W lutym 2021 roku pojawiło się nowe badanie dotyczące radzenia sobie z bólem neuropatycznym wywoływanym chemioterapią. Pacjentom mogą pomóc konopie indyjskie.
- Pacjenci objęci leczeniem z zastosowaniem konopi indyjskich i oksaliplatyny rzadziej doświadczali neuropatii obwodowej.
- Dane wykorzystane w badaniu pochodziły z wysokiej jakości bazy danych, dzięki której naukowcy mogli dobrać odpowiednie dawki marihuany dla pacjentów z konkretnymi wskazaniami.
Jakich pacjentów objęto badaniem?
Badanie opublikowano w Therapeutic Advances in Medical Oncology (TAM). Przeprowadził je zespół naukowców z Tel Awiwu. Zespół przebadał dokładnie 513 pacjentów z problemami żołądkowo-jelitowymi, którzy w ramach leczenia przyjmowali oksaliplatynę.
Chemioterapia oparta na oksaliplatynie
Oksaliplatyna jest lekiem przeciwnowotworowym opartym na metalu ciężkim – platynie. Lek stosuje się w chemioterapii, przy leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego. Według Kliniki Mayo (amerykańska organizacja non-profit działająca w branży medycznej) oksaliplatynę stosuje się
„wraz z innymi lekami (np. fluorouracylem oraz leukoworyną) w procesie leczenia zaawansowanego raka okrężnicy lub odbytnicy. Oksaliplatynę stosuje się także w leczeniu pacjentów będących po operacji związanej z nowotworem”.
Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Neuropatia obwodowa powiązana z leczeniem oksaliplatyną
Podczas analizy zebranych informacji, izraelski zespół badawczy stwierdził, że wywoływana chemioterapią neuropatia obwodowa jest
„często występującym zjawiskiem, powiązanym z leczeniem z użyciem oksaliplatyny”,
która
„negatywnie oddziałuje na jakość życia chorujących pacjentów”.
Neuropatia wywołana stosowaniem oksaliplatyny występuje nawet u 90% pacjentów. Nieustanne wystawianie organizmu na działanie tego leku może prowadzić do ostrej i przewlekłej neuropatii.
Jak przebiegało badanie?
Naukowcy podzielili pacjentów na dwie grupy. Pierwszą, która liczyła 248 pacjentów, poddano terapii konopiami indyjskimi, a pozostałe 265 osób znalazło się w grupie kontrolnej. W badaniu wzięło udział 250 kobiet i 263 mężczyzn. U wszystkich pacjentów zdiagnozowano wcześniej nowotwory przewodu pokarmowego.
We wnioskach z badania można przeczytać, że
„u pacjentów leczonych konopiami indyjskimi i oksaliplatyną, częstość występowania neuropatii obwodowej znacznie się zmniejszyła. Neuropatia pojawiała się wyraźnie rzadziej u pacjentów, którzy otrzymywali konopie indyjskie przed rozpoczęciem przyjmowania oksaliplatyny. To zjawisko sugeruje, że konopie zapewniały efekt ochronny”.
„Neurotoksyczność wywołana oksaliplatyną jest groźnym skutkiem ubocznym leczenia chemioterapią, który zgodnie z wynikami naszego badania może być złagodzony, a nawet można mu zapobiec, przez zastosowanie leczenia konopiami indyjskimi”
– napisali w swojej pracy naukowcy.
Wszyscy uczestnicy badania otrzymywali licencjonowane konopie indyjskie
„Mogliśmy śledzić daty, dawki i wskazania do leczenia konopiami indyjskimi dzięki odpowiedniej dokumentacji. Ponadto, dane do badania pobrano z wysokiej jakości bazy danych.
Obejmuje ona dokumentację medyczną pacjentów, u których występowały różne rodzaje nowotworów przewodu pokarmowego. Dodatkowo, dokumentacja zawierała szczegółowe opisy przebiegu leczenia, które sporządzało kilku lekarzy przez okres ponad 2 lat”.
Skuteczność leczenia konopiami indyjskimi u pacjentów z nowotworami jest znana od dawna. Wraz z przyjmowaniem nowych przepisów dotyczących marihuany w krajach na całym świecie, częstość stosowania konopi indyjskich w leczeniu znacznie wzrosła.
Naukowcy planują przeprowadzenie szerszego badania w przyszłości.
źródło: https://420intel.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.