Czyszczenie vaporizera

Na skutek kondensacji pary, każdy vaporizer raz na jakiś czas wymaga czyszczenia. W internecie widziałem relacje świadczące o tym, że ludzie w Polsce kompletnie nie mają pojęcia, jak wyczyścić vaporizer i polecają rożne naprawdę dziwne sposoby, typu woda z mydłem. Nie tędy droga. Vaporizer należy czyścić przy pomocy alkoholu izopropylowego (ISO). Poniżej kilka ogólnych wskazówek, mających zastosowanie do każdego modelu urządzenia.

 • Każdy sprzęt ma swoją specyfikę – jedno urządzenie będzie wymagało czyszczenia po każdym użyciu, inne raz na kilka tygodni. Jedno jest pewne – czyszczenia vaporizera nie należy zaniedbywać. Brudny i zaklejony osadami vaporizer nie będzie sprawiał dobrego wrażenia, najprawdopodobniej nie będzie też prawidłowo działał, zaś para nie będzie miała prawidłowego smaku. Regularne czyszczenie jest więc bardzo ważne.
 • Na rynku są dostępne specjalne płyny do czyszczenia vaporizerów, jednak najczęściej jest to zwykły alkohol izopropylowy (ISO), tyle, że kilka razy droższy bo sprzedawany jako specjalistyczny produkt. Zamiast wydawać pieniądze na takie płyny polecam kupić dużą butelkę 99% ISO – litr kosztuje około 25 zł, dostać go można niektórych w sklepach z elektroniką, jest też dostępny na popularnym portalu aukcyjnym. Taka butelka wystarczy na bardzo długo, bowiem do czyszczenia zazwyczaj zużywa się jedynie kilka-kilkanaście mililitrów. Możesz też oczywiście używać ISO o niższym stężeniu, ale daje to gorsze efekty – alkohol o wyższym stężeniu szybciej odparowuje. Najkorzystniej wypada VapeCleaner – przystępny cenowo i skuteczny w czyszczeniu.

 • Technika czyszczenia różni się oczywiście w zależności od modelu urządzenia, w większości urządzeń jednak najważniejsze jest wyczyszczenie komory grzewczej i całej drogi, jaką vapor przebywa od komory do ustnika. Zamocz patyczek higieniczny w ISO, delikatnie osusz nadmiar cieczy papierowym ręcznikiem i zacznij pocierać wymagające tego miejsca. Już po chwili zabrudzenia powinny zacząć schodzić, co można łatwo sprawdzić kontrolując kolor patyczka. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie sitka, filtry i ustnik – to one mają największą tendencję do zaklejania się.
 • UWAGA! Czyszczenie przy pomocy ISO wykonuj zawsze w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, najlepiej zaś na zewnątrz, jeśli masz taką możliwość – w ogrodzie, na balkonie itd. Co jeszcze ważniejsze, trzymaj się z dala od wszelkich źródeł ognia – alkohol izopropylowy jest skrajnie łatwopalny i bardzo lotny. Zachowanie odpowiedniego BHP jest więc ważne.
 • Po zakończeniu czyszczenia zostaw vaporizer na jakiś czas (~kilka godzin), aby resztki alkoholu wyparowały, następnie wykonaj burn-off na najwyższej temperaturze, aby pozbyć się wszystkich jego pozostałości.
 • Unikaj czyszczenia przy pomocy ISO wszelkich elementów drewnianych (możesz je w ten sposób bezpowrotnie uszkodzić), bez obaw za to możesz stosować go na elementy  metalowe, szklane oraz większość elementów plastikowych. Zachowaj ostrożność jeśli chodzi o czyszczenie silikonowych węży inhalacyjnych – ich kontakt z alkoholem powinien być ograniczony do minimum.
 • Jeśli chodzi o odmaczanie elementów w ISO przez dłuższy czas (kilka godzin), to bez problemu można w ten sposób potraktować wszystkie elementy metalowe i szklane. Co do elementów plastikowych i silikonowych nie ma zasady – zależy to od rodzaju użytego tworzywa. Np. silikonowy ustnik PAX 2 można bez problemu odmoczyć, z kolei inny rodzaj silikonu może się uszkodzić. Dla pewności polecam więc elementy plastikowe/silikonowe (zamiast odmaczać) raczej czyścić wacikami/patyczkami kosmetycznymi nasączonymi ISO.
 • Po zakończonym czyszczeniu upewnij się, że butelka z ISO jest mocno zakręcona, przechowuj ją w ciemnym i chłodnym miejscu, z dala od dzieci i zwierząt domowych.

To garść ogólnych porad, mających zastosowanie do każdego modelu vaporizera. Jeśli masz pytania dotyczące tego, jak wyczyścić jakiś konkretny model – napisz do mnie, najprawdopodobniej będę w stanie pomóc. Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent vaporizerów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się!

GlassWeek

15 comments

 1. Ja swój VapCap M czyszczę AMOLEM 😀 Po czyszczeniu nie muszę długo czekać na odparowanie alkoholu a dwie pierwsze sesje okraszone są chłodnym, aromatycznym, mentolowym aromatem 😉

  1. Ciekawe, tego sposobu nie próbowałem. Ja ostatnio po prostu przepycham suchy patyczek kosmetyczny przez M i jestem w stanie w ten sposób usunąć większość osadu. Dzięki za podzielenie się swoim patentem! Pozdrawiam!

   1. Cześć,

    najlepiej jest przecierać ustnik patyczkiem higienicznym nasączonym w alkoholu izopropylowym, do skutku a następnie wypłukać ustnik w gorącej wodzie.

    Pozdrawiam serdecznie,
    VapoManiak

 2. Ja czyszczę swojego VapCapa M benzyną ekstrakcyjną (lakową) używając patyczków i płatków higienicznych. Zsuwane uszczelki silikonowe (te dwie czarne), szczególnie tą mającą kontakt z ustami, myję płynem do mycia naczyń i dobrze płuczę.
  Przez montażem urządzenia smaruję wszystkie uszczelki delikatnie tłuszczem (sztyft) do uszczelek silikonowych – wcieram w palce niewielką ilość i wmasowuję w uszczelki. Przez to lepiej się składa wszystkie elementy.

   1. Po użyciu alkoholu izo, przechodzę na niego, już przeszedłem :-). Bez porównania lepsze i szybsze czyszczenie niż benzyną ekstrakcyjną.
    Sztyft do uszczelek silikonowych jest ze składników naturalnych (jak informują na etykiecie), produkcji niemieckiej. Jak nie stosowałem tego tłuszczu, to miałem po czyszczeniu vapa problemy z wsunięciem tej środkowej cienkiej rurki. Przesuwała się środkowa, wewnętrzna uszczelka.

  1. Cześć,
   ogólnie alkohol izopropylowy 99% (ISO, IPA) jest polecany ze względu na łatwą możliwość odparowania i skuteczne rozpuszczanie tłustych pozostałości kondensatu. Ewentualnie możemy stosować dedykowane płyny do czyszczenia. Eksperymentowanie w tych kwestiach czasem kończy się tym że waporyzator śmierdzi i ciężko się pozbyć tego zapachu. Nie stosowałem spiritusu spożywczego więc nie potrafię się wypowiedzieć.

   Pozdrawiam serdecznie,
   VapoManiak

  1. Cześć. Capa można czyścić tylko na sucho, np. chusteczką higieniczną. Natomiast on praktycznie się nie brudzi i ja swojego nie czyszczę nigdy. Chyba, że używasz zwykłej zapalniczki – ona zostawia na capie sądzę. Ale taki typ zapalniczki odradzam 😉

 3. Tuż za komorą w arizer solo 2 po kilku użyciach, zbiera się taki ciemno brązowy oleisty osad. Czy nadaje się do “ponownego” użycia podobnie tak jak ABV? Można go zbierać za pomocą oczyszczonych włókien konopi zanurzonych w ISO lub bezpośrednio z podgrzanej rurki.

  1. Dobrze kombinujesz, ale nie mogę Ci niestety bez ryzyka odpowiedzieć wprost. Poszperaj na reddit. Tam sporo gadają o tym co zrobić z ustnikami do Solo 2 😉

   Pozdrawiam,
   VapoManiak

  1. W ten sposób można uszkodzić działanie Cap’a – na jakiej zasadzie, nie wiem. Tak doradza producent i tego bym się trzymał.

   Pozdrawiam,
   VapoManiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *