Gospodarka News

Konopie mogą okazać się kluczowym elementem dla ekologicznego sektora tekstylnego w Europie

Konopie mogą okazać się kluczowym elementem dla ekologicznego sektora tekstylnego w Europie 17 marca 2021Leave a comment
Ubrania na wieszakach

Europejskie Stowarzyszenie Konopi Przemysłowych (EIHA) opublikowało swoje stanowisko, dotyczące przyszłości sektora tekstylnego. W dokumencie można przeczytać o tym, że strategia obrana przez Unię Europejską dla przemysłu tekstylnego cały czas ewoluuje. Zachodzące procesy i nieustanne zmiany w planowaniu mogą doprowadzić do tego, że konopie staną się kluczowym elementem dla zrównoważonego rozwoju sektora tekstylnego.

 • Według EIHA, włókna konopne powinny stać się jednymi z głównych włókien wykorzystywanych w sektorze tekstylnym.
 • Sektor tekstylny zajmuje na chwilę obecną czwarte miejsce wśród innych gałęzi przemysłu pod względem zużycia surowców i wody.
 • Aż 60% odzieży dostępnej na terenie UE jest produkowane w innych regionach świata, głównie ze względu na większą opłacalność.

Przyszłość sektora tekstylnego a konopie

„Uwzględniając zainteresowanie Komisji Europejskiej nowymi materiałami i modelami biznesowymi, a także wysoką wartość ekonomiczną, jak i środowiskową upraw konopi – włókno konopne powinno stać się jednym z głównych włókien naturalnych w sektorze tekstylnym.

To właśnie włóknom konopi UE powinna się przyglądać najbaczniej, mając na celu stworzenie prawdziwie zrównoważonego sektora tekstylnego w Europie”

– poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Konopi Przemysłowych (EIHA) w swoim artykule.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Hodowla konopi
Konopie staną się kluczowym elementem dla zrównoważonego rozwoju sektora tekstylnego

Współpraca Unii Europejskiej jest kluczowa dla rozwoju sektora tekstylnego

We wspomnianym artykule EIHA zaznacza, że UE powinna skupić się na wzajemnej współpracy w celu przyspieszenia rozwoju i wdrożenia innowacyjnych procesów produkcyjnych, jak i umożliwieniu płynniejszego wprowadzania produktów na rynek.

Odpowiednia współpraca UE zachęcałaby producentów do zmian lokalizacji dla różnych etapów produkcji tekstyliów. Dzięki temu Unia mogłaby odzyskać „częściową suwerenność surowcową”.

Tekstylne cele Unii Europejskiej

Przemysł tekstylny został oznaczony jako kluczowy dla przejścia Europy w kierunku bardziej ekologicznej i zrównoważonej gospodarki. Sektor tekstyliów jest czwartym co do wielkości przemysłem pod względem zużycia surowców i wody. Wyżej znajduje się sektor żywności, budownictwa i transportu.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Według szacunków UE przemysł tekstylny zajmuje też piąte miejsce pod względem emisji gazów cieplarnianych.

Strategia UE dla ekologicznych materiałów

Strategia UE w zakresie tekstyliów ma na celu pobudzenie rynku. Jednocześnie, UE dąży do utworzenia nowych i bardziej ekologicznych modeli biznesowych. Strategia promuje opracowywanie i wykorzystywanie bardziej ekologicznych materiałów, takich jak surowce wtórne.

Plan UE zachęca też do zmniejszenia ilości wykorzystywanych, niebezpiecznych chemikaliów stosowanych w przetwórstwie. Te wszystkie założenia idą w parze z jednoczesnym zapewnieniem przedsiębiorstwom oraz konsumentom większego dostępu do produktów przyjaznych dla środowiska.

Konopie mogą się przyczynić do rozwoju europejskiego sektora tekstylnego

Sektor tekstylny w Europie składa się głównie z małych i średnich przedsiębiorstw. Według Komisji Europejskiej (KE) ta gałąź przemysłu zaczęła się właśnie odradzać po długim okresie restrukturyzacji. Jednak ze względu na większą opłacalność, aż 60% odzieży dostępnej na terenie UE nadal produkuje się w innych regionach świata.

„Częstsze przetwarzanie tekstyliów na terenie UE może pobudzić tworzenie się nowych miejsc pracy. Jest to bardzo atrakcyjna wizja dla młodych rolników i przedsiębiorców. Dobrze prosperujący przemysł włókienniczy z konopi byłby impulsem do uprawy coraz to nowych odmian.

Z kolei taka sytuacja doprowadziłaby do podwyższenia jakości włókien i powstających w procesie produkcji produktów ubocznych, takich jak nasiona, łodygi czy biomasa. W ten sposób uprawy konopi przemysłowych miałyby więcej zastosowań”

– można przeczytać w artykule od EIHA.

Ubrania
Sektor tekstylny w Europie składa się głównie z małych i średnich przedsiębiorstw

Zalecenia EIHA

Europejskie Stowarzyszenie Konopi Przemysłowych w swoim artykule zaleca Komisji Europejskiej:

 • Szersze rozpoznanie kwestii potencjału konopi z zakresu magazynowania dwutlenku węgla w glebie.
 • Dążenie do dekarbonizacji wytwarzanych przez przedsiębiorstwa towarów.
 • Kładzenie większego nacisku na stosowanie najlepszych z dostępnych technologii.
 • Wspieranie innowacji i wykorzystywanie odpowiednich narzędzi zarządzania.
 • Współpracę z przemysłem, w celu zmniejszenia liczby czynników zanieczyszczających środowisko.

Konopie to mniejsza emisja CO2 i uzupełnienie recyklingu

„Zwiększenie udziału włókien naturalnych na rynku tekstylnym powinno być postrzegane jako wartościowa alternatywa i niezbędne uzupełnienie dla recyklingu tekstyliów syntetycznych. Stosowanie naturalnych włókien wiążę się także z działaniami na rzecz zmniejszenia i/ lub zrównoważenia emisji CO2”

– twierdzi EIHA.

Organizacja uważa również, że ​​możliwość recyklingu i kompostowania produktów ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia zerowego poziomu odpadów.

„Biorąc pod uwagę pilność problemu jakim są zanieczyszczenia mikroplastikami, należy opracować wiążące i jednocześnie jasne zasady, które zmuszą firmy działające na europejskim rynku do zaprzestania uwalniania mikroplastików w procesie produkcyjnym”

– zasugerowała EIHA.

źródło: https://hemptoday.net

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."