Podobnie jak w przypadku wielu innych koncepcji, które powstały w latach 2016-2020, pomysł, że marihuana obniża IQ stał się w niektórych kręgach niezwykle popularny. Stało się tak między innymi za sprawą wypowiedzi byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa.
- Według większości badań, marihuana nie obniża ilorazu inteligencji.
- Niektóre badania pokazują, że taka sytuacja może mieć miejsce, ale mowa w nich o nadużywaniu marihuany w wieku nastoletnim, gdy mózg nie jest jeszcze do końca rozwinięty.
Poziom IQ a użytkowanie marihuany – komentarz Trumpa
Nagranie powstało w 2018 roku, jednak wyciekło dopiero na początku 2020 roku. Były prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, powiedział wtedy grupie zebranej na przyjęciu w Białym Domu, że marihuana
„wpływa na iloraz inteligencji. Obniża go”.
Co ciekawe, jego syn, Donald Trump Jr. nie zgodził się z nim.
„Powiem tak. Jeśli o mnie chodzi, to uważam, że alkohol wyrządza znacznie więcej szkód. Nie widać przecież ludzi bijących swoje żony po paleniu marihuany. Jest po prostu inaczej”
– powiedział syn byłego prezydenta USA.
Marihuana a obniżanie ilorazu inteligencji
Wykonywane na przestrzeni lat badania pokazują, że teoria o tym, jakoby marihuana miała obniżać IQ, jest najzwyklejszym mitem.
W grudniu 2020 roku, reprezentant Karoliny Północnej, David Rouzer napisał na Twitterze, że Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH)
„stwierdza, że regularne używanie marihuany może obniżyć IQ o 8 punktów„.
To brzmi bardzo autorytatywnie. Jednak według samego NIH – nie jest to prawda.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Co NIH mówi o marihuanie?
W lipcu 2020 roku NIH opublikował raport na temat marihuany i faktycznie, poruszył tam temat IQ. Jednak nie stwierdzono, że marihuana go obniża.
„Niektóre badania powiązały używanie marihuany ze spadkiem IQ, ale mowa o sytuacji, gdy użytkowanie jej zaczyna się w okresie dojrzewania, a później prowadzi do nadużywania konopi indyjskich w wieku dorosłym.
Jednak nie wszystkie badania dotyczące związku między marihuaną a IQ wykazały ten sam wniosek. Trudno zatem jest udowodnić i jednoznacznie stwierdzić, że marihuana powoduje spadek IQ. Na wyniki takich badań może wpływać wiele różnych czynników”
– można przeczytać w raporcie NIH.
Co naprawdę wpływa na iloraz inteligencji?
Zdaniem NIH, do takich czynników mogą należeć:
- genetyka,
- środowisko rodzinne,
- wiek, w którym nastąpiło pierwsze użytkowanie,
- częstotliwość użytkowania,
- posiadanie zaburzeń związanych z użytkowaniem marihuany (uzależnienie),
- długość okresu użytkowania,
- czas trwania badania.
To wszystko nie pozwala stwierdzić, że marihuana
„negatywnie wpływa na iloraz inteligencji”
lub, że może
„obniżyć IQ o 8 punktów”.
PolitiFact (organizacja fact-checkingowa, zajmująca się weryfikowaniem prawdziwości zamieszczanych informacji) oceniło tweet Rouzera jako informacje „przeważnie fałszywe”.
Co mówią na ten temat nowozelandzkie badania?
Chociaż nie wiadomo, do jakiego badania nawiązał w 2018 roku Donald Trump, to jednak Rouzer wydaje się odnosić do badania, które przeprowadzono w Nowej Zelandii. Stwierdzono w nim bowiem, że możliwy jest spadek IQ o sześć do ośmiu punktów, u osób użytkujących marihuanę nałogowo.
Ale nawet jeśli faktycznie jest to przyczyną, to kongresmen w swoim tweecie pominął kilka istotnych szczegółów.
Badanie IQ w Nowej Zelandii
Utrata punktów IQ dotyczyła osób, które zaczęły regularnie nadużywać marihuany w wieku nastoletnim. A jak wiadomo, nikt w legalnej branży konopi indyjskich nie jest zwolennikiem używania marihuany przez nastolatków.
Ponadto, legalne pieniądze ze sprzedaży marihuany trafiają do programów, które mają na celu ograniczenie jej spożycia przez nastolatków, a także na rozwój szkół publicznych.
Badanie w Nowej Zelandii nie wykazało też żadnego wpływu na IQ u osób dorosłych, które regularnie używają marihuany.
Poza tym, inne badania nie wykazały żadnego związku między marihuaną a niższym IQ. Na przykład NIH zauważa, że ”nie stwierdzono możliwej różnicy w IQ pomiędzy dwoma bliźniakami, gdy jeden konsumował marihuanę, a drugie nie”.
Opinie polityków a rzeczywistość
Brak kontekstu i szczegółów może sprawić, że wypowiedzi polityków wprowadzą opinię publiczną w błąd. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacjach dotyczących tak niuansowych tematów, jak badania nad marihuaną i jej oddziaływaniem na mózg.
Należy o tym pamiętać. Debaty na temat legalizacji marihuany są coraz częstsze, nie tylko w USA, ale na całym świecie, więc opieranie się na badaniach, a nie na niepopartych niczym opiniach, jest szczególnie istotne.
źródło: https://420intel.com/
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.