News Prawo

Nadchodzi legalizacja marihuany w Polsce?

Nadchodzi legalizacja marihuany w Polsce? 13 maja 2021Leave a comment
Marihuana

20 kwietnia opublikowany został projekt ustawy parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. Data została wybrana w sposób nieprzypadkowy, gdyż jest to światowy dzień ważny z perspektywy entuzjastów konopi. Projekt stanowi kamień milowy w polskim systemie prawnym, gdyż jego celem jest nie tylko legalizacja do 5 g suszu na użytek własny, ale i optymalizacja wszystkich kwestii związanych z praktycznym dostępem do medycznej marihuany, która obecnie w Polsce pozostawia wiele do życzenia.

Co jeśli jest ona dozwolona, ale w praktyce niedostępna ze względu na ogromne ceny terapii, jak i częsty brak preparatów na półkach w aptekach? Zespół parlamentarny przygotowuje projekty dekryminalizacji marihuany, a na tym propozycje komisji się nie kończą. Zainteresowany? Dowiedz się więcej właśnie tutaj!

Jak wyglądać będzie dekryminalizacja marihuany?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest to, że jeżeli ktoś zostanie zatrzymany z ilością marihuany od 5 do 10 g, to podlegać będzie jedynie karze grzywny. Z kolei powyżej tej ilości prawo będzie takie samo jak obecnie. Oznacza to w praktyce do 3 lat pozbawienia wolności.

Co na to Stowarzyszenie Wolne Konopie? Grupa zgadza się w 100% z koncepcją dekryminalizacji. Stowarzyszenie stoi jednak w opozycji do kwestii dekryminalizacji uprawy do czterech krzaków konopi w miejscu zamieszkania. Dlaczego? Z tego względu, że taka liczba roślin przynosi plon przekraczający dozwolone 5 gramów. Praktycznie każdy bez specjalistycznej wiedzy może uzyskać z takiego krzaka od 20 do 30g.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...
Joint
Jeżeli ktoś zostanie zatrzymany z ilością marihuany od 5 do 10 g, to podlegać będzie jedynie karze grzywny

Nowy pomysł: dekryminalizacja do 30 g marihuany

Ze względu na niezgodę w stosunku do pewnych zapisów w projekcie komisji, Wolne Konopie zaproponowały depenalizację posiadania przy sobie 30 gramów. Głównie z tego względu, że jest to miesięczny zapas, który pozwala na m.in. skuteczną terapię w przypadku osób, które nie uzyskają recepty na marihuanę medyczną od lekarza. Jak ocenia taki ruch posłanka Lewicy Beata Maciejewska, przewodnicząca Komisji ds. Legalizacji Marihuany?

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Pozytywnie, gdyż uznaje Wolne Konopie za przedstawicieli środowiska entuzjastów marihuany i jak najbardziej bierze pod uwagę ich propozycje. Zapewnia także o współpracy, jednak ma świadomość, że postulaty stowarzyszenia w realiach polskich nie przejdą w parlamencie. Na to jest bowiem po prostu zdecydowanie zbyt wcześnie.

Czym zajmuje się parlamentarny zespół ds.marihuany?

Poza kwestią dekryminalizacji marihuany rekreacyjnej, parlamentarny zespół zajął się także kwestią konopi włóknistych, a także uprawy konopi indyjskich w Polsce, co wykorzystała w tym roku firma Labocanna. W tym roku bowiem planowany jest wykup nieruchomości oraz budowa infrastruktury, która posłuży do uprawy marihuany medycznej w warunkach indoor.

Inwestycja sięga 5,5 miliona złotych. Stanowi także kamień milowy w przypadku polskiej marihuany. Ograniczyłaby problemy z importem i nieregularnością dostaw do aptek. Dodatkowo obniżyłaby cenę z prawie 60 zł za gram do 4,5 zł, co dla pacjenta byłoby niesamowitą okazją, aby m.in. zmniejszyć ból w niektórych terapiach, m.in. nowotworowych. Rolnik mógłby uprawiać konopie indyjską po uzyskaniu specjalnej licencji od Ministra Rolnictwa.

Nadzór sektora konopnego w Polsce

Nad wszystkim czuwać ma Inspekcja Farmaceutyczna, a do sprzedaży poszczególne produkty rejestrowałby Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dzięki temu leki na bazie marihuany stałyby się zdecydowanie tańsze, nawet przy dodatkowych kosztach związanych z badaniami laboratoryjnymi i dystrybucją na rynek Polski.

Legalizacja i dekryminalizacja istotne dla przewlekle chorych

Przede wszystkim jest to istotne z perspektywy leczenia oraz terapii opartych na marihuanie medycznej. W Polsce w przypadku padaczki lekoopornej, chemioterapii bądź stwardnienia rozsianego i AIDS pacjenci pozostają bezsilni. Często leki farmakologiczne są po prostu wyniszczające dla organizmu.

Marihuana
Konopie pomagają w bólach w terapiach nowotworowych, czy nawet mogą przynieść ulgę osób w hospicjach.

Z kolei konopie pomagają w bólach w terapiach nowotworowych, czy nawet mogą przynieść ulgę osób w hospicjach. Wymaga to także dokładniejszego przeszkolenia lekarzy. Obecnie nie są oni wyspecjalizowani w marihuanie medycznej, a dodatkowo obawiają się ją przepisywać ze względu na koszty, a także fakt, że mogliby zostać poddani kontroli organu zwierzchniego.

Dodatkowo, jeśli chodzi o koszty procesowe, dekryminalizacja jest bardziej opłacalna. Obniża bowiem wszystkie wydatki związane z postępowaniem. Jedna z propozycji komisji zakłada wprowadzenie dopuszczalnych limitów stężenia tetrahydrokannabinolu we krwi dla kierowców. Gdyby w ich organizmie wykryto stężenie do 2 ng/ml, to nie ponosiliby oni żadnej odpowiedzialności.

Czy legalizacja jest w Polsce możliwa?

Zdecydowanie tak. Jeśli nie teraz, to przynajmniej w najbliższym czasie, być może w perspektywie kilku następnych lat. Z kolei w przypadku, gdyby legalizacja nie okazała się możliwa, to z pewnością bliscy jesteśmy dekryminalizacji. Świadomość społeczeństwa rośnie, a tym samym wzrasta poparcie dla marihuany, i to nie tylko medycznej.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."