News Prawo

Dekryminalizacja marihuany w Polsce – temat tabu

Dekryminalizacja marihuany w Polsce – temat tabu 6 kwietnia 2021Leave a comment
Konopie indyjskie

Przez lata używki były demonizowane, niezależnie od ich szkodliwości. Marihuana od połowy XX wieku jest w Polsce zdelegalizowana. Nie wywołuje szkód w organizmie, ale jest psychoaktywna, czego wiele osób nie potrafi zaakceptować. 

Niestety, ale w porównaniu z alkoholem czy nikotyną jest ona zdecydowanie mniej szkodliwą substancją. Nie dla wszystkich jest oczywiste, że konopie posiadają wiele zastosowań w medycynie.

Nie są mniejszym złem, a czymś, co faktycznie potrafi pomagać. W świadomości niektórych Polaków marihuana nadal funkcjonuje jako narkotyk. Kojarzona jest bowiem z heroiną, uzależnieniami oraz odwykiem. Jak jest w praktyce? Czy jesteśmy gotowi na dekryminalizację, a być może legalizację?

Marihuana w Polsce a inne używki

Przekonania zaczynają się jednak nieco zmieniać. Wyobrażenia Polaków na temat używek i ich szkodliwości kierują się najbardziej przeciwko alkoholowi. Wbrew pozorom jest to jedna z najbardziej uzależniających substancji zaraz obok nikotyny.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Zdaniem młodszych dorosłych, alkohol jest znacznie bardziej niebezpieczny niż marihuana. Starsi obywatele są zupełnie innego zdania. Tutaj natomiast jest największy problem, gdyż przeważającą grupą wyborców są właśnie osoby po 50 roku życia.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Te natomiast pamiętają jeszcze czasy PRL, kiedy konopie demonizowano, a alkohol rozdawano prawie w dowolnych ilościach na kartki. 

Plastikowy mężczyzna zabawka z marihuaną
Wyobrażenia Polaków na temat używek i ich szkodliwości kierują się najbardziej przeciwko alkoholowi

Młodzi Polacy i ich postrzeganie marihuany

W przypadku wielu ankiet przeprowadzanych przez komisję ds. legalizacji konopi, większa część tej grupy wiekowej uważa marihuanę za jedną z najbardziej bezpiecznych używek. Za jej legalizacją opowiada się większość, tak jak za dekryminalizacją.

Młodsi dorośli mają pełną świadomość, że spożycie będzie istnieć zawsze, a zakupy na czarnym rynku prowadzą do finansowania grup przestępczych. Gdzie jednak dostać marihuanę, która obecnie jest zdelegalizowana?

Ponadto legalizacja niesie za sobą spory zastrzyk gotówki do budżetu państwa, a także tworzenie zupełnie nowych miejsc pracy. 

Czy alkohol jest śmiercionośną używką?

I tak, i nie. Zależy, jak na to patrzeć. Najgroźniejsze jest to, że można dostać go legalnie wszędzie i w dowolnych ilościach. Ponadto ma on działanie neurodegeneracyjne i rakotwórcze. Jest on najbardziej uzależniającą substancją psychoaktywną, która sieje spustoszenie większe niż twarde narkotyki.

Wiele osób pomiędzy 20. i 30. rokiem życia jest za ograniczeniem dostępu do alkoholu i papierosów, a legalizacją marihuany. 

Co starsi Polacy myślą na temat konopi?

Zdaniem zdecydowanej większości marihuana jest najbezpieczniejsza. Tutaj alkohol staje na piedestale, jeśli chodzi o używki. Niestety, ale następuje wzrost liczby osób, które nie są za legalizacją. Więcej jest osób, które uważają marihuanę za równie szkodliwą, co twarde narkotyki. 

Marihuana to najmniej szkodliwa używka

Polacy nie boją się konopi. O tym, że alkohol to substancja bardziej szkodliwa, wie większość. Mało kto jednak ma świadomość, że napoje wyskokowe zwiększają ryzyko zachorowań na nowotwory. Alkohol jest negatywnie postrzegany ze względu na agresję, a także inne patologie, którymi skutkuje uzależnienie.

Czy pomysł w postaci zakazu reklam alkoholi bądź sprzedaży nocnej jest dobrym pomysłem? Jak pokazuje przykład Wrocławia, gdzie w okolicy rynku nie można zakupić alkoholu – niestety nie. 

Lobby alkoholowe w Polsce ma się dobrze…

W Polsce kultura picia jest niesamowicie szkodliwym czynnikiem wpływającym na zdrowie społeczne. Zadarcie z lobby alkoholowym to spory błąd i dotychczas nie zdecydowała się na to jeszcze żadna władza. Dlaczego? Z tego względu, że sprzedaż alkoholu i papierosów generują ogromne wpływy do budżetu państwa.

Akcyza, pozwolenia na dystrybucję, CIT i VAT sprawiają, że żaden rząd nie odważyłby się zaryzykować utraty tych środków na rzecz poprawy stanu zdrowia obywateli. 

Marihuana
Polacy nie boją się konopi. O tym, że alkohol to substancja bardziej szkodliwa, wie większość

Marihuana kozłem ofiarnym w Polsce

Niestety, ale jak wykazuje kazus z Wrocławia, obywatele naszego kraju mogliby zbojkotować partię, która ograniczyłaby ich dostęp do tak naprawdę jedynej legalnej substancji odurzającej. Alkohol jest bowiem jedyną alternatywą, która pozwala na chwilę zrelaksować się po ciężkim tygodniu pracy i rozluźnić, kiedy niekoniecznie los nam sprzyja.

Nic dziwnego, gdyż często jesteśmy na tyle przemęczeni, że nawet mając dzień wolnego, jesteśmy na tyle spięci, że nasz organizm nie regeneruje się. 

Czy możliwa jest legalizacja marihuany w Polsce?

Być może. Konieczne byłoby jej odpowiednie opodatkowanie, gdyż przy obecnej polityce stałaby w opozycji do alkoholu. Prawda jest taka, że opodatkowanie marihuany byłoby nawet zdecydowanie bardziej opłacalne. Dodatkowo stworzyłoby zupełnie nowe miejsca pracy, które obniżyłyby stopę bezrobocia w kraju.

W czym więc problem? Zdaniem specjalistów nowa kadencja może przynieść zmiany. Tak samo prace komisji ds. legalizacji marihuany, która już w kwietniu zapowiedziała wielki przełom. Opisaliśmy to w innym artykule. Czy presja społeczeństwa wpłynie na postawę rządzących? Trzymamy kciuki!

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."