Gospodarka Medycyna News

Pierwsza plantacja marihuany medycznej w Polsce

Pierwsza plantacja marihuany medycznej w Polsce 10 maja 2021Leave a comment
Plantacja

W związku z pracami legislacyjnymi Komisji ds. Legalizacji Marihuany, spółka Labocanna zaproponowała w Polsce utworzenie plantacji konopi medycznych. W planach znalazło się zagospodarowanie powierzchni o metrażu ponad 5 tys. m². Całość z kolei wyceniono w przypadku hodowli marihuany metodą indoor na 5,45 mln zł. 

Uprawa wewnętrzna pozwoli na pełną kontrolę i optymalizację newralgicznych warunków pod konopie. Kontrakt wedle prognoz zostanie podpisany 29 października 2021 r. wedle zapisów ujętych w umowie przedwstępnej. W międzyczasie Labocanna w planach prowadzi prace remontowe, przygotowujące infrastrukturę oraz teren bezpośrednio pod uprawy. Całość zostanie przekazana spółce w dniu zapłaty pełnej kwoty transakcji.

Marihuana
Uprawa wewnętrzna pozwoli na pełną kontrolę i optymalizację newralgicznych warunków pod konopie

Marihuana medyczna w Polsce

Firma zamierza rozpocząć działalność ze względu na bardzo duże potrzeby rynkowe w Polsce. Rośnie obecnie popyt na medyczną marihuanę, i to w szybkim tempie. Sytuacji nie ułatwia brak towaru dostępnego na półkach, a także nieregularne dostawy. Import dodatkowo powoduje również wyższe ceny.

Stan prawny na dzień dzisiejszy pozwala na zakup medycznej marihuany, jednak nie zezwala na uprawianie w granicach naszego kraju. Dostęp do leków na bazie konopi jest utrudniony, a przez to kosztowny. 

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Nowelizacja przepisów pozwalająca na zapisywanie medykamentów z konopi weszła w życie w Polsce pod koniec roku 2017 r. Mimo to dostępność produktów w aptekach jest bardzo ograniczona. Co z tego, że coś jest prawnie dozwolone, jeśli nadal pozostaje niedostępne, a na dodatek nie jest refundowane?

Według Labocanna wykorzystanie w praktyce medycznej marihuany w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Medyczna marihuana jest na dodatek praktycznie nieprzepisywana przez lekarzy. Dlaczego? Ze względów ekonomicznych, a także komfortu.

Lekarz woli zapisać receptę na chemiczne lekarstwo, które kosztuje parę złotych i nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności lub sprawdzony w ramach nadzoru. Ponadto jeden gram medycznej marihuany to kilkadziesiąt złotych. Różnica w cenie jest więc ogromna.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Czy uprawa marihuany medycznej jest trudne?

To zależy od perspektywy. W celu hodowli medycznej marihuany wysokiej jakości, konieczny jest profesjonalny sprzęt do zamkniętych upraw. Ten natomiast nie należy do najtańszych. Całość musi zapewnić wręcz hermetyczną światłoszczelność przestrzeń, gdzie zostaną zasadzone konopie.

Wynika to z faktu, że dzień w trakcie cyklu uprawy tej rośliny trwa do 18h i jest sztucznie wydłużony z pomocą specjalnych żarówek o określonej mocy. Potrzebna jest też dobrze wyselekcjonowana ziemia oraz mieszanki nawozów, gdyż w złych warunkach może występować pleśń. Kolejną kwestią jest wilgotność i odpowiednia temperatura. 

Zmiany w postrzeganiu marihuany w Polsce

Na rynku krajowym obserwujemy obecnie ogromne zmiany w postrzeganiu marihuany medycznej. Polacy przez wiele lat byli niezwykle sceptyczni wobec konopi, widząc w nich ogromne zagrożenie dla ładu społecznego. Dzisiaj marihuana medyczna postrzegana jest jako ogromna szansa dla nawet miliona osób cierpiących na szerokie spektrum schorzeń, przy których leczenie np. Epidolexem mogłoby pomóc.

W polskich aptekach medyczne konopie dostępne są w preparatach zawierających około 20% THC. Coraz większą ilość pojawiających się badań naukowych powoduje, że medyczna marihuana zyskuje w oczach Polaków z każdym dniem. Dodatkowo czynnikiem kształtującym opinię społeczną jest również Komisja ds. Medycznej Marihuany.

Jak podnosi ona w swoich postulatach, około miliona różnych pacjentów mogłoby skorzystać z dodatkowej opcji leczenia, jeśli ceny byłyby niższe, a legislacja bardziej precyzyjna.

Konopie
W polskich aptekach medyczne konopie dostępne są w preparatach zawierających około 20% THC

Czy plantacja marihuany w Polsce będzie odpowiedzią na potrzeby pacjentów?

W pewnej części tak, gdyż brak konieczności importowania leków obniży ich cenę, a także zwiększy dostępność. Polscy pacjenci będą mogli wybrać również naturalny zamiennik dla chemicznych środków farmakologicznych. Lokalne uprawy konopi mogą obniżyć koszty standardowych terapii.

Kolejną kwestią będzie przystosowanie aptek do tworzenia lekarstw o większym stężeniu, gdyż 20% to wcale nie dużo. Często schorowani muszą nadpłacać, aby uzyskać pożądany efekt, będący skutkiem dawki np. 40%. Rozwiązanie może więc okazać się nieocenione.

Czy uprawy konopi w Polsce mają sens?

Z perspektywy zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenta – zdecydowanie tak. Na tańszą kurację tetrahydrokannabinolem (THC) będziemy musieli poczekać prawdopodobnie do przyszłego roku, jeśli nie dłużej. Wszystko zależy od tego, jak szybko sadzonki zostaną poddane uprawie wewnętrznej, a także kiedy wyjdzie przepis zezwalający na hodowlę. Warto bowiem wspomnieć, że dzięki metodzie indoor marihuanę medyczną pozyskiwać można będzie przez cały rok. 

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."