Nauka News

Uzależnienie od marihuany w USA rośnie po legalizacji

Uzależnienie od marihuany w USA rośnie po legalizacji 24 marca 20211 Comment
Smutna dziewczyna

• Nowe badanie Trusted Source wykazało, że uzależnienie wśród młodych ludzi, którzy mieszkają w stanach, gdzie marihuana jest legalna, wzrosło.
• Ogólny wskaźnik uzależnień pozostaje niski, ale wyniki badań niepokoją ekspertów.
• Ponadto, eksperci mają coraz więcej wiedzy na temat tego, jak intensywne używanie marihuany może wpływać na zdrowie.

Legalizacja marihuany a wzrost uzależnień

Nowe badania przeprowadzone przez Trusted Source wykazały, że liczba uzależnień wzrosła u młodych ludzi mieszkających w stanach, w których marihuana rekreacyjna jest zalegalizowana, mimo że ogólna liczba uzależnionych nadal pozostaje niska.

Zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich wśród młodzieży w wieku od 12 do 17 lat wzrosły o 25% w stanach legalizujących marihuanę od czasu zatwierdzenia jej do użytku rekreacyjnego, zwiększając się z 2,18% do 2,72%.

Wśród dorosłych w wieku powyżej 26 lat, używanie marihuany było o 26% wyższe w stanach, które zezwoliły na jej rekreacyjne używanie, w porównaniu do tych, które tego nie zrobiły.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Częstotliwość używania wzrosła o 23%, a zaburzenia związane z użyciem marihuany wzrosły o 37% w tej samej grupie wiekowej, z 0,90% do 1,23%.

Marihuana w doniczce
Liczba uzależnień wzrosła u młodych ludzi mieszkających w stanach, w których marihuana rekreacyjna jest zalegalizowana

Co to jest CUD (Cannabis Use Disorder)?

Nie odnotowano takiego samego wzrostu u osób w wieku od 18 do 25 lat. Podczas gdy ogólny wskaźnik CUD pozostał niski, badania pozwalają odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących tego, jak legalizacja marihuany może wpłynąć na wskaźniki uzależnień.

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół z Columbia University Mailman School of Public Health i NYU Grossman School of Medicine, a opublikowane w JAMA Psychiatry.

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

CUD może być powiązany z długoterminowymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi, ekonomicznymi i społecznymi, powiedziała dr Silvia S. Martins, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Columbia i autorka raportu.

Zespół Martinsa przeanalizował dane 505,796 osób z National Survey on Drug Use and Health. Porównano dane z Kolorado, Waszyngtonu, Alaski i Oregonu – pierwszych czterech stanów, które zalegalizowały marihuanę do użytku rekreacyjnego – z danymi ze stanów, które nie zalegalizowały marihuany do użytku rekreacyjnego.

Dane zostały zebrane między 2008 a 2016 rokiem. Przyjrzano się następującym grupom wiekowym: od 12 do 17 lat, od 18 do 25 lat oraz 26 lat i więcej. Rekreacyjna marihuana została zalegalizowana w Kolorado i Waszyngtonie w 2012 roku; na Alasce w 2014 roku, a w Oregonie w 2014 roku.

Na dzień dzisiejszy 11 stanów i Waszyngton, D.C., zalegalizowało marihuanę do użytku rekreacyjnego. W 33 stanach jest ona zalegalizowana do użytku leczniczego.

Zespół nie różnicował grup pod kątem tego, czy użytkownicy zażywali marihuanę do użytku rekreacyjnego czy medycznego. Inne badania wykazały, że niektórzy użytkownicy medycznej marihuany również używają jej rekreacyjnie, więc trudno powiedzieć, czy CUD jest bardziej rozpowszechniony wśród użytkowników rekreacyjnych w porównaniu z leczniczymi, powiedział Martins.

Wcześniejsze badanie 2019 Trusted Source wykazało, że CUD był bardziej powszechny wśród osób, które używały jej rekreacyjnie i medycznie w porównaniu do tych, którzy używali jej tylko rekreacyjnie.

„Więcej osób musi wiedzieć o CUD, ale muszą również wiedzieć, że u większości użytkowników marihuany nie rozwinie się CUD”

– powiedział Martins.

Konopie indyjskie
CUD to schemat problematycznego używania konopi indyjskich, który powoduje istotne klinicznie zaburzenia

Skutki uzależnienia od konopi indyjskich

CUD to schemat problematycznego używania konopi indyjskich, który powoduje istotne klinicznie zaburzenia lub niepokój. Diagnoza wymaga spełnienia kilku kryteriów w ciągu 12 miesięcy.

Ponieważ badania wykazały częste i problematyczne używanie w różnych grupach wiekowych, wysiłki na rzecz legalizacji powinny być podejmowane równolegle z finansowaniem profilaktyki i leczenia.

Wczesne oznaki CUD obejmują koncentrację na zdobywaniu, używaniu i pokonywaniu skutków zażywania narkotyków. Osoba z CUD zamiast używać narkotyków towarzysko, może zacząć używać ich w samotności. Osoby te mogą unikać pewnych miejsc, w których nie mogą jej używać, lub unikać innych osób, które będą sprzeciwiać się jej używaniu. Zaburzenia pamięci, a także nieobecności w pracy lub szkole, mogą być coraz częstsze.

Często trudniej jest odróżnić osobę z CUD od osoby z zaburzeniami używania opioidów lub alkoholu, dodał dr Kevin P. Hill, dyrektor psychiatrii uzależnień w Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie.
Nie ma dostępnego leku, który skutecznie leczyłby CUD.

Brakuje informacji na temat tego, czy pewne grupy ludzi są bardziej narażone na rozwój CUD , zauważyła dr Deborah Hasin, profesor na Uniwersytecie Columbia.

Perspektywy dla uzależnionych od marihuany

Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że uzależnienie od marihuany może uniemożliwić im realizację ważnych celów życiowych, powiedział John F. Kelly, PhD, profesor psychiatrii w Harvard Medical School.

„Jak w przypadku każdego narkotyku – w tym alkoholu – niektórzy są bardziej podatni na jego działanie niż inni pod względem genetycznym, a niektórzy uzależnią się od niego, co może mieć poważne konsekwencje”

– dodał Kelly.

Około 1,5% Trusted Source z ogólnej populacji dorosłych w Stanach Zjednoczonych spełnia kryteria występowania CUD. Inne dane wskazują, że odsetek ten maleje.

Ludzie mogą nie postrzegać marihuany jako środka uzależniającego, ponieważ u osób z CUD nie występują znaczące i potencjalnie śmiertelne efekty odstawienia, których doświadczają alkoholicy lub uzależnieni od opiatów, powiedział dr J. Wesley Boyd, profesor psychiatrii w Harvard Medical School.

Boyd nie był zaskoczony, że więcej ludzi używało marihuany, kiedy została zalegalizowana. Zwiększone użycie marihuany może korelować ze spadkiem użycia innych szkodliwych substancji.

Jeśli ludzie, na przykład, zastępują częściowo lub całkowicie papierosy i/lub alkohol konopiami indyjskimi, wzrost używania marihuany może być pozytywnym skutkiem legalizacji. Z perspektywy zdrowia publicznego, Boyd uważa nikotynę i alkohol za bardziej szkodliwe niż marihuana.

Inne skutki uboczne używania marihuany

Mimo, że CUD u młodych ludzi wzrasta, Boyd z zadowoleniem zauważył, że nie ma wyraźnej różnicy w stanach, w których marihuana została zalegalizowana.

„Używanie marihuany, zwłaszcza gdy jest bardzo intensywne, jest potencjalnie bardzo szkodliwe dla rozwoju mózgu”

– zauważył Boyd.

„Używanie narkotyku jest rzeczywiście uzależniające, może dramatycznie zaszkodzić rozwijającemu się mózgowi, zwiększa ryzyko poważnych chorób psychicznych, a nawet może zwiastować przyszłe nadużywanie substancji”,

powiedział Kevin Sabet, PhD, prezes Smart Approaches to Marijuana.

„Wiemy, że im młodszy jest użytkownik w momencie rozpoczęcia używania, tym większe są szanse, że się uzależni”,

powiedział.

Chirurg Generalny USA Jerome Adams powiedział, że prawie 1 na 5 nastolatków, którzy zaczynają używać marihuany w młodości, popada w uzależnienie.

Ostatnio zauważono, że efektem CUD są niekontrolowane wymioty – czyli zespół hiperemii kannabinoidowej.
Jest to

„z pewnością dopiero początek nowych problemów zdrowotnych wynikających z normalizacji marihuany”

– powiedział Sabet.

Zarówno użytkownicy rekreacyjni, jak i medyczni, są narażeni na ryzyko uzależnienia, ponieważ oba rynki mocno promują używanie niezwykle silnych produktów, powiedział Sabet.

Źródło: https://www.healthline.com/

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

One comment

 1. „Osoba z CUD zamiast używać narkotyków towarzysko, może zacząć używać ich w samotności. Osoby te mogą unikać pewnych miejsc, w których nie mogą jej używać, lub unikać innych osób, które będą sprzeciwiać się jej używaniu.”
  Niech pierwszy rzuci kamieniem osoba, która nie musiała odejść zapalić fajka dalej czytać książki w spokoju, lub nie wypiła sama piwa. Co do innych się zgodzę, ale konkretnie te 3 rzeczy?
  Do tego należy zauważyć, że dane problemów z uzależnieniem dot 0.6-0.7% wzrostu ponad stan z przed legalizacji, czyli w czasach gdy taką osobę można było zamknąć w więzieniu, lub spowodować aby się ona bardziej kryła. Przy obiektywnym podejściu ciężko jest stwierdzić nawet stwierdzić podejścia badających do tematu, czy mają prawdziwie naukowe podejście, czy dla nich osoby z cud są tylko królikami do potwierdzenia ich teorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."