Gospodarka News

Miliardowe wpływy z podatków od marihuany w USA

Miliardowe wpływy z podatków od marihuany w USA 16 czerwca 2021Leave a comment
Dolary

Stany, które zalegalizowały sprzedaż marihuany dla dorosłych, odnotowały miliardowe wpływy z podatków od marihuany. 

 • Opublikowane niedawno badania, które zostały upublicznione dzięki uprzejmości Marijuana Policy Project, wykazały, że w maju 2021 władze stanowe zgłosiły łącznie 7,9 miliarda dolarów przychodów podatkowych z legalnej sprzedaży marihuany dla dorosłych.
 • Miasta również wygenerowały setki tysięcy dolarów nowych przychodów z lokalnych podatków od marihuany.
 • Liczba ta obejmuje stany Kolorado i Waszyngton, gdzie wyborcy uchwalili legalizację w 2012 roku i gdzie sprzedaż rozpoczęła się w 2014 roku.

W Kolorado, zgodnie z badaniem, istnieje 15-procentowy podatek od sprzedaży hurtowej i 15-procentowa stawka podatkowa od specjalnej sprzedaży detalicznej (żadna z nich nie ma zastosowania do sprzedaży medycznej marihuany). Od 2014 roku szacowany dochód podatkowy Kolorado ze sprzedaży marihuany wynosi 1 557 878 973 USD, przy czym 404,5 miliona dolarów z całkowitego dochodu uzyskanego z podatków od marihuany zostało przeznaczone na poprawę systemu szkół publicznych w Kolorado.

Ogromne dochody z legalnej marihuany

Szacowane wpływy podatkowe nie obejmują lokalnych wpływów z podatków od sprzedaży, które były znaczące. W Denver w maju zostało wygenerowanych 210,6 milionów dolarów wpływów z podatków lokalnych.

W Waszyngtonie, gdzie od lipca 2015 roku obowiązuje 37% podatek od sprzedaży detalicznej i 6,5% podatek od sprzedaży hurtowej, szacowane przychody z podatków stanowych ze sprzedaży konopi indyjskich zaokrąglają się do 2,568,728,290 dolarów, a ta suma nie obejmuje szacowanych 167 milionów dolarów wygenerowanych w okresie od lipca 2014 roku do marca 2021 roku.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Uprawa Konopi
Wpływy podatkowe nie obejmują lokalnych wpływów z podatków od sprzedaży, które były znaczące

Jak zmieniono system podatkowy?

„Do lipca 2015 roku podatki były dość wysokie – 25% w trzech punktach transferu – co utrudniało konkurowanie z nielegalną sprzedażą. Oprócz zmiany stawki podatkowej na 37% w 2015 r., ustawodawca stworzył program zatwierdzania medycznego, do którego sklepy dla dorosłych mogą ubiegać się o przystąpienie”

– wyszczególniono w raporcie.

W latach podatkowych 2019 i 2020 urzędnicy państwowi poinformowali, że przychody z 37% podatku od sprzedaży detalicznej konopi indyjskich przewyższyły przychody z podatku od alkoholu, pomimo faktu, że o wiele więcej dorosłych spożywa alkohol niż konopie.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Na każdy 1 miliard dolarów przychodu zebranego z podatku od sprzedaży konopi indyjskich, prawie 600 milionów dolarów jest kierowane na inicjatywy zdrowia publicznego, w tym fundusz, który zapewnia ubezpieczenie zdrowotne dla rodzin o niskich dochodach.

W Oregonie pilotażowa sprzedaż marihuany dla dorosłych rozpoczęła się dopiero w 2016 roku, ale od tego czasu stan wygenerował już 540 071 765 dolarów. Na Alasce, wpływy z podatków stanowych z marihuany szacuje się na 78 218 573 dolarów od 2016 roku, a rekordowy rok był w 2020, kiedy to wpływy z podatków przekroczyły 27 milionów dolarów.

Osiemnaście stanów uchwaliło już ustawy legalizujące, opodatkowujące i regulujące marihuanę dla osób dorosłych w wieku 21 lat i starszych. Osiem z tych ustaw przeszło w 2020 lub 2021 roku, a w siedmiu z tych stanów licencjonowanie i pobieranie podatków jeszcze się nie rozpoczęło – napisano w raporcie, zauważając, że dokonano przeglądu struktury podatkowej każdego stanu w zakresie marihuany do użytku dla dorosłych, populacji i przychodów z legalizacji.

Nie obejmuje to przychodów z tytułu podatku od medycznej marihuany, opłat aplikacyjnych i licencyjnych uiszczanych przez firmy z branży konopi indyjskich, dodatkowych podatków dochodowych generowanych przez pracowników branży konopi indyjskich lub podatków od osób prawnych płaconych rządowi federalnemu – napisano.

Przychody podatkowe ze sprzedaży marihuany według przewidywań

Wyniki badań Marijuana Policy Project nie będą zaskoczeniem dla zwolenników legalizacji, którzy od dawna mówią o marihuanie dla dorosłych i medycznej jako o dobrodziejstwie dla lokalnej gospodarki.

Analiza ekonomiczna opublikowana w zeszłym roku wykazała, że w Teksasie, gdzie rekreacyjna marihuana pozostaje nielegalna, legalizacja mogłaby wygenerować ponad pół miliarda dolarów rocznie w postaci nowych wpływów z podatków stanowych.

Uprawa Konopi
W Teksasie legalizacja mogłaby wygenerować ponad pół miliarda dolarów rocznie

Regulowany rynek marihuany byłby ekonomicznym dobrodziejstwem dla Teksasu, mówi raport. Setki milionów dolarów w nowych przychodach podatkowych i dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy byłyby szczególnie pomocne w przezwyciężeniu strat wynikających z pandemii COVID-19. Teksas pozostawia ogromną ilość pieniędzy na stole, utrzymując marihuanę nielegalną.

Czy w Polsce byłoby podobnie?

Przewiduje się, że tak. Podatki od obrotu marihuaną od dawna są wskazywane jako jeden z potencjalnych argumentów, który może przekonać polityków do zajęcia się sprawą legalnej marihuany. Czy możemy się jednak spodziewać systemu podobnego jak w Colorado i Waszyngtonie?

Prawdopodobnie nie. Obecnie celem aktywistów jest jedynie dekryminalizacja marihuany, która nie pozwala na jej sprzedaż, a co za tym idzie – opodatkowanie.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."