Medycyna News

Medyczna marihuana w Polsce- o czym warto wiedzieć przed podjęciem leczenia

Medyczna marihuana w Polsce- o czym warto wiedzieć przed podjęciem leczenia 29 marca 2021Leave a comment
Konopie indyjskie

Medyczną marihuanę można legalnie nabyć od 17 stycznia 2019. To dzień, od którego można realizować recepty na medyczną marihuanę na skutek wdrożenia regulacji prawnych, które rozpoczęły się w Polsce w 2017 roku. Medyczny wyrób z konopi indyjskich pojawił się w Polsce za sprawą spółki Spectrum Cannabis, która należy do kanadyjskiej grupy Canopy Growth Corp. Przemysł ten bardzo prężnie się rozwija.

Leczenie marihuaną medyczną w Polsce

Cena medycznej marihuany, dostępnej na receptę lekarza, wynosi około 65 złotych za gram. Cena leczenia to kilka tysięcy złotych miesięcznie.

W krajach Unii Europejskiej dopuszczono do obrotu dwa leki na bazie marihuany. Jeden ma postać aerozolu do stosowania na błonę śluzową jamy ustnej, natomiast drugi jest w postaci suszu. Leki posiadają status preparatów o niskim ryzyku uzależnienia, dlatego są dostępne jedynie na podstawie recepty.

Dostępność medycznej marihuany w Polsce jest mocno ograniczona. Przepisy, które regulują leczenie medyczną marihuaną są bardzo restrykcyjne, ponieważ marihuana nadal zaliczana jest do listy narkotyków. Jeżeli pacjent chce rozpocząć leczenie medyczną marihuaną, musi mieć wypisaną receptę przez swojego lekarza na nierefundowany lek.
Inną drogą jest tzw. import docelowy.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Oznacza to, że lek może zostać sprowadzony z zagranicy i pacjent może skorzystać z refundacji. Procedura jest jednak bardzo długa i regulowana przez Ministerstwo Zdrowia.

Pierwszym krokiem jest wniosek lekarza prowadzącego, w którym stwierdza, że lek jest niezbędny dla ratowania życia i zdrowia pacjenta. Następnie lek należy dopuścić do obrotu w Polsce. Wówczas lekarz może złożyć wniosek o zapotrzebowanie na lek, który potwierdza krajowy konsultant w danej dziedzinie zdrowia.

Ministerstwo zazwyczaj wyraża zgodę, jednak weryfikacja i proces sprowadzenia leków do Polski jest bardzo długi i kosztowny.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka
Konopie indyjskie
Dostępność medycznej marihuany w Polsce jest mocno ograniczona

Co wchodzi w skład medycznej marihuany?

Marihuana składa się z wielu związków (ok. 500 związków czynnych). Najczęściej wymienia się dwa – tetrahydrokannabinol (THC) oraz kannabidiol (CBD). THC jest substancją chemiczną, która oddziałuje na receptory w mózgu i wywołuje na przykład efekt euforii czy niweluje odczucie bólu.

CBD natomiast łagodzi działanie narkotyczne THC, choć nie we wszystkich przypadkach wysoka zawartość tej substancji jest pożądana. Wyróżnia się różne odmiany suszu. Marihuana ma bogaty skład – warto przyjrzeć się również innym jej składnikom, np. terpenom.

Tarpeny to organiczne związki chemiczne, które występują również w drzewach iglastych, lawendzie czy fiołkach. Nie każdy rodzaj suszu ma dokładnie taki sam skład terpenów, przez co podczas leczenia warto uwzględnić również ich procent w składzie rośliny, aby uzyskać upragnione efekty.

Jakie działanie mają poszczególne terpeny w konopiach?

Terpinolen o słodkim, owocowym aromacie przypominającym mango ma działania relaksujące, przeciwutleniające, antygrzybiczne oraz przeciwbakteryjne. Limonen o zapachu owoców tropikalnych działa przeciwdepresyjnie i antygrzybicznie. Mircencb o intensywnie korzenno- owocowo-drzewnym zapachu działa relaksacyjnie, przeciwzapalnie i antygrzybicznie.

Linalol o aromacie kwiatowo-cyrtusowo-drzewnym ma działanie głównie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Pinen to połączenie zapachu drewna, przypraw korzennych, sosny, orzechów i eukaliptusa – redukuje stres, rozszerza oskrzela i działa przeciwzapalnie. Kariofilen o aromacie połączenia drewna, pieprzu i przypraw korzennych działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Konopie indyjskie
Terpinolen o słodkim, owocowym aromacie przypominającym mango ma działania relaksujące

Jakie schorzenia leczy się marihuaną medyczną?

Na przykład na stwardnienie rozsiane – marihuana łagodzi ból i napięcie mięśni. Leczenie pozwala pacjentom odzyskać częściową sprawność. W przypadku nowotworów – marihuana stosowana w trakcie chemioterapii łagodzi mdłości, nudności i wymioty, które najczęściej towarzyszą tej metodzie leczenia raka.

Marihuanę stosuje się również przy jaskrze – marihuana obniża ciśnienie w oku, dzięki czemu poprawia się ostrość widzenia. Łagodzi ona również ból związany z tą przypadłością. Medyczną marihuanę przepisuje się bardzo często również w przypadku epilepsji, ponieważ marihuana łagodzi objawy i ataki padaczkowe.

Marihuana jest wykorzystywana w leczeniu miażdżycy – marihuana obniża ryzyko odkładania się złogów w naczyniach krwionośnych.. Marihuana stosowana jest w postaci kremów, które łagodzą i normalizuje zmienioną pod wpływem choroby, skórę.

Stosowana jest także w przypadku nowotworów i AIDS – osobom chorym wraca apetyt. Konopie indyjskie przepisuje się w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, czyli w chorobie Leśniowskiego-Crohna. Stosowanie marihuany zmniejsza liczbę przypadków zaostrzeń choroby oraz sprawia, że schorzenie ma łagodniejszy przebieg.

Źródła:

https://www.medonet.pl/
https://psychologiawpraktyce.pl/
https://nowosci.com.pl/

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."