News Rekreacja

Samochód z konopi przyszłością rynku motoryzacyjnego?

Samochód z konopi przyszłością rynku motoryzacyjnego? 2 grudnia 2020Leave a comment
Luksusowy samochód

Konopie są reklamowane jako potencjalne ekologiczne rozwiązanie, od materiałów budowlanych po tworzywa sztuczne. Mają też wartość w sektorze motoryzacyjnym. Samochód w całości wykonany z konopi uratowałby wiele nieodnawialnych materiałów przed ich nieuniknionym losem, zakończonym na złomowisku. 

 • Wielu chciałoby, aby samochody stały się bardziej przyjazne dla środowiska.
 • Przede wszystkim powinny w większym stopniu nadawać się do recyklingu.
 • Według Światowego Forum Ekonomicznego, prawie 95% materiałów użytych do budowy samochodu można odzyskać.

Samochody są niekorzystne dla środowiska. Jeśli zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla nadal nie będzie kontrolowane, wkrótce nie będzie żadnego środowiska, o którym można by pisać w artykułach. Paliwo napędzające samochody jest głównym źródłem emisji, a przejście na energię elektryczną nie jest wystarczająco efektywne, aby złagodzić efekt cieplarniany.

Historia samochodu z konopi w pigułce

Według jednego z największych promotorów samochodów, Henry’ego Forda, wiele sektorów można zmienić, wykorzystując konopie – dzięki temu możliwe będzie zminimalizowanie negatywnego wpływu branży na środowisko.

Henry Ford postanowił stworzyć samochód z konopi, aby zredukować zarówno tworzywa sztuczne, jak i metale używane do jego budowy. Jak mogliśmy przeczytać w „Popular Mechanics”: „Już w 1940 roku Henry Ford zaproponował produkowane pionierską metodą samochody z kompozytu z włókien konopi i żywicy pod hasłem: «dziesięć razy mocniejsze od stali.»”

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Zabytkowy samochód
Henry Ford postanowił stworzyć samochód z konopi

To wydanie magazynu „Popular Mechanics” z 1938 przewidywało taką przyszłość, w której konopie byłyby używane do produkcji „sieci na ryby, kokardek, płótna, mocnych lin, kombinezonów, adamaszkowych obrusów, delikatnej lnianej odzieży, ręczników, pościeli i tysięcy innych przedmiotów codziennego użytku”.

Henry Ford postanowił działać, w związku ze zmniejszoną sprzedażą podczas drugiej wojny światowej. To wtedy pojawił się samochód konopny – niestety, nie spotkał się on ze zbyt dużym entuzjazmem, m.in. z uwagi na polityczny wizerunek Forda.

Jak stworzyć wydajny i tani samochód?

Ford priorytetowo traktował wydajność, a konopie były wtedy – i są dziś – znacznie tańsze niż tworzywa sztuczne i metale. Biorąc pod uwagę, że przeciętny samochód w tamtych czasach ważył 550 kg metalu i plastiku, to była duża oszczędność. Zaczął nawet pracować nad sposobami wykorzystania olejów kuchennych jako paliwa, ale kiedy kryzys minął, Ford kontynuował produkcję silników spalinowych oraz pojazdów z metalu i plastiku.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka
Licznik samochodu
Dzisiejsze oferty samochodów konopnych są zdecydowanie bardziej nowoczesne

Jaka jest przyszłość samochodów z konopi?

Dzisiejsze oferty samochodów konopnych są zdecydowanie bardziej nowoczesne. Porsche niedawno wypuściło model wyścigowy z tkanymi konopiami zamiast włókna węglowego w płytach karoserii. AutoGuide powiedział o ulepszeniu : „718 Cayman GT4 ma panele nadwozia wykonane z kompozytów włókien naturalnych. Są one podobne do kompozytów węglowych, które są obowiązkowe w szybkich samochodach, ale zamieniają tworzywa sztuczne na konopie lub len”. Panele te są znacznie lżejsze, chociaż z czasem mogą zużywać się nieco bardziej, co jest ważnym czynnikiem.

Bez względu na to, co producenci samochodów myślą o ratowaniu środowiska, uznanie konopi i innych materiałów roślinnych za dobre rozwiązanie leży w interesie wszystkich. Może nawet poprawić osiągi samochodu.

źródło: https://420intel.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."