Gospodarka News

Czy zezwolenie na legalne punkty sprzedaży marihuany zwiększy zatrudnienie w hrabstwach Kolorado

Czy zezwolenie na legalne punkty sprzedaży marihuany zwiększy zatrudnienie w hrabstwach Kolorado 3 stycznia 2022Leave a comment
Marihuana

• Legalne punkty sprzedaży marihuany znacząco wpłynęły na gospodarkę Kolorado.
• Otwarcie dyspensariów przyczyniło się do znaczącego spadku bezrobocia poprzez stworzenie wielu nowych miejsc pracy.
• Ustalenia zawarte w tym dokumencie dostarczają dowodów na to, że rekreacyjne punkty sprzedaży marihuany poprawiły warunki na rynku pracy na poziomie hrabstwa w Kolorado.

Wydajność gospodarki wzrosła

Legalizacja marihuany dla dorosłych w Kolorado zwiększyła liczbę miejsc pracy i nie wpłynęła negatywnie na wydajność pracowników, zgodnie z nowym badaniem opartym na ośmioletnich danych z tego stanu.

Naukowcy odkryli również, że bezrobocie spadło w hrabstwach, w których otwarto punkty sprzedaży, w porównaniu do hrabstw, w których ich nie otwarto. Wzrosło też ogólne zatrudnienie, szczególnie w przemyśle wytwórczym, co było odpowiedzią na otwarcie sklepów w hrabstwie.

„Pod względem miejsc pracy, to właśnie hrabstwa, w których znajdują się punkty sprzedaży, odniosły największe korzyści po tym, jak Kolorado zalegalizowało marihuanę dla dorosłych”

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

– powiedział współautor badania, Avinandan Chakraborty z Uniwersytetu Nowego Meksyku, w komunikacie prasowym.

Marihuana medyczna
Naukowcy odkryli również, że bezrobocie spadło w hrabstwach, w których otwarto punkty sprzedaży

Zmiany w stopie bezrobocia, poprawa płac i rozwój przemysłu

Korzystając z danych na poziomie hrabstwa Kolorado od 2011 do 2018 r. i wykorzystując zróżnicowanie w hrabstwach pod względem zarówno istnienia, jak i dat rozpoczęcia sprzedaży dyspenserów, badacze sprawdzili zmiany w stopie bezrobocia, w zatrudnieniu i płacach; ogólnie i według podsektora przemysłu.

Badanie, opublikowane niedawno w IZA Journal of Labor Economics, wykazało, że otwarcie dyskontu spowodowało spadek stopy bezrobocia, napędzany raczej przez 4,5-procentowy wzrost zatrudnienia niż zmniejszenie aktywności zawodowej.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Autorzy nie znaleźli jednak żadnych dowodów na wzrost płac lub aktywności zawodowej, co doprowadziło ich do wniosku, że nowe miejsca pracy zdają się raczej przyciągać bezrobotnych i samozatrudnionych, niż przyciągać pracowników konopi z innych branż.

„Ogólnie rzecz biorąc, ustalenia zawarte w tym dokumencie dostarczają dowodów na to, że rekreacyjne punkty sprzedaży marihuany poprawiły warunki na rynku pracy na poziomie hrabstwa w Kolorado.”

Legalizacja przyczyniła się do rozwoju innowacji technologicznych

Autorzy, wśród których jest również badacz z California Polytechnic University, twierdzą, że jest to pierwsze opublikowane badanie dotyczące wpływu legalizacji marihuany na rynku pracy, poza wnioskami o rentę inwalidzką.

Przypisują oni silny wpływ legalizacji konopi indyjskich dla dorosłych w 2012 roku na uczestnictwo w rynku pracy

„długiemu łańcuchowi dostaw, w skład którego wchodzą firmy zajmujące się uprawą konopi, usługi ekstrakcji, producenci produktów, ośrodki badawcze, dystrybutorzy i sklepy detaliczne”.

Innowacje technologiczne w zakresie ekstrakcji i koncentracji THC i CBD również wydają się napędzać wzrost zatrudnienia w branży. Ponieważ metody produkcji marihuany są często

„pracochłonne, np. ręczne przycinanie pojedynczych kwiatów konopi nadal powszechne wśród komercyjnych kultywatorów”,

a także wymogi regulacyjne skutkujące zwiększonym zapotrzebowaniem na usługi testowania i pakowania, naukowcy stwierdzili, że pomimo ciągłej obecności nieuregulowanego, tradycyjnego rynku,

„większość wzrostu w branży konopi prawdopodobnie jest napędzana przez nowe, legalne podmioty”.

„Decydenci rozważający rekreacyjny dostęp do marihuany powinni przewidzieć możliwy wzrost zatrudnienia”

Autorzy zastanawiali się również nad tym, co te badania oznaczają dla nowo legalnych stanów, w których można używać marihuany przez osoby dorosłe, takich jak Nowy Jork i New Jersey, które pozwalają lokalnym społecznościom na zakazanie działalności gospodarczej związanej z marihuaną, a także dla Nowego Meksyku, gdzie lokalne władze mogą ograniczyć liczbę dyspensariuszy lub ograniczyć ich lokalizację, ale nie mogą ich całkowicie zakazać.

„Nasze wyniki sugerują, że poprzez uniemożliwienie hrabstwom zakazania działalności dyspenserów, podejście Nowego Meksyku do legalizacji marihuany przyniesie bardziej rozległe korzyści w zakresie zatrudnienia niż te, których doświadczyło Kolorado”

– powiedziała współautorka badania Sarah Stith z Uniwersytetu Nowego Meksyku.

Marihuana
Autorzy zastanawiali się również nad tym, co te badania oznaczają dla nowo legalnych stanów

„W rzeczywistości, możemy już zacząć doświadczać niektórych korzyści”

Ponieważ więcej decydentów na poziomie stanowym i lokalnym rozważa swoje reakcje na nowe inicjatywy legalizacyjne, autorzy twierdzą, że ich wyniki „sugerują, że decydenci rozważający rekreacyjny dostęp do konopi powinni rozważyć efekty zatrudnienia jako potencjalny wynik rekreacyjnej legalizacji marihuany, ale powinni również wziąć pod uwagę znaczące różnice dla hrabstw z i bez rekreacyjnych dyspenserów.”

Źródło: https://www.marijuanamoment.net

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."