Nauka News

Czym różni się konopia indyjska od siewnej?

Czym różni się konopia indyjska od siewnej? 13 lutego 2020
Konopie siewne vs konopie indyjskie

Botanicy wyróżniają trzy rodzaje konopi: Cannabis Sativa, Cannabis Indica (konopia indyjska) oraz Cannabis Ruderalis. Nie tylko pochodzą one z różnych rejonów świata, ale też w bardzo istotny sposób różnią się swoimi właściwościami. Dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne odmiany konopi, czym różni się konopia indyjska od siewnej i jakie właściwości mają.

Konopia konopi nierówna, czyli charakterystyka marihuany i konopi siewnej

Konopie to jednoroczne rośliny zielone, należące do rośliny konopiowatych. Wielu badaczy wyróżnia kilka podgatunków, istniejących w ramach rodzaju roślin, jakim są konopie.

Badania, opisane w  „Encyclopedique de botanique” przez Jeana Baptiste Pierre Antoine de Monet de Lamarcka, przeprowadzone w 1783, pozwoliły na wyróżnienie konopi siewnych, indyjskich i dzikich.

Szacuje się, że konopie narodziły się około 27 800 000 lat temu, a pierwotnym miejscem ich występowania była Wyżyna Tybetańska. W Europie pojawiły się około 6 milionów lat temu. Przez kilka tysięcy lat konopie siewne były jedną z najczęściej uprawianych roślin na świecie – również w Polsce.

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a liczna badania potwierdziły pozytywny wpływ konopi siewnych (a dokładniej zawartego w nich kannabidiolu) na organizm.

Czym jeszcze konopie siewne różnią się od konopi indyjskich i dzikich? 

Konopie siewne (Cannabis Sativa L.)

Przez wiele lat konopie siewne były jedną z najbardziej popularnych roślin uprawnych. Mają one bardzo szerokie zastosowanie, między innymi w budownictwie, przemyśle, włókiennictwie czy w lecznictwie.

Pobierz darmowego eBooka "6 kroków do lepszej waporyzacji" i przekonaj się, jak wejść na wyższy poziom konsumpcji Twoich ulubionych ziół.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka

Rośliny konopi siewnej mogą sięgać nawet do czterech metrów wysokości, a ich uprawa jest niezwykle łatwa. Dobrze radzą sobie z chwastami i nie wymagają szczególnych gatunków gleby, dlatego coraz więcej rolników decyduje się na ich uprawę. Obecnie popyt na konopie siewne znowu rośnie – wzrasta szczególnie popularność suplementów diety i produktów konopnych. 

Konopie siewne (Cannabis Sativa L.)
Konopie siewne (Cannabis Sativa L.)

Konopie siewne cenione są w szczególności za dużą ilość cennych dla organizmu substancji. Jedną z nich jest kannabidiol, czyli CBD. Wykazuje on szerokie, pozytywne działanie na organizm, a badania nad jego właściwościami są stale prowadzone.

Jednocześnie konopie siewne charakteryzują się niską zawartością psychoaktywnego THC, dlatego też wykorzystanie tej rośliny w farmakologii i lecznictwie cieszy się coraz większą popularnością. 

Jeśli planujesz kupić waporyzator, dobry młynek albo po prostu jakieś bongo,
rozważ zakup w VapeFully 💜
To solidny sklep z Gwarancją Najniższej Ceny, a także 🚀 legendarną reputacją
Wybierając VapeFully wspierasz mnie w kreacji treści o konopiach i waporyzacji 🙏
VapoManiak
Z góry dziękuję!
Sprawdź teraz!

Konopie indyjskie (Cannabis Indica)

Konopia indyjska (Cannabis Indica)
Konopie indyjskie (Cannabis Indica)

Konopia indyjska w istotny sposób różnią się od konopi siewnych. Przede wszystkim odznaczają się bardzo wysoką zawartością THC, czemu zawdzięczają swoje właściwości odurzające.

THC prowadzi między innymi do zmian percepcji – to z konopi indyjskich pozyskiwana jest marihuana, która w większości krajów jest zakazana. Jednocześnie jednak warto pamiętać o tym, że w coraz większej ilości krajów dopuszcza się wykorzystanie medycznej czy nawet rekreacyjnej marihuany.

Jak wskazują badania, może ona stanowić istotne wsparcie przy leczeniu różnego typu schorzeń. Od kilku lat również w Polsce niektórzy lekarze stosują konopie indyjskie, choć z pewnością metoda ta nie jest jeszcze bardzo popularna. 

Konopie dzikie (Cannabis Ruderalis)

Konopie dzikie są o wiele mniej rozpowszechnione niż dwa poprzednie gatunki – konopie siewne i konopie indyjskie. Charakteryzują się one niską zawartością THC. Niejednokrotnie gatunek ten jest krzyżowany z konopiami indyjskimi, między innymi ze względu na fakt, iż są one bardzo odporne na niesprzyjające warunki. Dzięki temu skrzyżowanie konopi indyjskich i dzikich charakteryzują się niższą podatnością na uszkodzenia, na przykład z powodu złych warunków atmosferycznych.

Konopie dzikie
Konopie dzikie

Które gatunki konopi są legalne w Polsce? 

Polskie prawo dopuszcza możliwość uprawy konopi siewnych. Mają one bardzo szerokie zastosowanie, dlatego popyt na te rośliny staje rośnie. Co istotne, to właśnie z konopi siewnych tworzone są popularne olejki CBD czy susz CBD, a także wiele innych produktów konopnych.

A co z zawartością THC?

Konopie siewne nie są pozbawione tego związku. Zgodnie z polskim prawem konopie i produkty z nich wykonane nie mogą zawierać więcej niż 0,2% THC – dlatego też dostępne w sklepach produkty charakteryzują się taką lub niższą zawartością THC, dzięki czemu nie mają negatywnego wpływu na organizm i nie powodują zmian percepcji.

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."