Medycyna News

Pierwszy lek na padaczkę oparty na marihuanie medycznej będzie wkrótce dostępny w UE

Pierwszy lek na padaczkę oparty na marihuanie medycznej będzie wkrótce dostępny w UE 18 listopada 2019Leave a comment
Grafika przedstawiająca połączenia nerwowe w mózgu

Komisja Europejska daje zielony sygnał lekowi marihuany medycznej, wkrótce będzie on dostępny na rynkach w Europie i Wielkiej Brytanii. Lek pomaga zapobiegać napadom padaczkowym w ciężkich wypadkach padaczki dotykających dzieci w wieku 2 lat i starszych. Jest również skuteczny w padaczce z wczesnodziecięcej .

  • Dwie ciężkie postacie padaczki to zespół Lennoxa Gastuata (LGS) i zespół Draveta
  • Już niedługo w Europie dostępny będzie lek na te schorzenia
  • Lek ten będzie oparty na roztworze kannabidiolu (CBD)

Rzadki zespół padaczki – LGS leczenie konopiami CBD

LGS jest rzadką postacią padaczki, która rozwija się najmocniej po ukończeniu drugiego roku życia. Pacjent cierpiący na to schorzenie ma częste napady padaczkowe o wielu rodzajach.

Syndromy związane są z opóźnieniem rozwoju, np. raczkowaniem, chodzeniem, trudnościami w uczeniu się i problemami behawioralnymi. Radzenie sobie z napadami jest często trudne lub niemożliwe w zależności od nasilenia symptomów.

Zespół Draveta jest natomiast rzadką postacią genetycznie występującej padaczki. Dotyka dzieci w wieku poniżej 2 lat. Stan ten obejmuje niekontrolowane i częste drgawki.

W dużym stopniu wpływa to na zdolności poznawcze dziecka, jego koordynację i zdolności językowe. Radzenie sobie z tym typem padaczki jest bardzo trudne nawet biorąc pod uwagę szeroką gamę dostępnych leków na tą chorobę.

Średnia długość życia osób dotkniętych tą chorobą wynosi osiemnaście lat.

Konopie to nowa nadzieja dla chorych na padaczkę

Epidiolex to lek przeciwpadaczkowy, który stanowi roztwór kanabidiolu podawany pacjentowi doustnie.

Jest to środek pomocniczy i działa najlepiej w połączeniu z klobazamem, syntetycznym lekiem przeciwpadaczkowym.

Lek można podawać pacjentom już w wieku 2 lat. Dawkowanie może się różnić w zależności od stanu i nasilenia objawów.

Roztwór ma smak truskawkowy i pozbawiony jest obecności psychoaktywnego THC. Ten lek będzie dostępny dla około 50 000 dzieci i młodych dorosłych w Europie, którzy mają jeden z dwóch opisanych rodzajów padaczki.

Na zatwierdzenie środków farmaceutycznych w brytyjskiej firmie GW Pharmaceuticals (to producent Sativexu) duży wpływ ma jego skuteczność w randomizowanym badaniu kontrolowanym.

Zatwierdzenie to jest efektem wspólnych wysiłków firmy, lekarzy i społeczności.

Widok z góry na kobietę siedzącą z kubkiem różowego płynu
Konopie CBD szansą dla chorych na padaczkę

Bardzo pozytywna reakcja opinii publicznej

Opinia publiczna pozytywnie zareagowała na tę informację, ponieważ daje ona nową nadzieję pacjentom z padaczką.

Skuteczne radzenie sobie z napadami ostatecznie doprowadzi do wydłużenia średniego czasu życia osób chorych i zmniejszenia stanu encefalopatycznego.

Jest to ważny kamień milowy w leczeniu padaczki, biorąc pod uwagę, że dla pacjentów dostępna jest zupełnie nowa metoda leczenia. Co więcej, lek jest w stu procentach naturalny, bo stanowi pochodną rośliny konopi.

Niektórzy uważają ten lek za cud i ogromny krok naprzód, jednak część grup niezwykle cynicznie podchodzi do jego stosowania i skuteczności.

Niektórzy rodzice obawiają się o brak jednego ze składników. Mówią, że lek nie zawiera THC, czyli tej cząsteczki, która również była skuteczna w leczeniu napadów.

Obawiają się oni, że lek ten może po prostu nie działać.

Zatwierdzenie i dostępność leku na rynku amerykańskim jest pozytywnym znakiem.

Jednak niektóre instytucje takie jak amerykańskie NHS nie zalecają tego leku, ponieważ długoterminowe działania niepożądane są nadal niepoznane.

To przykład niezwykłej podróży od medycyny syntetycznej do ekstraktu roślinnego. Co więcej, jest to pierwszy tak skuteczny lek konopny, który pomaga radzić sobie z napadami znacznie lepiej niż leki przeciwpadaczkowe (AED).

Jest więc nadzieja, że znacznie poprawi to jakość życia pacjentów z padaczką.

źródło: cannabishealthinsider.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *