• Legalne punkty sprzedaży marihuany znacząco wpłynęły na gospodarkę Kolorado.
• Otwarcie dyspensariów przyczyniło się do znaczącego spadku bezrobocia poprzez stworzenie wielu nowych miejsc pracy.
• Ustalenia zawarte w tym dokumencie dostarczają dowodów na to, że rekreacyjne punkty sprzedaży marihuany poprawiły warunki na rynku pracy na poziomie hrabstwa w Kolorado.
Wydajność gospodarki wzrosła
Legalizacja marihuany dla dorosłych w Kolorado zwiększyła liczbę miejsc pracy i nie wpłynęła negatywnie na wydajność pracowników, zgodnie z nowym badaniem opartym na ośmioletnich danych z tego stanu.
Naukowcy odkryli również, że bezrobocie spadło w hrabstwach, w których otwarto punkty sprzedaży, w porównaniu do hrabstw, w których ich nie otwarto. Wzrosło też ogólne zatrudnienie, szczególnie w przemyśle wytwórczym, co było odpowiedzią na otwarcie sklepów w hrabstwie.
„Pod względem miejsc pracy, to właśnie hrabstwa, w których znajdują się punkty sprzedaży, odniosły największe korzyści po tym, jak Kolorado zalegalizowało marihuanę dla dorosłych”
Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
– powiedział współautor badania, Avinandan Chakraborty z Uniwersytetu Nowego Meksyku, w komunikacie prasowym.
Zmiany w stopie bezrobocia, poprawa płac i rozwój przemysłu
Korzystając z danych na poziomie hrabstwa Kolorado od 2011 do 2018 r. i wykorzystując zróżnicowanie w hrabstwach pod względem zarówno istnienia, jak i dat rozpoczęcia sprzedaży dyspenserów, badacze sprawdzili zmiany w stopie bezrobocia, w zatrudnieniu i płacach; ogólnie i według podsektora przemysłu.
Badanie, opublikowane niedawno w IZA Journal of Labor Economics, wykazało, że otwarcie dyskontu spowodowało spadek stopy bezrobocia, napędzany raczej przez 4,5-procentowy wzrost zatrudnienia niż zmniejszenie aktywności zawodowej.
Autorzy nie znaleźli jednak żadnych dowodów na wzrost płac lub aktywności zawodowej, co doprowadziło ich do wniosku, że nowe miejsca pracy zdają się raczej przyciągać bezrobotnych i samozatrudnionych, niż przyciągać pracowników konopi z innych branż.
„Ogólnie rzecz biorąc, ustalenia zawarte w tym dokumencie dostarczają dowodów na to, że rekreacyjne punkty sprzedaży marihuany poprawiły warunki na rynku pracy na poziomie hrabstwa w Kolorado.”
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Legalizacja przyczyniła się do rozwoju innowacji technologicznych
Autorzy, wśród których jest również badacz z California Polytechnic University, twierdzą, że jest to pierwsze opublikowane badanie dotyczące wpływu legalizacji marihuany na rynku pracy, poza wnioskami o rentę inwalidzką.
Przypisują oni silny wpływ legalizacji konopi indyjskich dla dorosłych w 2012 roku na uczestnictwo w rynku pracy
„długiemu łańcuchowi dostaw, w skład którego wchodzą firmy zajmujące się uprawą konopi, usługi ekstrakcji, producenci produktów, ośrodki badawcze, dystrybutorzy i sklepy detaliczne”.
Innowacje technologiczne w zakresie ekstrakcji i koncentracji THC i CBD również wydają się napędzać wzrost zatrudnienia w branży. Ponieważ metody produkcji marihuany są często
„pracochłonne, np. ręczne przycinanie pojedynczych kwiatów konopi nadal powszechne wśród komercyjnych kultywatorów”,
a także wymogi regulacyjne skutkujące zwiększonym zapotrzebowaniem na usługi testowania i pakowania, naukowcy stwierdzili, że pomimo ciągłej obecności nieuregulowanego, tradycyjnego rynku,
„większość wzrostu w branży konopi prawdopodobnie jest napędzana przez nowe, legalne podmioty”.
„Decydenci rozważający rekreacyjny dostęp do marihuany powinni przewidzieć możliwy wzrost zatrudnienia”
Autorzy zastanawiali się również nad tym, co te badania oznaczają dla nowo legalnych stanów, w których można używać marihuany przez osoby dorosłe, takich jak Nowy Jork i New Jersey, które pozwalają lokalnym społecznościom na zakazanie działalności gospodarczej związanej z marihuaną, a także dla Nowego Meksyku, gdzie lokalne władze mogą ograniczyć liczbę dyspensariuszy lub ograniczyć ich lokalizację, ale nie mogą ich całkowicie zakazać.
„Nasze wyniki sugerują, że poprzez uniemożliwienie hrabstwom zakazania działalności dyspenserów, podejście Nowego Meksyku do legalizacji marihuany przyniesie bardziej rozległe korzyści w zakresie zatrudnienia niż te, których doświadczyło Kolorado”
– powiedziała współautorka badania Sarah Stith z Uniwersytetu Nowego Meksyku.
„W rzeczywistości, możemy już zacząć doświadczać niektórych korzyści”
Ponieważ więcej decydentów na poziomie stanowym i lokalnym rozważa swoje reakcje na nowe inicjatywy legalizacyjne, autorzy twierdzą, że ich wyniki „sugerują, że decydenci rozważający rekreacyjny dostęp do konopi powinni rozważyć efekty zatrudnienia jako potencjalny wynik rekreacyjnej legalizacji marihuany, ale powinni również wziąć pod uwagę znaczące różnice dla hrabstw z i bez rekreacyjnych dyspenserów.”
Źródło: https://www.marijuanamoment.net
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.