Czyszczenie vaporizera

Na skutek kondensacji pary, każdy vaporizer raz na jakiś czas wymaga czyszczenia. W internecie widziałem relacje świadczące o tym, że ludzie w Polsce kompletnie nie mają pojęcia, jak wyczyścić vaporizer i polecają rożne naprawdę dziwne sposoby, typu woda z mydłem. Nie tędy droga. Vaporizer należy czyścić przy pomocy alkoholu izopropylowego (ISO). Poniżej kilka ogólnych wskazówek, mających zastosowanie do każdego modelu urządzenia.

 • Każdy sprzęt ma swoją specyfikę – jedno urządzenie będzie wymagało czyszczenia po każdym użyciu, inne raz na kilka tygodni. Jedno jest pewne – czyszczenia vaporizera nie należy zaniedbywać. Brudny i zaklejony osadami vaporizer nie będzie sprawiał dobrego wrażenia, najprawdopodobniej nie będzie też prawidłowo działał, zaś para nie będzie miała prawidłowego smaku. Regularne czyszczenie jest więc bardzo ważne.
 • Na rynku są dostępne specjalne płyny do czyszczenia vaporizerów, jednak najczęściej jest to zwykły alkohol izopropylowy (ISO), tyle, że kilka razy droższy bo sprzedawany jako specjalistyczny produkt. Zamiast wydawać pieniądze na takie płyny polecam kupić dużą butelkę 99% ISO – litr kosztuje około 25 zł, dostać go można niektórych w sklepach z elektroniką, jest też dostępny na popularnym portalu aukcyjnym. Taka butelka wystarczy na bardzo długo, bowiem do czyszczenia zazwyczaj zużywa się jedynie kilka-kilkanaście mililitrów. Możesz też oczywiście używać ISO o niższym stężeniu, ale daje to gorsze efekty – alkohol o wyższym stężeniu szybciej odparowuje.
dsc_0167
Litrowa butla ISO 99% – najlepszy środek do czyszczenia Twojego vaporizera.
 • Technika czyszczenia różni się oczywiście w zależności od modelu urządzenia, w większości urządzeń jednak najważniejsze jest wyczyszczenie komory grzewczej i całej drogi, jaką vapor przebywa od komory do ustnika. Zamocz patyczek higieniczny w ISO, delikatnie osusz nadmiar cieczy papierowym ręcznikiem i zacznij pocierać wymagające tego miejsca. Już po chwili zabrudzenia powinny zacząć schodzić, co można łatwo sprawdzić kontrolując kolor patyczka. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie sitka, filtry i ustnik – to one mają największą tendencję do zaklejania się.
 • UWAGA! Czyszczenie przy pomocy ISO wykonuj zawsze w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, najlepiej zaś na zewnątrz, jeśli masz taką możliwość – w ogrodzie, na balkonie itd. Co jeszcze ważniejsze, trzymaj się z dala od wszelkich źródeł ognia – alkohol izopropylowy jest skrajnie łatwopalny i bardzo lotny. Zachowanie odpowiedniego BHP jest więc ważne.
 • Po zakończeniu czyszczenia zostaw vaporizer na jakiś czas (~kilka godzin), aby resztki alkoholu wyparowały, następnie wykonaj burn-off na najwyższej temperaturze, aby pozbyć się wszystkich jego pozostałości.
 • Unikaj czyszczenia przy pomocy ISO wszelkich elementów drewnianych (możesz je w ten sposób bezpowrotnie uszkodzić), bez obaw za to możesz stosować go na elementy  metalowe, szklane oraz większość elementów plastikowych. Zachowaj ostrożność jeśli chodzi o czyszczenie silikonowych węży inhalacyjnych – ich kontakt z alkoholem powinien być ograniczony do minimum.
 • Jeśli chodzi o odmaczanie elementów w ISO przez dłuższy czas (kilka godzin), to bez problemu można w ten sposób potraktować wszystkie elementy metalowe i szklane. Co do elementów plastikowych i silikonowych nie ma zasady – zależy to od rodzaju użytego tworzywa. Np. silikonowy ustnik PAX 2 można bez problemu odmoczyć, z kolei inny rodzaj silikonu może się uszkodzić. Dla pewności polecam więc elementy plastikowe/silikonowe (zamiast odmaczać) raczej czyścić wacikami/patyczkami kosmetycznymi nasączonymi ISO.
 • Po zakończonym czyszczeniu upewnij się, że butelka z ISO jest mocno zakręcona, przechowuj ją w ciemnym i chłodnym miejscu, z dala od dzieci i zwierząt domowych.
dsc_0071
Organiczny płyn do czyszczenia vaporizerów.

To garść ogólnych porad, mających zastosowanie do każdego modelu vaporizera. Jeśli masz pytania dotyczące tego, jak wyczyścić jakiś konkretny model – napisz do mnie, najprawdopodobniej będę w stanie pomóc. 

Autor tekstu:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent vaporizerów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się!

5 uwag do wpisu “Czyszczenie vaporizera

 1. Kotlet

  Ja swój VapCap M czyszczę AMOLEM :D Po czyszczeniu nie muszę długo czekać na odparowanie alkoholu a dwie pierwsze sesje okraszone są chłodnym, aromatycznym, mentolowym aromatem ;-)

  Polubienie

  1. Ciekawe, tego sposobu nie próbowałem. Ja ostatnio po prostu przepycham suchy patyczek kosmetyczny przez M i jestem w stanie w ten sposób usunąć większość osadu. Dzięki za podzielenie się swoim patentem! Pozdrawiam!

   Polubienie

 2. Pafka

  Ja czyszczę swojego VapCapa M benzyną ekstrakcyjną (lakową) używając patyczków i płatków higienicznych. Zsuwane uszczelki silikonowe (te dwie czarne), szczególnie tą mającą kontakt z ustami, myję płynem do mycia naczyń i dobrze płuczę.
  Przez montażem urządzenia smaruję wszystkie uszczelki delikatnie tłuszczem (sztyft) do uszczelek silikonowych – wcieram w palce niewielką ilość i wmasowuję w uszczelki. Przez to lepiej się składa wszystkie elementy.

  Polubienie

   1. Pafka

    Po użyciu alkoholu izo, przechodzę na niego, już przeszedłem :-). Bez porównania lepsze i szybsze czyszczenie niż benzyną ekstrakcyjną.
    Sztyft do uszczelek silikonowych jest ze składników naturalnych (jak informują na etykiecie), produkcji niemieckiej. Jak nie stosowałem tego tłuszczu, to miałem po czyszczeniu vapa problemy z wsunięciem tej środkowej cienkiej rurki. Przesuwała się środkowa, wewnętrzna uszczelka.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s