Europejskie Stowarzyszenie Konopi Przemysłowych (EIHA) opublikowało swoje stanowisko, dotyczące przyszłości sektora tekstylnego. W dokumencie można przeczytać o tym, że strategia obrana przez Unię Europejską dla przemysłu tekstylnego cały czas ewoluuje. Zachodzące procesy i nieustanne zmiany w planowaniu mogą doprowadzić do tego, że konopie staną się kluczowym elementem dla zrównoważonego rozwoju sektora tekstylnego.
- Według EIHA, włókna konopne powinny stać się jednymi z głównych włókien wykorzystywanych w sektorze tekstylnym.
- Sektor tekstylny zajmuje na chwilę obecną czwarte miejsce wśród innych gałęzi przemysłu pod względem zużycia surowców i wody.
- Aż 60% odzieży dostępnej na terenie UE jest produkowane w innych regionach świata, głównie ze względu na większą opłacalność.
Przyszłość sektora tekstylnego a konopie
„Uwzględniając zainteresowanie Komisji Europejskiej nowymi materiałami i modelami biznesowymi, a także wysoką wartość ekonomiczną, jak i środowiskową upraw konopi – włókno konopne powinno stać się jednym z głównych włókien naturalnych w sektorze tekstylnym.
To właśnie włóknom konopi UE powinna się przyglądać najbaczniej, mając na celu stworzenie prawdziwie zrównoważonego sektora tekstylnego w Europie”
– poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Konopi Przemysłowych (EIHA) w swoim artykule.
Współpraca Unii Europejskiej jest kluczowa dla rozwoju sektora tekstylnego
We wspomnianym artykule EIHA zaznacza, że UE powinna skupić się na wzajemnej współpracy w celu przyspieszenia rozwoju i wdrożenia innowacyjnych procesów produkcyjnych, jak i umożliwieniu płynniejszego wprowadzania produktów na rynek.
Odpowiednia współpraca UE zachęcałaby producentów do zmian lokalizacji dla różnych etapów produkcji tekstyliów. Dzięki temu Unia mogłaby odzyskać „częściową suwerenność surowcową”.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Tekstylne cele Unii Europejskiej
Przemysł tekstylny został oznaczony jako kluczowy dla przejścia Europy w kierunku bardziej ekologicznej i zrównoważonej gospodarki. Sektor tekstyliów jest czwartym co do wielkości przemysłem pod względem zużycia surowców i wody. Wyżej znajduje się sektor żywności, budownictwa i transportu.
Według szacunków UE przemysł tekstylny zajmuje też piąte miejsce pod względem emisji gazów cieplarnianych.
Strategia UE dla ekologicznych materiałów
Strategia UE w zakresie tekstyliów ma na celu pobudzenie rynku. Jednocześnie, UE dąży do utworzenia nowych i bardziej ekologicznych modeli biznesowych. Strategia promuje opracowywanie i wykorzystywanie bardziej ekologicznych materiałów, takich jak surowce wtórne.
Plan UE zachęca też do zmniejszenia ilości wykorzystywanych, niebezpiecznych chemikaliów stosowanych w przetwórstwie. Te wszystkie założenia idą w parze z jednoczesnym zapewnieniem przedsiębiorstwom oraz konsumentom większego dostępu do produktów przyjaznych dla środowiska.
Konopie mogą się przyczynić do rozwoju europejskiego sektora tekstylnego
Sektor tekstylny w Europie składa się głównie z małych i średnich przedsiębiorstw. Według Komisji Europejskiej (KE) ta gałąź przemysłu zaczęła się właśnie odradzać po długim okresie restrukturyzacji. Jednak ze względu na większą opłacalność, aż 60% odzieży dostępnej na terenie UE nadal produkuje się w innych regionach świata.
„Częstsze przetwarzanie tekstyliów na terenie UE może pobudzić tworzenie się nowych miejsc pracy. Jest to bardzo atrakcyjna wizja dla młodych rolników i przedsiębiorców. Dobrze prosperujący przemysł włókienniczy z konopi byłby impulsem do uprawy coraz to nowych odmian.
Z kolei taka sytuacja doprowadziłaby do podwyższenia jakości włókien i powstających w procesie produkcji produktów ubocznych, takich jak nasiona, łodygi czy biomasa. W ten sposób uprawy konopi przemysłowych miałyby więcej zastosowań”
– można przeczytać w artykule od EIHA.
Zalecenia EIHA
Europejskie Stowarzyszenie Konopi Przemysłowych w swoim artykule zaleca Komisji Europejskiej:
- Szersze rozpoznanie kwestii potencjału konopi z zakresu magazynowania dwutlenku węgla w glebie.
- Dążenie do dekarbonizacji wytwarzanych przez przedsiębiorstwa towarów.
- Kładzenie większego nacisku na stosowanie najlepszych z dostępnych technologii.
- Wspieranie innowacji i wykorzystywanie odpowiednich narzędzi zarządzania.
- Współpracę z przemysłem, w celu zmniejszenia liczby czynników zanieczyszczających środowisko.
Konopie to mniejsza emisja CO2 i uzupełnienie recyklingu
„Zwiększenie udziału włókien naturalnych na rynku tekstylnym powinno być postrzegane jako wartościowa alternatywa i niezbędne uzupełnienie dla recyklingu tekstyliów syntetycznych. Stosowanie naturalnych włókien wiążę się także z działaniami na rzecz zmniejszenia i/ lub zrównoważenia emisji CO2”
– twierdzi EIHA.
Organizacja uważa również, że możliwość recyklingu i kompostowania produktów ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia zerowego poziomu odpadów.
„Biorąc pod uwagę pilność problemu jakim są zanieczyszczenia mikroplastikami, należy opracować wiążące i jednocześnie jasne zasady, które zmuszą firmy działające na europejskim rynku do zaprzestania uwalniania mikroplastików w procesie produkcyjnym”
– zasugerowała EIHA.
źródło: https://hemptoday.net
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.