Nauka News

Plastik i papier z konopi? Zaskakujące produkty wytwarzane z konopi

Plastik i papier z konopi? Zaskakujące produkty wytwarzane z konopi 2 kwietnia 2020Leave a comment
Ręka trzymająca ołówek na tle kartki papieru

Konopie mają wiele zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Nie każdy jednak wie, że w wielu miejscach zastępują plastik. Oprócz tego to właśnie z konopi może być wytwarzany ekologiczny papier.

 • Konopie włókniste były  wykorzystywane jako materiał do tworzenia papieru. 150 lat temu nawet 90% papieru powstawało za pomocą tej metody.
 • Konopie mają wiele zalet, m.in. można je uprawiać na niemal każdej glebie, ich uprawy są bardzo wydajne. Posiadają też najsilniejsze włókno naturalne na świecie, przez co mogą zastąpić plastik oraz są ekologiczne.
 • Konopie można wykorzystać w licznych gałęziach przemysłu, od papiernictwa przez budownictwo, produkcję kompozytów, tekstylia, aż po włókiennictwo i inne. Szacuje się więc, że  wykorzystanie konopi w najbliższych latach będzie wzrastać.

Historia papieru konopnego

Przed rokiem 1883 około 90% papieru produkowane było z konopi. Papier wytworzony w ten sposób stał się materiałem, na którym spisano m.in. Biblię Gutenberga czy pierwsze projekty amerykańskiej Deklaracji Niepodległości.

Konopie włókniste mają wiele zalet, m.in. stanowią najsilniejsze włókno roślinne. Mogą również prawie całkowicie zastąpić plastik. Mówi się, że mogą mieć nawet 50 tysięcy różnych zastosowań w przemyśle. Ponadto można je uprawiać na niemal każdej glebie, a co za tym idzie areał ich upraw stale wzrasta, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Z konopi przemysłowych pozyskuje się przede wszystkim włókno, z niego zaś produkuje się papier. Fabryki wytwarzające papier konopny znajdują się głównie we Francji.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Białe kartki papieru z narysowanymi kwiatami
Fabryki wytwarzające papier konopny znajdują się głównie we Francji

Przewaga konopi nad innymi produktami

Jeśli chodzi o ochronę środowiska, produkcja papieru konopnego jest bardzo korzystna. Dariusz Jan Nowak, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Przetwórców Konopi, członek zarządu w Orbis Cannabis, specjalnie dla portalu wiadomościhandlowe.pl podaje, że wykorzystuje się w nim mniej środków do pozyskania lignocelulozy.

Zgodnie z informacjami z portalu National Hemp Association, uprawy konopi są bardzo wydajne. Można pozyskać dwukrotnie więcej oleju z akra konopi niż z orzeszków ziemnych oraz niemal czterokrotnie więcej materiału na papier niż z akra drzew. Wytrzymałe włókno konopne wykorzystywane może być również do tworzenia materiałów kompozytowych, używanych między innymi do produkcji samochodów.

W pewnym sensie konopia zastępuje więc plastik – przekonuje dziennikarzy Dariusz Jan Nowak. Budownictwo naturalne jest bardzo popularne na zachodzie. Jedną z jego cech charakterystycznych jest wykorzystanie konopi do produkcji betonu konopnego.

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Budynek powstały przy pomocy takiego materiału jest zdrowszy i bezpieczniejszy dla ludzi – przekonuje dalej Nowak.

Beton konopny ma wiele zalet, m. in. niepalność, dobrą regulację wilgotności i temperatury wewnątrz domu oraz świetną termoizolacyjność. Chroni on również drewno przed pasożytami oraz jest odporny na pleśnie i grzyby.

Bielizna z konopi włóknistej?

Łącząc konopie i inne rośliny, można uzyskać tworzywa sztuczne stosowane w przemyśle np. przy produkcji łodzi, samochodów czy instrumentów muzycznych.

W 1941 roku Henry Ford stworzył samochód, napędzany paliwami roślinnymi, m.in. z konopi. Nawet błotniki tego samochodu wykonane były z konopi. Zgodnie z jego wizją, wszystkie materiały używane przy jego produkcji miały być pochodzenia roślinnego.

Konopie wykorzystuje się również przy włókiennictwie, szczególnie przy produkcji ubrań roboczych. Wytrzymałość włókna konopnego zapewniała bowiem trwałość ubrań oraz ich odporność na przetarcia. W USA chciano nawet wykorzystać konopie przy produkcji mundurów – mówi Dariusz Jan Nowak.

Konopie mogą być szeroko używane w przemyśle tekstylnym. Tkanina konopna ma właściwości termodynamiczne i hipoalergiczne, chroni również przed promieniowaniem UV. Koncerny przeprowadzały eksperymenty z butelkami z plastiku pochodzenia konopnego. Za jego pomocą planuje się również produkcję opakowań czy zabawek.

czerwony biustonosz na białym tle
Konopie mogą być szeroko używane w przemyśle tekstylnym

Przyszłość konopi

Zgodnie z raportem Grand View Research, światowy rynek konopi przemysłowych osiągnie wartość 10,6 mld. dolarów do 2025 roku. Z tym wzrostem związane jest w oczywisty sposób zwiększanie się areału upraw konopi włóknistych.

W całej Unii Europejskiej w 2017 roku zajmowały one ok. 35 tys. ha, z czego najwięcej we Francji (10 tys. ha). W Polsce zaś,  według danych GUS, w 2018 roku powierzchnia upraw konopi i lnu wynosiła ponad 5,3 tys. ha.

Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z 2017 roku wprowadzającej program „Odbudowa i zrównoważony rozwój produkcji oraz przetwórstwa naturalnych surowców włóknistych dla potrzeb rolnictwa i gospodarki na lata 2017–2020″, konopie wykorzystywano głównie w celach papierniczych(73%), budownictwie(11%), produkcji kompozytów(10%), tekstyliach(3%) oraz 3 % do innych celów.

Warto wspomnieć że w latach 70-tych powierzchnia upraw konopi w Polsce wynosiła nawet 15 tys. ha co czyniło ją znaczącym producentem włókien naturalnych.

źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."