Medyczna marihuana

Cena medycznej marihuany w Polsce

Cena medycznej marihuany w Polsce 8 maja 2023Leave a comment

W Polsce medyczna marihuana jest legalna od 2017 r. Od tego czasu coraz większa liczba pacjentów korzysta z jej dobroczynnych właściwości. Niemniej jednak, cena medycznej marihuany w Polsce stanowi jedną z przeszkód na drodze osób, które mogłyby skorzystać w trakcie terapii z jej szczególnych właściwości. Jaka jest cena medycznej marihuany w Polsce? Z czego wynika jej wysokość i czy preparaty są refundowane? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.

Ile kosztuje medyczna marihuana?

Według badań przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, cena terapii z wykorzystaniem medycznej marihuany niejednokrotnie może wymagać wydatku na poziomie kilkuset złotych lub nawet przekraczającym tysiąc złotych, w zależności od dawkowania. 

W porównaniu z cenami w innych krajach europejskich, takich jak Niemcy czy Holandia, gdzie koszt zakupu grama marihuany wynosi od 10 do 15 euro, jest to wysoka cena. W Polsce koszt terapii jest stosunkowo wyższy przy dodatkowo ograniczonej dostępności środków w aptekach. Nie wszystkie posiadają ją w swoim asortymencie. Dobrze jest zawsze sprawdzi,ć czy faktycznie w danej lokalizacji lek jest na stanie. Warto w tym celu skorzystać m.in. z możliwości oferowanych przez aplikację “GdziePoLek”.

Medyczna marihuana – cena za 1 gram suszu

Załóżmy jednak, że posiadasz już receptę. Ile zapłacisz odbierając przepisany środek w aptece? Suszone kwiatostany z wysoką zawartością THC i CBD w stężeniu mniejszym niż 1% kosztują średnio od 80 zł do 100 zł. Trzeba wziąć pod uwagę, że preparaty sprzedawane są najczęściej w opakowaniach po 5 g i 10 g. Oznacza to, że jedno opakowanie o zawartości 10 g pozostaje równoznaczne z wydatkiem w przybliżeniu 500 zł. 

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Właśnie z tego względu leczenie medyczną z wykorzystaniem marihuany medycznej nie jest dla każdego. Pacjentów często nie jest po prostu na to stać. W zależności od dawkowania, niejednokrotnie może okazać się, że miesięczny koszt terapii przekracza nawet 1500 zł. W tym zakresie jednak wiele pozostaje uzależnione od jednostki chorobowej i potrzeb konkretnego pacjenta.

Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Ile gramów medycznej marihuany przepisuje lekarz?

Recepta w tym zakresie może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stanu jego zdrowia. W Polsce nie ma jednak ustalonej standardowej dawki marihuany, która byłaby przepisywana przez lekarzy. 

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, chory musi posiadać indywidualne zezwolenie na stosowanie medycznej marihuany, a lekarz może przepisać marihuanę medyczną, która jest adekwatnie niezbędna do terapii danego stanu chorobowego. Zazwyczaj przepisywane są niewielkie ilości marihuany, np. 0,3 g do 2 g na dzień. 

Niejednokrotnie trzeba jednak dostosować dawkę bezpośrednio do potrzeb, jeśli to konieczne. Ilość medycznej marihuany przepisana przez lekarza zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia pacjenta, wiek, waga, oraz inne występujące choroby lub schorzenia. 

Czy na marihuanę medyczną jest refundacja?

W Polsce obecnie nie ma refundacji kosztów medycznej marihuany ze środków publicznych. Co do zasady jednak koszty medycznej marihuany mogą być w określonych przypadkach częściowo zwrócone w ramach rozliczenia podatkowego. Niektóre osoby z niepełnosprawnościami mają prawo również skorzystać z preferencyjnych stawek podatkowych lub zwolnienia z podatku VAT. 

Refundacja ceny medycznej marihuany z środków państwowych stanowi obecnie przedmiot dyskusji w polskim parlamencie. Wiele organizacji i grup społecznych domaga się wprowadzenia nowych przepisów, aby umożliwić dostęp do tej formy terapii chorym z mniejszymi zasobami finansowymi.

Z czego wynika wysoka cena marihuany medycznej?

Wysoka cena medycznej marihuany wynika z wielu czynników, W zakres ten wchodzą koszty produkcji, kontrola jakości oraz warunki dystrybucji i sprzedaży na rynku. Produkcja medycznej marihuany wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, a także odpowiedniego wyposażenia. 

W Polsce uprawa marihuany medycznej pozostaje zarezerwowana wyłącznie dla instytutów badawczych w celach naukowych. Obecnie takich pozwoleń jest przyznawanych niewiele, a rośliny nie są przeznaczone do sprzedaży w obrocie reglamentowanym, a tym bardziej rekreacyjnym. Produkty są więc sprowadzane z zagranicy i wpływa to w znacznym stopniu na wzrost ceny marihuany medycznej.

Podsumowanie

Cena terapii z wykorzystaniem medycznych konopi jest w Polsce bardzo wysoka. Jednocześnie jednak coraz więcej osób decyduje się na takie leczenie, z uwagi na dobre rezultaty. Być może w kolejnych latach doczekamy się refundacji, dzięki której koszty leczenia będą o wiele niższe. 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."