Medycyna News

Jak dostęp do marihuany może pomóc w walce z uzależnieniem od opioidów?

Jak dostęp do marihuany może pomóc w walce z uzależnieniem od opioidów? 20 maja 2021Leave a comment
Marihuana

• Amerykanie coraz częściej uzależniają się od środków przeciwbólowych, co spowodowało, że wskaźnik zgonów z powodu przedawkowania wzrósł ponad trzykrotnie w latach 1999-2016.
• Liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów znacząco się zmniejszyła po wprowadzeniu większej ilości aptek sprzedających medyczną marihuanę.
• Aby umożliwić pacjentom bezpieczny dostęp do medycznej marihuany w Wielkiej Brytanii, władze pracują nad opracowaniem dokumentów, które pozwolą lekarzom na  przepisywanie marihuany medycznej pacjentom dotkniętym między innymi problemem chronicznego bólu.

Rosnący problemem z uzależnieniem od opioidów

Jak donosi serwis Cannabis Health, coraz więcej danych wskazuje na to, że dostęp do medycznej marihuany prowadzi do ograniczenia stosowania opioidów. Podczas gdy świat walczy z pandemią Covid-19, USA i Kanada nadal walczą z własną epidemią.

Chodzi o „kryzys opioidowy” ogłoszony jako stan zagrożenia zdrowia publicznego w 2017 roku przez amerykański Departament Zdrowia i Usług Społecznych. Szacuje się, że 10,3 miliona osób nadużywało opioidów dostępnych na receptę w 2018 roku.

Kryzys zaczął się w latach 90-tych, kiedy firmy farmaceutyczne twierdziły, że pacjenci nie uzależnią się od opioidowych leków przeciwbólowych. Wskaźniki przepisywania gwałtownie wzrosły, a coraz większa liczba Amerykanów uzależniła się od środków przeciwbólowych, takich jak OxyContin.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Według amerykańskiego Narodowego Centrum Statystyki Zdrowia, wskaźnik zgonów z powodu przedawkowania narkotyków wzrósł ponad trzykrotnie w latach 1999-2016.

Leki
Wskaźnik zgonów z powodu przedawkowania narkotyków wzrósł ponad trzykrotnie w latach 1999-2016

Wielka Brytania ma problem z opioidami

Wielka Brytania zmaga się z rosnącym problemem uzależnienia od opioidów. Najnowsze dane pokazują, że liczba osób umierających z powodu nadużywania opioidów osiągnęła rekordowy poziom w Anglii i Walii, a w zeszłym roku rząd brytyjski zwiększył ostrzeżenia dotyczące uzależnienia od opioidów.

W obliczu rosnącej liczby zgonów z powodu opioidów, medyczna marihuana stała się nadzieją jako możliwa alternatywa dla leków na bazie opioidów. Ostatnie badania wykazały na przykład, że połowa pacjentów stosujących medyczną marihuanę przestaje używać opioidów do łagodzenia bólu już po 12 miesiącach.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Marihuana może pomóc w walce z opioidami?

W badaniu skupiono się na badaniu stopnia natężenia bólu i ocenie interferencji związanych z bólem, które oceniane były w odstępach trzymiesięcznych przez okres 12 miesięcy. Zespół oceniał również lęk, depresję, jakość życia, ogólne objawy zdrowotne, ból neuropatyczny, zgłaszane przez siebie zużycie opioidów i zdarzenia niepożądane.

„Odsetek osób, które zgłosiły używanie opioidów, zmniejszył się o połowę w okresie dwunastu miesięcy”

– ustalili. Jakość życia i ogólny stan zdrowia uległy poprawie. Badanie pojawiło się zaledwie kilka tygodni po tym, jak osobne kanadyjskie badanie wykazało, że pacjenci, którym przepisano opioidy, byli w stanie zmniejszyć ich dawkę o oszałamiające 78 procent po spożyciu medycznej marihuany.

Podczas badania opublikowanego w czasopiśmie American Academy of Pain Medicine, „Tilray Observational Patient Study” przeanalizowano 1,145 pacjentów z medyczną marihuaną w okresie sześciu miesięcy. Pacjenci byli monitorowani przez 21 klinik medycznych w całej Kanadzie, która jest drugim po Ameryce krajem pod względem konsumpcji opioidów.

Wyniki badań były zaskakujące

Konserwatywny poseł i członek Conservative Drug Policy Reform Group (CDPRG), Crispin Blunt, powiedział Cannabis Health:

„Dowody świadczące o korzyściach płynących z zastąpienia opiatów lekami na bazie konopi są bardzo mocne. 78-procentowa redukcja stosowania  opiatów w ciągu sześciu miesięcy jest niezwykła. „Coraz większa liczba osób na całym świecie doświadcza potencjalnych korzyści z leczenia opartego na konopiach jako alternatywy dla opiatów”.

„Ponieważ lekarze kliniczni nadal wskazują na potencjał leczniczy marihuany na podstawie badań empirycznych, argumenty przemawiające za zmianą polityki publicznej w celu umożliwienia powszechnego dostępu do niej w celach medycznych są przeważające”.

Naukowcy stojący za badaniem twierdzą, że zaobserwowany spadek użycia opioidów sugeruje, że konopie indyjskie mają potencjał, aby odegrać „rolę zmniejszającą szkody” w kryzysie opioidowym.

Skutki przyjmowania zbyt dużych dawek opioidów…

Nadmierne przepisywanie opioidów do leczenia bólu w USA doprowadziło do oszałamiającej liczby zgonów związanych z przedawkowaniem. W ciągu zaledwie jednego roku (od czerwca 2019 r. do czerwca 2020 r.) w USA odnotowano nieco ponad 48 000 zgonów przypisywanych przedawkowaniu syntetycznych opioidów.

W niektórych częściach USA ten wskaźnik spada, a badania sugerują, że może to być częściowo spowodowane otwarciem legalnych sklepów z marihuaną w całym kraju. Niektóre badania sugerują, że zwiększony dostęp do sklepów z konopiami indyjskimi, które są legalnie upoważnione do sprzedaży marihuany medycznej i rekreacyjnej, może pomóc w zmniejszeniu liczby zgonów związanych z opioidami, jednak jak dotąd dowody są niejednoznaczne.

Zależność między sklepami z marihuaną a zgonami związanymi z opioidami

Ich ustalenia opierały się na danych dotyczących 812 hrabstw w 23 stanach USA, które pozwoliły na działanie legalnych dyspenserów marihuany do końca 2017 roku. Informacje na temat ustawodawstwa dotyczącego konopi indyjskich na poziomie stanu zostały połączone z danymi na poziomie hrabstwa na temat licencjonowanych dyspenserów i wskaźników śmiertelności związanych z opioidami.

Po przeprowadzeniu charakterystyki populacji i innych czynników potencjalnie wpływających na wyniki badań, naukowcy odkryli, że hrabstwa z większą liczbą aktywnych punktów sprzedaży marihuany były związane z niższym wskaźnikiem śmiertelności związanej z opioidami.

Wzrost z dwóch do trzech poradni wiązał się ze zmniejszeniem o 8,5 procent liczby zgonów. Badanie to było pierwszym, w którym zbadano związek między działalnością aktywnych punktów sprzedaży konopi indyjskich a wskaźnikami śmiertelności związanej z opioidami na bardziej szczegółowym poziomie hrabstwa.

Wyniki są jednak obserwacyjne, co oznacza, że nie można ustalić przyczyny. Badacze podkreślają, że chociaż konopie indyjskie są ogólnie uważane za mniej uzależniające niż opioidy, to nadal niosą ze sobą potencjalne szkody i nie należy ignorować zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego.

Stwierdzili jednak, że ich wyniki sugerują

„potencjalny związek pomiędzy zwiększoną liczbą punktów sprzedaży medycznej i rekreacyjnej marihuany a zmniejszoną śmiertelnością związaną z opioidami”.

W powiązanym artykule redakcyjnym naukowcy argumentowali, że umożliwienie korzystania z marihuany

„nie może być traktowane jako remedium na kryzys opioidowy, dopóki nie będzie dostępna solidna baza dowodowa.”

Leki
Nadmierne przepisywanie opioidów do leczenia bólu w USA doprowadziło do oszałamiającej liczby zgonów

Co może pomóc lekarzom, którzy przepisują pacjentom medyczną marihuanę?

Chociaż niektórzy mogą interpretować te odkrycia jako dowody wspierające legalizację marihuany w celu rozwiązania kryzysu opioidowego, podkreślają, że

„takie wnioski są obecnie przedwczesne bez dowodów na przyczynowość.”

Pomimo tego rosnącego zbioru badań wskazujących potencjał medycyny opartej na konopiach, nadal brakuje danych klinicznych, które potwierdzałyby jej skuteczność i zapewniały lekarzom spokój ducha przy przepisywaniu leku.

Starając się wypełnić tę lukę w wiedzy, grupa naukowców opublikowała w międzynarodowym czasopiśmie Journal of Clinical Practice pracę, w której przedstawia praktyczne porady dla lekarzy dotyczące przepisywania marihuany w przypadku bólu przewlekłego.

Wspierana przez jedną z wiodących na świecie firm produkujących konopie indyjskie, Canopy Growth Corporation i jej oddział zajmujący się medycznymi konopiami indyjskimi, Spectrum Therapeutics, praca zbiorowa zebrała zalecenia od dwudziestu trzech specjalistów z całego świata, którzy mają doświadczenie w stosowaniu konopi indyjskich w swojej praktyce.

Dokument zawiera wytyczne oparte na tych zaleceniach, wyjaśniające, kiedy i jak bezpiecznie przepisywać kannabinoidy, gdy opioidy są stosowane w leczeniu przewlekłego bólu. Dokument zawiera również zalecenia dotyczące zmniejszenia dawki opioidów u pacjentów, którzy przyjmują leki na bazie konopi.

„Dokument w dużej mierze dotyczył dystrybucji doświadczenia medycznego lekarzy do praktycznego dokumentu konsensusu, który klinicyści mogą mieć w swoich zasobach”,

powiedział dr Mark Ware, dyrektor ds. medycznych w Canopy Growth, w rozmowie z Cannabis Health.

„Jeśli zdecydują się przepisywać leki na bazie konopi, będą mieli możliwość odnoszenia decyzji do konkretnego przepisu”

„Ogólny wniosek był taki, że jest to rozwiązanie dla pacjentów, którzy przyjmują opioidy i cierpią z powodu przewlekłego bólu, ale nie uzyskują takich wyników, jakie chcielibyśmy zobaczyć.”

Miliony ludzi na całym świecie samodzielnie leczy się marihuaną

„Wiemy, że związki kannabinoidowe, z naukowego punktu widzenia, są niezwykłymi lekami pod względem sposobu, w jaki działają w ludzkim organizmie”

– powiedział dr Ware.

„Wiemy, że mogą współdziałać z opioidami w celu poprawy kontroli bólu w modelach zwierzęcych i wiemy z badań na dużą skalę, że ludzie, którzy używają marihuany w samodzielnym radzeniu sobie z bólem, są w stanie zmniejszyć zużycie opioidów.”

Pomimo, że wykazano potencjał w zmniejszaniu zależności pacjentów od opioidów, dr Ware podkreślił, że sama marihuana nie rozwiąże kryzysu związanego z opioidami.

„Muszą pojawić się inne sposoby przepisywania leków i podejścia do problemu przewlekłego bólu”,

powiedział.

„Marihuana może być częścią zestawu narzędzi, które możemy wykorzystać, aby pomóc zmienić kierunek tej bardzo niszczycielskiej trajektorii. Ale nie można powiedzieć, że jest to rozwiązanie – może to być tylko jedna z jego części.”

Niektóre badania podważają to podejście

Od czasu wprowadzenia w Kolorado i Waszyngtonie przepisów legalizujących sprzedaż marihuany dla dorosłych, badania wykazały, że nie wzrosła liczba nastolatków i młodych dorosłych szukających pomocy w leczeniu uzależnienia od opioidów, kokainy czy metamfetaminy.

Naukowcy z Temple University w Filadelfii i University of Tennessee w Knoxville porównali trajektorie wskaźników przyjęć na leczenie uzależnień od substancji w Kolorado i Waszyngtonie przed i po legalizacji z zestawem innych stanów USA, które nie zalegalizowały rekreacyjnego używania marihuany.

W szczególności badacze oceniali liczbę przyjęć na leczenie z powodu opioidów, kokainy i metamfetaminy wśród osób w wieku od 12 do 24 lat. Zgodnie z danymi opublikowanymi w Journal of Substance Abuse Treatment, autorzy nie zidentyfikowali żadnego wzrostu liczby przyjęć na leczenie odwykowe w żadnym ze stanów po legalizacji.

Dodatkowo, ścieżki leczenia w tych stanach nie różniły się znacząco od porównywalnych stanów, które nie złagodziły swoich przepisów dotyczących marihuany. Komentując wyniki badania w komunikacie prasowym, wicedyrektor Norml, Paul Armentano, powiedział:

„Dane te jeszcze bardziej podważają długo utrzymujące się twierdzenia, że marihuana działa jako wszelkiego rodzaju ‚wrota’ do nadużywania innych substancji kontrolowanych – zarzut, który historycznie w dużej mierze kierował opartą na prohibicji polityką marihuanową w Stanach Zjednoczonych, pomimo braku twardych dowodów”.

Źródło: https://cannabishealthnews.co.uk

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."