Medycyna News

Konopie indyjskie na neuropatię obwodową wywoływaną chemioterapią

Konopie indyjskie na neuropatię obwodową wywoływaną chemioterapią 1 kwietnia 2021Leave a comment
Konopie

W lutym 2021 roku pojawiło się nowe badanie dotyczące radzenia sobie z bólem neuropatycznym wywoływanym chemioterapią. Pacjentom mogą pomóc konopie indyjskie.

 • Pacjenci objęci leczeniem z zastosowaniem konopi indyjskich i oksaliplatyny rzadziej doświadczali neuropatii obwodowej.
 • Dane wykorzystane w badaniu pochodziły z wysokiej jakości bazy danych, dzięki której naukowcy mogli dobrać odpowiednie dawki marihuany dla pacjentów z konkretnymi wskazaniami.

Jakich pacjentów objęto badaniem?

Badanie opublikowano w Therapeutic Advances in Medical Oncology (TAM). Przeprowadził je zespół naukowców z Tel Awiwu. Zespół przebadał dokładnie 513 pacjentów z problemami żołądkowo-jelitowymi, którzy w ramach leczenia przyjmowali oksaliplatynę.

Konopie
Pacjenci objęci leczeniem z zastosowaniem konopi indyjskich i oksaliplatyny rzadziej doświadczali neuropatii obwodowej

Chemioterapia oparta na oksaliplatynie

Oksaliplatyna jest lekiem przeciwnowotworowym opartym na metalu ciężkim – platynie. Lek stosuje się w chemioterapii, przy leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego. Według Kliniki Mayo (amerykańska organizacja non-profit działająca w branży medycznej) oksaliplatynę stosuje się

„wraz z innymi lekami (np. fluorouracylem oraz leukoworyną) w procesie leczenia zaawansowanego raka okrężnicy lub odbytnicy. Oksaliplatynę stosuje się także w leczeniu pacjentów będących po operacji związanej z nowotworem”.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Neuropatia obwodowa powiązana z leczeniem oksaliplatyną

Podczas analizy zebranych informacji, izraelski zespół badawczy stwierdził, że wywoływana chemioterapią neuropatia obwodowa jest

„często występującym zjawiskiem, powiązanym z leczeniem z użyciem oksaliplatyny”,

która

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

„negatywnie oddziałuje na jakość życia chorujących pacjentów”.

Neuropatia wywołana stosowaniem oksaliplatyny występuje nawet u 90% pacjentów. Nieustanne wystawianie organizmu na działanie tego leku może prowadzić do ostrej i  przewlekłej neuropatii.

Jak przebiegało badanie?

Naukowcy podzielili pacjentów na dwie grupy. Pierwszą, która liczyła 248 pacjentów, poddano terapii konopiami indyjskimi, a pozostałe 265 osób znalazło się w grupie kontrolnej. W badaniu wzięło udział 250 kobiet i 263 mężczyzn. U wszystkich pacjentów zdiagnozowano wcześniej nowotwory przewodu pokarmowego.

We wnioskach z badania można przeczytać, że

„u pacjentów leczonych konopiami indyjskimi i oksaliplatyną, częstość występowania neuropatii obwodowej znacznie się zmniejszyła. Neuropatia pojawiała się wyraźnie rzadziej u pacjentów, którzy otrzymywali konopie indyjskie przed rozpoczęciem przyjmowania oksaliplatyny. To zjawisko sugeruje, że konopie zapewniały efekt ochronny”.

„Neurotoksyczność wywołana oksaliplatyną jest groźnym skutkiem ubocznym leczenia chemioterapią, który zgodnie z wynikami naszego badania może być złagodzony, a nawet można mu zapobiec, przez zastosowanie leczenia konopiami indyjskimi”

– napisali w swojej pracy naukowcy.

Konopie
Skuteczność leczenia konopiami indyjskimi u pacjentów z nowotworami jest znana od dawna

Wszyscy uczestnicy badania otrzymywali licencjonowane konopie indyjskie

„Mogliśmy śledzić daty, dawki i wskazania do leczenia konopiami indyjskimi dzięki odpowiedniej dokumentacji. Ponadto, dane do badania pobrano z wysokiej jakości bazy danych.

Obejmuje ona dokumentację medyczną pacjentów, u których występowały różne rodzaje nowotworów przewodu pokarmowego. Dodatkowo, dokumentacja zawierała szczegółowe opisy przebiegu leczenia, które sporządzało kilku lekarzy przez okres ponad 2 lat”.

Skuteczność leczenia konopiami indyjskimi u pacjentów z nowotworami jest znana od dawna. Wraz z przyjmowaniem nowych przepisów dotyczących marihuany  w krajach na całym świecie, częstość stosowania konopi indyjskich w leczeniu znacznie wzrosła.

Naukowcy planują przeprowadzenie szerszego badania w przyszłości.

źródło: https://420intel.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."