Nauka News

Jak działa CBN?

Jak działa CBN? 24 lipca 2020
Grafika przedstawiająca neurony

Kannabinol, czyli CBN, to jeden z ponad 100 kannabinoidów, występujących w konopi. Z pewnością nie jest on tak popularny jak CBD czy THC, jednak – jak się okazuje – CBN również posiada wiele ciekawych właściwości. Czym dokładnie jest CBN, jak wpływa na organizm i co jeszcze warto o nim wiedzieć? 

Czym jest kannabinol CBN?

Konopie to rośliny, zawierające wiele składników aktywnych – w tym mnóstwo kannabinoidów. CBN, czyli kannabinol, to jeden z nich. Pochodzi on z kwasu kannabigerolowego (CBGA), który znajduje się w konopiach indyjskich. Roślina ta produkuje specjalne enzymy, które przekształcają CBGA w jeden z trzech kannabinoidów: kwas kannabichromenowy (CBCA), kwas kannabidiolowy (CBDA) i kwas tetrahydrokannabinolowy (THCA). THCA może zostać przekształcone albo w THC, albo w CBNA.

Następnie, pod wpływem ciepła lub promieni UV, może ono zmienić się w CBN, czyli kannabinol. Do przekształcenia THC w CBN dochodzi, kiedy konopie przechowywane są w nieodpowiednich warunkach. Tlen, promienie UV lub zbyt wysoka temperatura prowadzą do przekształcenia w CBN, co diametralnie zmienia właściwości całej substancji. 

Właściwości CBN, które warto poznać

CBN posiada wiele ciekawych, bardzo obiecujących właściwości. Przede wszystkim jest to sposób na lepszy, głębszy i dłuższy sen. Osoby, które zmagają się w problemami ze snem lub są nadmiernie obciążone przez codzienny stres, z pewnością poszukują sposobu na to, aby w końcu cieszyć się spokojnie przespanymi nocami, które pozwolą na odzyskanie sił. CBN może stanowić tutaj istotne wsparcie.

śpiący mężczyzna
CBN to sposób na lepszy, głębszy i dłuższy sen

CBN może mieć również działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwbólowe. Aktywuje on te same receptory bólu co kapsaicyna, która jest często stosowanym składnikiem środków przeciwbólowych o działaniu miejscowym. CBN wciąż poddawane jest licznym badaniom, dlatego z pewnością warto śledzić ten temat. Być może już niebawem naukowcy odkryją kolejne, ciekawe właściwości kannabinolu. 

Działanie psychoaktywne CBN 

W porównaniu do THC, CBN wywołuje o wiele słabszy efekt psychoaktywny. Jego stosowanie może doprowadzić do osłabienia, zawrotów głowy oraz do – to zdarza się najczęściej – do senności. CBN znany jest przede wszystkiego ze swojego działania uspokajającego i usypiającego.

Bardzo istotna jest tutaj ilość – odpowiednia porcja CBN może zadziałać w sposób podobny do popularnych suplementów diety o działaniu uspokajających, czyli pozwala się wyciszyć i spokojnie przespać noc. Niejednokrotnie CBN stosowany jest przez osoby, które cierpią na bezsenność. 

Czy kannabinol CBN jest legalny? 

CBN to składnik konopi indyjskiej, co samo w sobie powoduje sporo komplikacji. Marihuana nadal zabroniona jest w wielu krajach Unii Europejskiej, a status prawny jej poszczególnych składników, na przykład CBN, jest nie do końca jasny. Pamiętajmy, że CBN to po prostu utlenione THC.

Zestresowana kobieta
Na ten moment CBN to jeden z mniej znanych składników konopi

Niestety, wiele osób nadal nie ma pojęcia, jaki jest status prawny CBN – dotyczy to również sprzedawców. Niemniej jednak składnik ten można znaleźć w bardzo popularnych suplementach diety czy produktach konopnych – choć ich głównym składnikiem najczęściej jest CBD, CBN i inne kannabinoidy wymieniane są jako dodatkowe składniki, które znajdują się w produkcie.

Zgodnie z przepisami UE, produkty, w których zawartość THC nie przekracza 0,2%, są w pełni legalne. Produkty sprzedawane w internecie, pochodzące od sprawdzonych dostawców, gdzie zawartość THC nie przekracza dozwolonego poziomu, nie powinny budzić żadnych wątpliwości prawnych. 

CBN – czy warto go stosować?

Badania nad CBN są w bardzo początkującej fazie, jednak na ten moment niektóre z nich wydają się być bardzo interesujące. Według wstępnych doniesień CBN może stymulować wzrost kości oraz zapobiegać osteoporozie – jeśli kolejne badania potwierdzają tę tezę, CBN z pewnością stanie się przedmiotem zainteresowania świata nauki.

Na ten moment CBN to jeden z mniej znanych składników konopi. Znajduje się on jednak w wielu suplementach diety i produktach konopnych, dlatego warto mieć chociaż minimalną wiedzę na temat tego, czym dokładnie jest CBN i jak wpływa na organizm. 

 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.