Wiele z waporyzatorów dostępnych na rynku zostało opracowanych z myślą o waporyzacji ziół. Na początku były to przede wszystkim waporyzatory stacjonarne, które z czasem ewoluowały w urządzenia przenośne. Użytkowanie waporyzatora z przeznaczeniem do suchych ziół wymaga jednak trochę wprawy i niezależnie od tego, po jaki produkt sięgamy, to warto przestrzegać tych wytycznych.
- Do rozpoczęcia przygody z waporyzacją nie wystarczy sam waporyzator i susz – warto wcześniej zaopatrzyć się w kilka przydatnych rzeczy.
- Przed pierwszym użyciem nowego waporyzatora warto go najpierw wyczyścić.
- Regularne czyszczenie waporyzatora może być istotnym czynnikiem, mającym wpływ na jakość wytwarzanej przez urządzenie pary.
Co jest potrzebne do rozpoczęcia przygody z waporyzacją?
Niezależnie od tego, czy mowa o waporyzatorach przenośnych czy stacjonarnych, praktycznie każdy użytkownik powinien zaopatrzyć się w kilka dodatkowych przedmiotów. Oto wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć przygodę z waporyzacją.
1. Waporyzator
Przede wszystkim należałoby zacząć od zaopatrzenia się w odpowiednie urządzenie do waporyzacji. Na rynku dostępne są waporyzatory przenośne oraz stacjonarne. To, na którą z tych dwóch opcji postanowisz się zdecydować, zależy jedynie od Twoich własnych preferencji.
Preferujesz waporyzację poza domem? Wybierz waporyzator przenośny. Jeśli lubisz dłuższe sesje w gronie znajomych w domowym zaciszu, to model stacjonarny sprawdzi się idealnie. Waporyzatory możemy podzielić na konwekcyjne, kondukcyjne oraz hybrydowe.
2. Susz
Zdecydowałeś się już na waporyzator stacjonarny lub przenośny. Teraz pora na zaopatrzenie się w dobre jakościowo zioła. Na chwilę obecną CBD można bez problemu nabyć przez internet lub w sklepach stacjonarnych.
Dokonanie zakupu u sprawdzonych sprzedawców jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie oni zagwarantują odpowiednio jakościowy susz. Zioła nie powinny być ani zbyt lepkie, ani zbyt wysuszone. W przeciwnym razie waporyzacja może okazać się nieefektywna, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwa.
3. Młynek
W celu dostarczenia do komory waporyzatora odpowiednio zmielonych ziół niezbędny będzie młynek. Wybór odpowiedniego młynka jest dość istotny i należy zdecydować się na taki, który zmieli zioła do odpowiedniej dla użytkowanego waporyzatora konsystencji.
Na tym etapie będzie miało znaczenie to, czy korzystasz z waporyzatora kondukcyjnego, konwekcyjnego czy hybrydy. Waporyzatory konwekcyjne nie wymagają tak bardzo zmielonego suszu, jednak w przypadku urządzeń kondukcyjnych warto zmielić go bardzo mocno.
4. Dodatkowe akcesoria
Wielu producentów waporyzatorów dołącza do swojego produktu dodatkowe narzędzia służące do czyszczenia urządzenia oraz takie, które można wykorzystać do np. wymieszania suszu w zbiorniku. Zwykle jest to szczoteczka i mieszadło. Jeśli chodzi o inne, niezbędne przedmioty do czyszczenia waporyzatora, to będą to waciki i alkohol izopropylowy o dużej mocy.
O czym pamiętać przed rozpoczęciem waporyzacji?
Warto pamiętać o tym, że urządzenie, z którego chcemy skorzystać, powinno być w pełni naładowane (a przynajmniej naładowane do takiego stopnia, żeby nie rozładowało się podczas sesji).
Przed wypełnieniem komory waporyzatora suszem, warto przede wszystkim upewnić się, że jest on wyłączony i zdążył się schłodzić po ostatniej sesji. W przeciwnym razie możliwe jest zmarnowanie cennej pary powstającej podczas procesu waporyzacji suszu. Nie trzeba chyba nawet wspominać o możliwości poparzenia się, jeśli waporyzator nadal jest gorący.
Większość waporyzatorów wymaga drobnego lub średniego poziomu zmielenia ziół. Odpowiednio zmielony susz jest szczególnie ważny w przypadku waporyzatorów kondukcyjnych.
Ostatecznie, waporyzacja będzie znacznie łatwiejsza, gdy dopilnujemy wspomnianych wcześniej elementów.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Napełnianie komory grzewczej waporyzatora
Zmielony wcześniej susz należy umieścić w specjalnej komorze grzewczej. Należy pamiętać o tym, aby w przypadku korzystania z waporyzatora kondukcyjnego zioła były dość mocno ubite – zapewni to odpowiednią dystrybucję ciepła, a w efekcie uzyskamy lepszej jakości parę.
Natomiast w przypadku waporyzatorów konwekcyjnych – zioła nie powinny być zbyt mocno ubite. Susz w komorze powinien być na tyle luźny, że nie będzie hamował przepływu powietrza, którym w tego rodzaju waporyzatorach ogrzewany jest susz.
Jak powinien przebiegać proces inhalacji?
Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z waporyzatora, może minąć trochę czasu, zanim przyzwyczaisz się do inhalacji. Gdy para dostaje się do płuc – może wywoływać kaszel.
Po tym, jak waporyzator osiągnie zadaną temperaturę, należy chwilę odczekać przed pierwszym zaciągnięciem. Ten czas oczekiwania może się różnić w zależności od użytkowanego modelu waporyzatora.
W przypadku urządzeń przenośnych jest to zwykle około minuty. Pierwsze zaciągnięcia powinny być raczej delikatne. Następne mogą być już mocniejsze, czyli takie, które dosłownie wypełnią płuca parą.
Jak czyścić waporyzator?
Najlepszy moment na czyszczenie waporyzatora to ten zaraz po sesji. Warto się do tego przyzwyczaić. Dzięki takiemu działaniu Twoje urządzenie będzie zawsze czyste i gotowe do użycia, gdy tylko najdzie Cię ochota na waporyzację.
Najpierw należy upewnić się, że waporyzator jest wyłączony i ostygł po sesji. Następnie należy wyjąć ustnik, aby dostać się do komory, w której znajdował się waporyzowany susz. Kolejnym etapem będzie usunięcie resztek ziół z komory grzewczej – można do tego użyć niedużego pędzelka.
W momencie, gdy w komorze nie ma już resztek suszu, należy dokładniej wyczyścić jej wewnętrzną część. Można do tego użyć patyczków do uszu lub wacików nasączonych alkoholem izopropylowym. Warto pamiętać także o przetarciu ustnika.
Czyszczenie urządzenia jest ważne. Zgromadzone w komorze resztki z poprzednich sesji mogą prowadzić do nierównomiernego odparowywania ziół podczas kolejnych użyć. Co prawda nie trzeba czyścić waporyzatora po dosłownie każdej sesji.
Jednak warto to robić, ponieważ im dłużej będziemy odkładać czyszczenie, tym będzie ono trudniejsze. Co więcej, bardzo zabrudzony waporyzator może nie działać tak, jak powinien.
Pierwsze czyszczenie nowego waporyzatora
Przed pierwszym użyciem nowego waporyzatora zdecydowanie zaleca się jego wyczyszczenie. Powód tego jest prosty. Niektóre urządzenia świeżo wyjęte z linii montażowej mogą zawierać niechciane, poprodukcyjne pozostałości takie jak np. olej maszynowy.
Najlepiej dmuchać na zimne i przed pierwszym użyciem zdezynfekować ustnik waporyzatora.
źródło: https://vaping360.com
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.