Gospodarka News

Przemysłowe włókno konopne jest lepsze niż drewno

Przemysłowe włókno konopne jest lepsze niż drewno 11 maja 2021Leave a comment
Konopie

Konopie od zawsze były lepszym zasobem naturalnym niż drzewa. Drzewo rośnie od kilku do kilkunastu lat, natomiast cykl życia konopi jest zdecydowanie krótszy. K​onopie nie były legalne w większości krajów świata przez ostatnie 80 lat. Z tego względu nigdy nie dano im szansy konkurowania na równych zasadach z drewnem lub jakimikolwiek innymi naturalnymi włóknami. Czy przemysłowe włókno konopne zastąpi drewno? Dlaczego konopie zdają się mieć większy potencjał niż drzewa? 

Konopie zamiast drewna?

Włókno konopne jest dziesięć razy mocniejsze niż włókno z jodły daglezji, czyli najbardziej znanego włókna z drewna iglastego, wykorzystywanego np. do ram konstrukcyjnych w przemyśle północnoamerykańskim.

Z 30-letniego doświadczenia w obróbce i optymalizacji tarcicy wynika, że konopie przemysłowe mogą okazać się kluczem do nowych rozwiązań technologicznych. Produkcja włókien konopnych o wysokiej wartości może stanowić klucz do ograniczenia m.in. wycinki drzew na drewno.

Olejek z konopi
Konopie przemysłowe mogą okazać się kluczem do nowych rozwiązań technologicznych

Pod względem jakości i wydajności włókno konopne wyróżnia się jako prawdopodobnie najsilniejsze i najtrwalsze dostępne w przyrodzie. Oprócz tego konopie dają materiał dziesięć razy mocniejszy niż włókno drzewne, a także są czterokrotnie mocniejsze niż bawełna. Dodatkowo warto wspomnieć, że konopie przemysłowe są lżejsze i tańsze w obróbce niż drewno.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Dzięki temu jeden akr konopi uprawianych przez 40 lat zawiera o 400% więcej użytecznych włókien niż jeden akr drzew w ciągu 40-letniego cyklu ich życia. W praktyce przemysłowe włókno konopne to najbardziej wydajne źródło biomasy na całym świecie. W mniej niż 91 dni roślina może wytworzyć łodygę, z której włókna są gotowe do odpowiedniego przetworzenia.

Badania nad właściwościami konopi

Coraz więcej publikacji naukowych podkreśla różne ważne cechy konopi, a w tym m.in. wysoką absorpcję, zdolność ochrony przed promieniowaniem oraz naturalnie niską palność. Dzięki temu wszelkie przedmioty wykonane z konopi są o wiele bardziej wytrzymałe niż popularne drewno lub metal.

Dalsze testy wskazują również na naturalne właściwości antybakteryjne włókien konopi. Wynikają one z bogactwa alkaloidów, kannabinoidów i innych związków bioaktywnych bądź fenolowych.

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka
Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Konopi to surowiec przyjazny dla planety!

Konopie to kusząca okazja inwestycyjna dla tych firm, które szukają skutecznego sposobu dekarbonizacji swoich towarów. Wynika to z unijnych wymogów obniżenia profilu emisji dwutlenku węgla. Ze względu na duże możliwości magazynowania węgla w oparciu o wysoką zawartość biomasy i niski poziom potrzebnej mu wody, konopie są prawdopodobnie najbardziej zrównoważonym włóknem ze wszystkich. Nie wymagają także dużych nakładów energii w celu przetwarzania. 

Rośliny konopi mają wyjątkowo dużą zdolność wyciągania i zatrzymywania CO2. W tym wypadku znacznie wyższą niż drzewa. Według artykułów naukowych jeden akr zwykłej odmiany konopi może pochłonąć 8,88 tony CO2 rocznie. Akr lasów pochłania około 2,5 tony, czyli około 30%.

Czy konopie zastąpią drzewo?

Potencjał ku temu jest ogromny. Badania wykazały, że odmiany konopi uprawiane na błonnik dają do pięciu razy więcej biomasy z resztek łodygi i nasion. Oznacza to, że konopie w produktach końcowych mogą być dodawane do tworzywa sztucznego, tekstyliów i stali. Na bazie przetworów mogą być uzupełniane  konstrukcje i inne materiały. Biomasa dodatkowo może zredukować emisję CO2 nawet o 200 ton w skali roku.

Konopie i czyste powietrze

Chociaż rośliny te wytwarzają O2 w atmosferze poprzez fotosyntezę, to naturalny proces słabnie wraz z wiekiem roślin. Duże drzewa z większą powierzchnią liści generują w tym wypadku więcej tlenu – zwłaszcza, że żyją znacznie dłużej niż konopie. Niestety, nie jest to prawdą. W rzeczywistości występuje spadek zdolności starszych i większych drzew do produkcji tlenu.

Konopie są rośliną, która szybko rośnie. Można ją częściej wymieniać i hodować na większych powierzchniach. Dzięki temu dużą roślinę uzyskać można w zaledwie 12 tygodni. Natomiast drzewa potrzebują do tego wielu lat. Na długo przed zestarzeniem się konopia wytwarza tlen z bardzo dużą efektywnością. 

Konopie to surowce odnawialne

W odróżnieniu od drzew, uprawę konopi można założyć praktycznie wszędzie. Rozsądne jest też planowanie przyszłości i ochrona tego, co pozostało z lasów dziewiczych. W samych Stanach Zjednoczonych szacuje się, że pozostaje mniej niż 5% naturalnych lasów.

Dzięki przestawieniu się z drewna na konopie, możemy pomóc odzyskać tę zaburzoną równowagę, sadząc, zbierając i przetwarzając przemysłowe konopie i na nowo odbudowując lasy. Cykl życia konopi jest krótki, ale przez to może on uratować wiele drzew.

Papier z konopi?

Papier drzewny zastąpił papier konopny w Ameryce Północnej w latach trzydziestych XX wieku. Dlaczego? Ze względu na obostrzenia prawne. Celuloza jest głównym związkiem chemicznym zwiększającym wytrzymałość papieru i innych produktów kompozytowych. Dotyczy to więc także płyt wiórowych i wytworów stolarskich.

72% łyka konopnego ma wyższe stężenie celulozy niż jakiekolwiek drewno, które zapewnia jedynie 42% celulozy.  Zasadniczo im więcej celulozy zawiera roślina, tym mniej chemikaliów jest potrzebnych do produkcji papieru. Właśnie dlatego konopie są cenniejsze z perspektywy przemysłowej.

Nie tylko rosną znacznie szybciej niż drzewa, ale także wysoka zawartość celulozy pozwala na szybszą obróbkę. Dodatkowo nie wymaga znacznych ilości toksycznych chemikaliów wymaganych do obróbki drewna.

Konopie
72% łyka konopnego ma wyższe stężenie celulozy niż jakiekolwiek drewno, które zapewnia jedynie 42% celulozy

Konopie posiadają lepszy profil chemiczny niż drewno

Produkcja papieru z drewna wymaga wielu czynników, takich jak kwas siarkowy, wybielacz i chlor. Pozwalają one usunąć niecelulozową masę z włókien podczas procesu przetwarzania. Włókna konopi można wybielić z kolei z pomocą nadtlenku wodoru, który nie zanieczyszcza wody. Ponadto, w porównaniu do swojego odpowiednika z miazgi drzewnej, papier wykonany z włókien konopnych jest odporny na rozkład, a kartki nie żółkną z czasem.

Konopie a drewno

Włókno konopne może w przyszłości odgrywać kluczową rolę w handlu i rozwoju gospodarczym. Niestety, problem pozostaje po stronie ustawodawstwa państw. Potencjał konopi jest ogromny, jednak nie znajdzie uznania bez zmiany norm oraz zasad w systemach prawnych.

Włókno konopne jest coraz bardziej popularne, a możliwości jego wykorzystania są niemal nieograniczone. Konopie mogą znaleźć bowiem zastosowanie zarówno w przemyśle włókienniczym, tekstylnym, stalowych, jak i wielu innych. 

Źródło: https://hemptoday.net

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."