Organizacja non-profit znana jako Realm of Caring Foundation zajmuje się badaniami i edukacją w zakresie terapeutycznego działania konopi indyjskich. W ciągu ostatnich czterech lat, we współpracy z Johns Hopkins University, zbierała dane od użytkowników konopi indyjskich i osób niekorzystających z marihuany. Miało to na celu ocenę medycznego wpływu użytkowania konopi indyjskich na zdrowie pacjenta i ogólną jakość życia.
- W badaniu wzięło udział 1276 uczestników cierpiących na różnego rodzaju przypadłości.
- Większość uczestników zgłosiła znaczną poprawę ich stanu zdrowia i jakości życia.
Kto wziął udział w badaniu?
Między kwietniem 2016 roku a lutym 2018 roku w badaniu internetowym wzięło udział dokładnie 1276 uczestników (do tego grona zaliczają się osoby regularnie korzystające z konopi indyjskich, jak i te, które dopiero rozważały ich użytkowanie). Pośród 1276 uczestników, 524 pacjentów to osoby dorosłe. Z kolei 284 to liczba dorosłych rodziców oraz opiekunów dzieci lub osób dorosłych będących od nich zależnymi. Większość jednakowo zgłaszała, że używają konopi indyjskich jedynie w celach leczniczych.
Kto znalazł się w grupie kontrolnej?
Grupa kontrolna składała się z 271 dorosłych pacjentów, którzy rozważali rozpoczęcie korzystania z konopi indyjskich oraz ze 197 dorosłych opiekunów, którzy rozważali medyczną marihuanę dla swoich podopiecznych.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Przypadłości oraz choroby uczestników badania
Wszyscy uczestnicy sami zgłaszali, że oni lub zależni od nich podopieczni mieli wcześniej (w momencie oceny wyjściowej) zdiagnozowany stan zdrowia. Pierwotne stany obejmowały choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane i epilepsja. Pojawiały się też osoby z przewlekłym bólem spowodowanym chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak fibromialgia. Niektórzy z pacjentów cierpieli na bóle pleców, bezsenność. W badaniu wzięło też udział grono osób z zaburzeniami psychiatrycznymi. Do takich można zaliczyć różnego rodzaju stany lękowe, depresję i PTSD.
W styczniu 2020 roku w czasopiśmie Cannabis and Cannabinoid Research opublikowane zostały wyniki przeprowadzonego badania. Badanie zatytułowano „Przekrojowe i perspektywiczne porównanie stanu zdrowia użytkowników marihuany leczniczej i kontrola w zakresie zmiany stanu zdrowia na podstawie badania samoopisowego”.
Z jakich produktów korzystali uczestnicy badania?
Pięćdziesiąt osiem procent pacjentów stosowało produkty z dominującym kannabinoidem CBD. Dla porównania, produkty z dominacją THC stosowało trzynaście procent badanych. Produkty ze zrównoważonym poziomem THC i CBD stosowane były przez pięć procent grupy. Z kolei produkty, w których dominowały drobne kannabinoidy, takie jak kannabigerol (CBG) czy kannabinol (CBN) stosowane były przez grupę liczącą zaledwie trzy procent wszystkich pacjentów. Wielu uczestników, bo aż dwadzieścia jeden procent nie znało lub nie określiło chemotypu użytkowanych przez nich produktów z konopi.
Wyniki końcowe przeprowadzonego badania
Wyniki badania wykazały, że osoby używające konopi indyjskich dość jednogłośnie zgłaszały, że jakość ich życia poprawiła się w znacznym stopniu. Dotyczy to różnych dziedzin życia, takich jak na przykład poprawa jakości snu, mniejsze uczucie bólu, rzadsza konieczność wizyt w szpitalu. Co więcej, pacjenci sygnalizowali zmniejszone uczucie niepokoju. Badani cierpiący na depresję również informowali o wyraźnej poprawie ich samopoczucia.
Warto zauważyć też, że członkowie grupy kontrolnej, którzy zaczęli korzystać z konopi indyjskich dopiero po wizycie początkowej, wykazali znaczną poprawę stanu zdrowia w okresie obserwacji.
źródło: https://www.medicaljane.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.