Największa promocja w roku Black Week<właśnie trwa w VapeFully.
Nauka News

Konopie indyjskie jako alternatywa dla opioidów

Konopie indyjskie jako alternatywa dla opioidów 4 stycznia 2021Leave a comment
Leki

Ostatnie badania wykazały, że marihuana stanowi świetną alternatywę dla opioidów. Może ona zmniejszać ryzyko uzależnienia od fentanylu.

• Marihuana stanowi dobre uzupełnienie w terapii uzależnień od opioidów.
• Lekarze zauważyli znaczne ograniczenie dawek opioidów, zmniejszenie liczby wizyt na pogotowiu ratunkowym oraz przyjęcie do szpitala z powodu przewlekłego bólu niezwiązanego z chorobą nowotworową przez osoby używające marihuany medycznej.

Liście konopi
Marihuana stanowi dobre uzupełnienie w terapii uzależnień od opioidów

Co mówią najnowsze badania: marihuana kontra opioidy

Dla osób zaangażowanych w agonistyczną terapię opioidową (OAT), konopie indyjskie mogą być skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka uzależnienia od substancji, jaką jest fentanyl. Taki jest wniosek z nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie „Drug and Alcohol Dependence”.

Na podstawie danych pochodzących z od osób używających narkotyków w Vancouver w Kanadzie, badacze z University of British Columbia, Center of Substance Use stwierdzili, że badali związek między używaniem konopi indyjskich a narażeniem na uzależnienie od fentanylu wśród uczestników OAT w latach 2016-2018.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

OAT jest

„skuteczną metodą leczenia uzależnienia od narkotyków opioidowych, takich jak heroina, oksykodon, hydromorphone (Dilaudid), fentanyl i Percocet”, która

„polega na stosowaniu metadonu (metadozy) lub buprenorfiny (Suboksonu) w agonistach opioidowych”

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

jako części działań mających na celu przeciwdziałanie odstawianiu i zmniejszanie łaknienia.

Więcej marihuany, mniej fentanylu

Badania opublikowane w książce „Drug and Alcohol Dependence

„opierały się na opiniach „819 uczestników OAT, którzy w okresie objętym badaniem w 1989 roku dokonali spostrzeżeń”.

Zdaniem badaczy narażenie na fentanyl było „powszechne”.

„W wywiadzie podstawowym fentanyl został wykryty u większości uczestników”

– napisali naukowcy, stwierdzając, że został on wykryty u 53% uczestników, ale ogólnie

„używanie konopi indyjskich było związane ze zmniejszonym prawdopodobieństwem niedawnego kontaktu z fentanylem”.

„Stwierdzono, że wśród ponad 800 osób uczestniczących w badaniu OAT w Vancouver w Kanadzie, używanie konopi indyjskich wiązało się długoterminowo ze znacznie niższym ryzykiem narażenia na kontakt z fentanylem.

Biorąc pod uwagę skalę kryzysu związanego z przedawkowaniem w USA i Kanadzie oraz znaczący udział fentanylu w obciążeniu zachorowalnością i umieralnością z powodu przedawkowania, wyniki tego badania potwierdzają eksperymentalną ocenę kannabinoidów jako potencjalnego uzupełnienia terapii stosowanej wobec OAT w celu poprawy wyników klinicznych, w szczególności zmniejszenia ryzyka nawrotu związanego z nielegalnym używaniem opioidów (tj. fentanylu) oraz związanego z tym ryzyka przedawkowania i śmierci”

– napisali naukowcy, cytowani przez NORML.

lekarz ze strzykawką
Konopie indyjskie mogą być efektywnym środkiem do walki z kryzysem opioidowym

Rola konopi indyjskich w kryzysie związanym z opioidami

Badanie jest najnowszym w rosnącej liczbie badań, które sugerują, że konopie indyjskie mogą być efektywnym środkiem do walki z kryzysem opioidowym. Jak zauważyli badacze, „trwający kryzys przedawkowania opioidów jest w dużej mierze spowodowany narażeniem na nielegalnie produkowany fentanyl”.

W lipcu badanie opublikowane w czasopiśmie „Systematic Reviews” wykazało

„znaczne ograniczenie dawek opioidów, zmniejszenie liczby wizyt na pogotowiu ratunkowym oraz przyjęcie do szpitala z powodu przewlekłego bólu niezwiązanego z chorobą nowotworową przez osoby używające [medycznych konopi indyjskich], w porównaniu z osobami, które nie używają dodatkowo MC”.

Konopie indyjskie pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na opioidy

„Stwierdzono 64-75% zmniejszenie dawki opioidów dla osób stosujących MC oraz całkowite zaprzestanie stosowania opioidów w przypadku przewlekłego bólu nienowotworowego o 32-59% osób stosujących MC, w porównaniu z osobami bez dodatkowego stosowania MC”

– napisali badacze tego badania.

W czerwcu badania opublikowane w Journal of Psychopharmacology znalazły

„behawioralne dowody ekonomiczne, wskazujące, że dostęp do konopi indyjskich może nieznacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na opioidy u osób cierpiących na schorzenia związane z bólem”.

„Dorośli zgłaszający bieżące używanie opioidów do leczenia bólu i przeszłą 30-dniową konsumpcję marihuany wykonali dwa teoretyczne zadania związane z zakupem, w których dostępne były tylko gramy marihuany lub jednostki indeksowe opioidów uczestników, oraz dwa teoretyczne zadania, w których oba były jednocześnie dostępne, a cena jednego narkotyku rosła, podczas gdy drugi był utrzymywany na stałym poziomie”

– napisali badacze.

Źródło: https://hightimes.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."

Największa promocja w roku Black Week właśnie trwa w VapeFully. SPRAWDŹ TERAZ