Największa promocja w roku Black Week<właśnie trwa w VapeFully.
Medycyna News

Nowe badanie: mniejsza liczba recept na opioidy dzięki marihuanie

Nowe badanie: mniejsza liczba recept na opioidy dzięki marihuanie 12 listopada 2020Leave a comment
Dziewczyna trzymająca się za głowę

Czy legalizacja marihuany może pomóc w zwalczaniu problemów, jakimi są uzależnienie od opioidów i ich przedawkowywanie? Dwa nowe badania sugerują, że tak. Marihuana może złagodzić przewlekły ból, więc zwolennicy liberalizacji przepisów dotyczących marihuany zaproponowali, aby była to alternatywa o niższym od opioidów ryzyku. Wcześniej jednak pojawiały się też badania sugerujące, że marihuana mogłaby zachęcać do korzystania z opioidów.

 • Nowe badania nie sprawdzają bezpośredniego wpływu legalizacji marihuany na uzależnienie od opioidów, ani zgonów spowodowanych przedawkowaniem.
 • Zamiast tego dowodzą, że legalizacja może znacznie ograniczyć masowe przepisywanie opioidów.
 • Nadmierne wydawanie recept na opioidy jest powszechnie uważane za kluczowy czynnik problemu.
 • Oba badania zostały niedawno opublikowane przez czasopismo JAMA Internal Medicine
Kobieta zasłaniająca twarz
Nowe badania nie sprawdzają bezpośredniego wpływu legalizacji marihuany na uzależnienie od opioidów

Pierwsze badanie

Przyjrzano się „trendom” w przepisywaniu opioidów w ramach Medicaid (państwowego programu pomocy socjalnej w Stanach Zjednoczonych dla osób i rodzin, których dochody są niewystarczające aby samodzielnie zapłacić za opiekę zdrowotną). Porównane zostały stany, w których marihuana jest legalna, ze stanami, w których nie jest. Porównanie było dokonywane co kwartał. Dzięki temu, niektóre stany bez wcześniejszego, legalnego dostępu do marihuany mogły dołączyć do drugiej kategorii (tej dla stanów z legalną marihuaną) w trakcie trwania badania.

Wyniki pokazały, że przepisy zezwalające ludziom na korzystanie z marihuany w leczeniu określonych schorzeń są dość mocno powiązane z rzadszym przepisywaniem opioidów. Opioidy w stanach z legalnym dostępem do marihuany medycznej przepisywane są około 6 procent rzadziej niż w stanach, gdzie dostępu do marihuany nie ma. To o 39 mniej recept na każdy 1000 osób korzystających z Medicaid.

Marihuana do celów rekreacyjnych

Sytuacja staje się jeszcze ciekawsza, kiedy stany z legalną, medyczną marihuaną zezwoliły dodatkowo na rekreacyjne użytkowanie konopi  przez osoby dorosłe. Po tych zmianach recepty na opioidy wydawane były jeszcze rzadziej, średnio o kolejne 6 procent.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

„To sugeruje, że przepisy dotyczące marihuany nie dotarły jednak do ​​wszystkich osób, które mogłyby czerpać korzyści z użytkowania konopi zamiast stosowania opioidów” – powiedziała Hefei Wen z University of Kentucky w Lexington, jedna z autorek badania.

Drugie badanie

Dotyczyło przepisywania opioidów w całym kraju osobom korzystającym z Medicare (program ubezpieczeń społecznych obejmujący osoby w wieku 65 lat lub starsze oraz osoby niepełnosprawne). Od 2010 do 2015 roku, naukowcy porównywali stany, w których dostępna jest medyczna marihuana, z tymi, w których jest niedostępna. Czternaście stanów oraz Dystrykt Kolumbii miały legalny dostęp do medycznej marihuany od momentu rozpoczęcia badania. Z kolei dziewięć innych stanów dołączyło do nich w kolejnych latach objętych badaniem.

Procentowe wyniki badania nad medicare

Naukowcy odkryli, że pacjenci Medicare w stanach z ogólnodostępnymi aptekami z marihuaną realizowali recepty na opioidy o około 14 procent rzadziej niż w innych stanach. Z kolei pacjenci w stanach, w których można uprawiać konopie w domu realizowali o około 7 procent mniej recept na opioidy. W. David Bradford, ekonomista z University of Georgia, który jest autorem drugiego badania, stwierdza, że wyniki uzupełniają wcześniejsze przypuszczenia.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Przypuszczenia o tym, że marihuana jest realną alternatywą dla opioidów. „Waga tych dowodów jest teraz trudna do zignorowania. Uważam, że ​​należy zmienić przepisy tak, aby umożliwić lekarzom przepisywanie marihuany jako środka przeciwbólowego będącego alternatywą dla opioidów” – powiedział Bradford.

Opatrunek na kolanie
Pacjenci w stanach z ogólnodostępnymi aptekami z marihuaną realizowali recepty na opioidy o około 14 procent rzadziej niż w innych stanach

Konieczne są dodatkowe badania

Według dr Kevina Hilla z wydziału medycyny na Harvardzie i dr Andrew Saxona z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle, opisane badania mają pewne niedociągnięcia. Po pierwsze, badania nie ujawniają, czy poszczególni pacjenci po prostu ograniczyli, czy może unikali używania opioidów z powodu zwiększonego dostępu do marihuany. Po drugie, ustalenia dotyczą tylko pacjentów Medicaid i Medicare.

Nie wiadomo, jak wygląda to u innych, nieobjętych tymi programami osób. Dr Kevin Hill i  dr Andrew Saxon wzywają stany i rząd do opłacenia dalszych badań. Te miałyby na celu zweryfikowanie wpływu użytkowania marihuany na użytkowanie opioidów.

źródło: https://www.thecannabist.co

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."

Największa promocja w roku Black Week właśnie trwa w VapeFully. SPRAWDŹ TERAZ