mogą pomóc, jednak mogą mieć poważne skutki uboczne.

Opioidy obniżają wydajność i odporność układu oddechowego, co oznacza, że ​​przedawkowanie może być śmiertelne.

Oprócz tego istnieje olbrzymie ryzyko uzależnienia się pacjenta, a symptomy odstawienia (tzw. „withdrawal symptoms”) w przypadku opioidów są bardzo ciężkie.

„Ludzie rozwijają tolerancję na opioidy, co oznacza, że ​​z czasem wymagają wyższych dawek, aby osiągnąć ten sam efekt przeciwbólowy. Oznacza to, że pacjenci z przewlekłym bólem często stale zwiększają dawkę leków opioidowych z czasem, co z kolei zwiększa ryzyko przedawkowania”, powiedziała Julia Arnsten, profesor w Albert Einstein College of Medicine.

Kobieta z kapsułką i szklanką wody w ręce

Wnioski

Chociaż coraz rzadziej już stosowane „klasyczne” środki nasenne mogą prowadzić do uzależnienia, a także wywoływać mdłości następnego dnia, zakłócając pracę umysłową człowieka i jego życie społeczne.

W rezultacie, niektórzy ludzie biorący udział w projekcie zaczęli przyjmować marihuanę, aby złagodzić objawy.

źródło: 420intel.com

 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *