Bez kategorii

Medyczna marihuana pomaga osobom cierpiącym na chorobę Parkinsona

Medyczna marihuana pomaga osobom cierpiącym na chorobę Parkinsona 1 marca 2021Leave a comment
Starsze panie

W Niemczech przeprowadzono ankietę na temat użytkowania medycznej marihuany przez osoby cierpiące na chorobę Parkinsona. Ankieta wykazała, że większość pacjentów korzystających z medycznej marihuany informowała o jej korzystnych efektach.

 • Wiele osób chorujących na Parkinsona zgłasza zainteresowanie medyczną marihuaną, jednak obawiają się skutków ubocznych i nie są w tym temacie odpowiednio zorientowani.
 • Organizacje wspierające osoby z chorobą Parkinsona informują w swoich oficjalnych oświadczeniach o braku odpowiednich dowodów na skuteczność i bezpieczeństwo stosowania marihuany w leczeniu choroby.

Jak marihuana medyczna pomaga chorym na Parkinsona

Sprawdzono przeszło 1300 kwestionariuszy wypełnionych przez pacjentów. Okazało się, że ​​ponad 8% uczestników zaznaczyło, że korzysta z produktów z konopi indyjskich. Z kolei 54% z nich, poinformowało o pozytywnych efektach wynikających z włączenia marihuany do procesu leczenia choroby.

Przeszło 40% osób korzystających z marihuany stwierdziło, że stosowanie produktów konopnych pomogło im w radzeniu sobie z bólami i skurczami mięśni. Więcej niż 20% zgłosiło wyraźnie rzadziej pojawiające się objawy Parkinsona, takie jak: sztywnienie mięśni, napady bezruchu (Według American Parkinson Disease Association tzw. „freezing” obejmuje nagłe i jednocześnie krótkie napady uniemożliwiające zainicjowanie ruchu), drgawki i niespokojne nogi.

Często pojawiały się też informacje o rzadszym występowaniu stanów lękowych oraz łagodzeniu efektów depresji.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Konopie
Przeszło 40% osób korzystających z marihuany stwierdziło, że stosowanie produktów konopnych pomogło im w radzeniu sobie z bólami

Chorzy nie wiedzą jak stosować medyczną marihuanę

Poza wyżej opisanymi wynikami okazało się również, że wielu ankietowanych nie było zaznajomionych z dawkowaniem czy metodami konsumpcji medycznej marihuany. Co więcej, znaczna liczba pacjentów nie znała również różnic pomiędzy działaniami różnych kannabinoidów. Znajomość różnic pomiędzy THC a CBD zgłosiło zaledwie 9% ankietowanych.

„Lekarze powinni wziąć pod uwagę te informacje i odpowiednio doradzać swoim pacjentom w zakresie leczenia medyczną marihuaną” – powiedział prof. Dr hab. Carsten Buhmann z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Hamburgu.

Pacjenci są zainteresowani tematem medycznej marihuany

Wśród osób, które wzięły udział w ankiecie, znalazło się wiele takich, które nie korzystają z produktów z konopi indyjskich. Aż 65% z nich zaznaczyło, że są zainteresowane tematem medycznej marihuany. Brak odpowiedniej wiedzy w tym zakresie oraz obawy przed skutkami ubocznymi wstrzymują ich jednak przed podjęciem decyzji.

Organizacje wspierające osoby chorujące na Parkinsona są sceptyczne

Parkinson’s Australia w swoim oświadczeniu stwierdza, że „​​nie ma wystarczających dowodów aby można było poprzeć stosowanie medycznej marihuany w leczeniu lub zarządzaniu stanem, jakim jest choroba Parkinsona. W 2020 roku Amerykańska Fundacja Parkinsona również opublikowała takie oświadczenie, zajmując podobne stanowisko.

Potrzeba więcej badań

Autorzy przeprowadzonej ankiety informują, że zebrane przez nich wyniki są oparte jedynie na subiektywnych opiniach, zgłaszanych przez pacjentów. Jednocześnie, autorzy apelują o przeprowadzenie odpowiednich badań klinicznych. Te miałyby mieć na celu ustalenia skuteczności i bezpieczeństwa w kwestii stosowania medycznej marihuany w leczeniu choroby Parkinsona.

Seniorzy przy stole
Wśród osób, które wzięły udział w ankiecie, znalazło się wiele takich, które nie korzystają z produktów z konopi indyjskich

Biorąc pod uwagę liczbę osób chorujących na Parkinsona i wpływ, jaki wywiera na ich życie, nie ma żadnych wątpliwości – potrzeba więcej badań.

Choroba Parkinsona dotyka około 10 milionów ludzi na całym świecie. Parkinson jest drugą co do częstości występowania chorobą neurodegeneracyjną zaraz po chorobie Alzheimera.

Coraz więcej osób sięga po medyczną marihuanę

Rozpowszechnienie użytkowania konopi indyjskich wśród pacjentów z chorobą Parkinsona nie ogranicza się jedynie do Niemiec, gdzie przeprowadzono ankietę. W 2017 roku Fundacja Parkinsona (USA) za pomocą ankiety zapytała o zdanie w tym temacie nie pacjentów, ale lekarzy. Na podstawie zebranych informacji z kwestionariuszy ustalono, że ​lekarze zgłosili wtedy, że aż 80% ich pacjentów z chorobą Parkinsona korzysta z konopi indyjskich.

źródło: https://420intel.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."