• Amerykańscy naukowcy odnotują pozytywny wpływ legalizacji marihuany na wzrost produktywności siły roboczej.
• Legalizacja marihuany sprawiła, że pracownicy zaczęli rzadziej domagać się o odszkodowania pracownicze, ponieważ znaleźli alternatywną metodę radzenia sobie z przewlekłym bólem.
• Przemysł konopi indyjskich zapewnił ponad 77 000 miejsc pracy w ciągu ostatniego roku, co czyni ten sektor najszybciej rozwijającym się pod względem tworzenia miejsc pracy.
Jak legalizacja marihuany wpłynęła na funkcjonowanie rynku pracy?
Legalizacja marihuany dla dorosłych wiąże się ze wzrostem produktywności siły roboczej i spadkiem liczby wypadków w miejscach pracy – donoszą autorzy nowego badania, częściowo sfinansowanego przez rząd federalny.
W dokumencie roboczym opublikowanym przez National Bureau of Economic Research, badacze przyjrzeli się wpływowi legalizacji konopi indyjskich do celów rekreacyjnych na roszczenia o odszkodowanie pracownicze wśród dorosłych w starszym wieku.
Stwierdzono spadek liczby takich zgłoszeń
„zarówno pod względem skłonności do otrzymywania świadczeń, jak i ich wysokości”
w stanach, które wprowadziły takie zmiany w polityce.
Legalizacja marihuany prowadzi do spadku produktywności?
Ustalenia te są sprzeczne z argumentami zwolenników prohibicji, którzy twierdzą, że legalizacja marihuany doprowadzi do spadku produktywności i wzrostu zagrożeń zawodowych oraz związanych z tym kosztów dla firm.
W rzeczywistości, badanie wskazuje, że uregulowanie sprzedaży marihuany dla dorosłych przynosi korzyści związane z miejscem pracy, ponieważ umożliwia starszym pracownikom (w wieku 40-62 lat) dostęp do alternatywnej opcji leczenia.
„Przedstawiamy dowody na to, że głównym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie liczby przypadków [odszkodowań pracowniczych] jest poprawa zdolności do pracy, prawdopodobnie dzięki dostępowi do dodatkowej formy terapii przeciwbólowej”
– czytamy w badaniu, które otrzymało dofinansowanie z National Institute on Drug Abuse.
Wdrożenie legalizacji używania narkotyków przez osoby dorosłe wydaje się
„zwiększać dostęp do dodatkowego kanału leczenia bólu i innych dolegliwości zdrowotnych, co sugeruje potencjalne korzyści dla populacji narażonych na urazy w miejscu pracy”
– czytamy dalej.
Badanie opiera się na analizie danych dotyczących otrzymywania świadczeń z tytułu odszkodowań pracowniczych i dochodów z tytułu odszkodowań pracowniczych od 2010 do 2018 roku, jak zgłoszono w rocznym uzupełnieniu społecznym i gospodarczym Current Population Survey.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Legalna marihuana to mniej odszkodowań pracowniczych
„Nasze wyniki pokazują spadek ilości świadczeń z tytułu odszkodowań pracowniczych o 0,18 punktu procentowego, co odpowiada 20-procentowemu zmniejszeniu wszelkich wynagrodzeń pracowniczych, po tym, jak stany zalegalizują marihuanę do użytku rekreacyjnego.
Podobnie, stwierdzamy, że roczny dochód uzyskany z odszkodowań pracowniczych spada o 21,98 dolarów (lub 20,5%) po [legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych]. Wyniki te nie są napędzane przez istniejące wcześniej trendy, a analiza falsyfikacji sugeruje, że zaobserwowanie szacunków tej wielkości jest statystycznie rzadkie.”
Pozytywny wpływ legalizacji na kondycję pracowników
Naukowcy powiedzieli, że znaleźli dowody na to, że używanie marihuany wzrasta po legalizacji pośród badanej przez nich grupy wiekowej, ale nie odnotowano takiego skoku w nadużywaniu konopi.
Co więcej, stwierdzili też spadek liczby recept na leki stosowane w leczeniu przewlekłego bólu po legalizacji, co wskazuje, że niektórzy ludzie używają marihuany jako substytutu tradycyjnych środków przeciwbólowych.
„Postawiliśmy hipotezę, że dostęp do marihuany zwiększa jej medyczne zastosowanie, a to z kolei pozwala na lepsze radzenie sobie z objawami, które utrudniają zdolność do pracy – np. przewlekły ból, bezsenność, problemy ze zdrowiem psychicznym, nudności i tak dalej”
– napisano w badaniu.
„Leczenie przewlekłego bólu jest prawdopodobnie szczególnie ważne w naszym kontekście, ponieważ jest to dolegliwość najczęściej zgłaszana przez użytkowników medycznej marihuany”.
Źródło: https://www.marijuanamoment.net
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.