Gospodarka News

Domy z konopi i ochrona środowiska

Domy z konopi i ochrona środowiska 2 lutego 2021Leave a comment
Dom eko

Według Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), sektor budownictwa konwencjonalnego przyczynia się do 30% całkowitej rocznej emisji gazów cieplarnianych na świecie.

 • Jeśli nie podejmie się żadnych działań, emisje te wzrosną ponad dwukrotnie w ciągu najbliższych 20 lat. Konopie mogą pomóc.
 • Projekty budowlane oparte na konopiach, zarówno mieszkaniowe, jak i użytkowe, można już znaleźć na całym świecie, w tym w USA.
 • Chociaż koszty materiałów na bazie konopi są stosunkowo wysokie, wynika to z ograniczonej liczby dostawców, co często oznacza wysyłanie produktów na duże odległości.

Co można wybudować z konopi?

Materiały budowlane z konopi, wytwarzane z łodyg tej rośliny, zyskują coraz większą popularność przede wszystkim dlatego, że tworzą zdrowsze przestrzenie mieszkalne. Według U.S. Green Building Council (USGBC), konopie są nietoksycznym surowcem, który zapewnia szereg unikalnych właściwości dla szerokiej gamy zastosowań budowlanych.

Łodygi konopi oferują dwa ważne dla przemysłu budowlanego produkty uboczne. Sznurkowe włókna zewnętrzne rośliny, zwane włóknami łykowymi, stanowią konkurencyjną cenowo, zrównoważoną alternatywę dla włókien szklanych jako materiału izolacyjnego. Izolacja z konopnych włókien łykowych tworzy szczelną masę o minimalnych stratach ciepła, a ponadto nie pleśnieje ani nie gnije.

Zastosowanie tej izolacji umożliwia każdej konstrukcji automatyczne spełnienie norm projektowych LEED w zakresie efektywności energetycznej. Izolacja z konopnych włókien łykowych ma również doskonałe właściwości akustyczne i wysoką odporność na ogień.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Gruby rdzeń wewnętrzny łodygi (hurd, shivs lub shives), pocięty i zmieszany z wapnem i wodą w celu uzyskania betonu konopnego, tworzy doskonałe ściany, a na rynku są już dostępne rozwiązania zarówno dla nośnych, jak i nienośnych konopnych materiałów budowlanych.

Uprawa konopi
Materiały budowlane z konopi, wytwarzane z łodyg tej rośliny, zyskują coraz większą popularność

Droższy dom, ale mniej za energię?

Konstrukcje z betonu konopnego są bardzo energooszczędne dzięki niskiej przewodności cieplnej, wysokiej pojemności cieplnej i wysokim wartościom izolacyjnym. Testy wykazały, że dom z betonu konopnego jest o ok. 80% bardziej energooszczędny niż dom konwencjonalny w zakresie regulacji temperatury i zapewnia roczną „redukcję” emisji CO2 o ok. 8.000 kg.

Co ważne, izolacja na bazie konopi i gotowe produkty pozostają energooszczędne przez cały okres ich użytkowania. Jak długi jest ten okres? W Nagano, w Japonii, znajduje się obiekt dziedzictwa narodowego, w którym uhonorowano dom z konopi zbudowany w 1698 roku – ponad 300 lat temu. I dom nadal tam stoi!

m

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Chociaż koszty budowy domu z betonu konopnego mogą być nawet o 10% wyższe niż tradycyjnych drewnianych konstrukcji mieszkalnych pokrytych elewacją, niższe koszty energii rekompensują znaczną część tej różnicy. Budownictwo konopne jest już bezpośrednio konkurencyjne cenowo w stosunku do konstrukcji murowanych z cegły i forniru.

A materiały konopne przynoszą dodatkowe korzyści w postaci niższych kosztów ogrzewania i klimatyzacji, a także lepszej wentylacji w całej zamkniętej strukturze. Być może najważniejsze jest to, że materiały budowlane z konopi tworzą zdrowszą i bardziej komfortową przestrzeń życiową.

Oczekuje się, że ceny włókien konopnych spadną, gdy inicjatywy przetwarzania słomy konopnej ruszą z miejsca, aby dostarczyć na rynek więcej produktów z włókien konopnych o wysokiej jakości.

Jak konopie przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2?

Uznawany za najbardziej energooszczędny materiał budujący na rynku, beton konopny, jest również doskonałym narzędziem do pochłaniania dwutlenku węgla. Gleba jest silnym, istotnym nośnikiem węglowym i zawiera więcej węgla niż atmosfera i cała żywa roślinność razem wzięte.

Rośliny konopi w rzeczywistości zwiększają i na nowo definiują naturalną zdolność gleby do pochłaniania „nadmiaru” węgla.

Konopie
Rośliny konopi zwiększają i na nowo definiują naturalną zdolność gleby do pochłaniania „nadmiaru” węgla

Konopie „naprawiają” glebę i powietrze

Uprawa konopi poprawia stan gleby, na której są one uprawiane. Korzenie sięgają głęboko i wciągają toksyny z ziemi, jak również CO2 z powietrza, prosto do samej rośliny, gdzie jest on trwale magazynowany w ścianach komórkowych. Jedna uprawa konopi przemysłowych na jednym akrze może rocznie pochłonąć 10 ton CO2 z atmosfery i przechwycić 4,2 tony tego gazu.

Konopie są największym narzędziem natury do sekwestrowania dwutlenku węgla, a ich włókno posiada unikalne właściwości – ważne właściwości, które czynią je nieocenionymi w trwających globalnych staraniach na rzecz kontrolowania zachodzących zmian klimatycznych. Konopie i budownictwo konopne mogą ostatecznie odegrać kluczową rolę w odwróceniu rosnącego nagromadzenia CO2, które obecnie zagraża ludzkości i całej planecie.

źródło: https://hemptoday.net/

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."