News Prawo

Do Oregonu po twarde narkotyki?

Do Oregonu po twarde narkotyki? 4 marca 2021Leave a comment
Oregon

• Stan Oregon podjął bardzo ważną decyzję w sprawie dekryminalizacji twardych narkotyków – powstała już ustawa regulująca nowe zasady traktowania tych substancji.
• Ustawa ma przede wszystkim zmienić charakter kar wymierzanych za posiadanie twardych narkotyków.
• Projekt ma na celu stworzenie funduszu, który będzie wspierał osoby borykające się z uzależnieniami lub osoby w trudnych sytuacjach życiowych.

Policja w Oregonie nie aresztuje cię za posiadanie twardych narkotyków?

Uchwała wyborcza, która zdekryminalizowała ich posiadanie weszła w życie w lutym tego roku. Za posiadanie narkotyków groziłaby grzywna w wysokości 100 dolarów lub konieczność przeprowadzenia badań lekarskich, które mogłyby umożliwić poradnictwo w zakresie uzależnień.

Zwolennicy ustawy dekryminalizującej twarde narkotyki, którą wyborcy z Oregonu przyjęli zdecydowaną większością głosów w listopadzie, okrzyknęli ją rewolucyjnym posunięciem dla Stanów Zjednoczonych.

„Dzisiaj, pierwsze domino naszej okrutnej i nieludzkiej wojny z narkotykami upadło, rozpoczynając to, co według nas będzie kaskadą innych wysiłków skupiających się na zdrowiu zamiast kryminalizacji,”

Konopie - wszystko mnie w nich zaskakuje! A najbardziej fakt, że nawet palenie odeszło do lamusa. Teraz na "topie" jest waporyzacja - zatem jeśli zdarza Ci się palić, to zobacz, jak konsumuje się zioła w XXI wieku. A jeśli nie, to wróćmy do tematu...

– powiedziała Kassandra Frederique, dyrektor wykonawczy Drug Policy Alliance, która zainicjowała inicjatywę wyborczą.

Pobierz darmowego eBooka "Kondukcja, konwekcja, a może hybryda?" i dowiedz się jaki waporyzator sprawdzi się najlepiej dla Ciebie.

* pola wymagane
Klikając "pobierz eBooka" zgadzasz się na otrzymywanie ode mnie wiadomości na podany adres oraz na bezpieczne przetwarzanie Twoich danych osobowych przez High Experts sp. z o.o.. zgodnie z Polityką Prywatności.


okładka ebooka
Marihuana
Uchwała wyborcza, która zdekryminalizowała posiadanie narkotyków weszła w życie w lutym tego roku

Oregon chce zmienić podejście do narkotyków

Zwolennicy Ballot Measure 110 powiedzieli, że należy traktować leczenie jako priorytet i że penalizacja posiadania narkotyków nie działa. Poza perspektywą więzienia, posiadanie kartoteki kryminalnej utrudnia znalezienie mieszkania i pracy i może ciążyć na człowieku przez całe życie.

Dwa tuziny prokuratorów okręgowych sprzeciwiło się wprowadzeniu ustawy, twierdząc, że jest nieostrożna i doprowadzi do wzrostu akceptowalności niebezpiecznych narkotyków.

Zamiast aresztu, ci, którzy zostaną zatrzymani przez organy ścigania z niewielką ilością narkotyków do osobistego użytku, będą musieli stawić czoła cywilnemu oskarżeniu, jak w przypadku mandatu drogowego, a nie oskarżeniu o przestępstwo, powiedział Matt Sutton, rzecznik Drug Policy Alliance.

W ramach nowego systemu, ośrodki odwykowe będą miały za zadanie

„zaspokajać o wiele poważniejsze potrzeby osób, które używają narkotyków oraz szacować i zaspokajać wszelkie bieżące potrzeby poprzez intensywne zarządzanie przypadkami i łączenie z opieką i usługami”.

Pieniądze ze sprzedaży marihuany pójdą na szkoły?

Centra leczenia uzależnień będą finansowane z milionów dolarów wpływów podatkowych z zalegalizowanego przemysłu marihuany w Oregonie. To przekierowuje część funduszy z innych programów i jednostek, które już je otrzymują, takich jak szkoły.

Środek wyborczy ograniczył kwotę wpływów z podatku od marihuany, którą otrzymują szkoły, służba zdrowia psychicznego, policja stanowa, miasta i hrabstwa do 45 milionów dolarów rocznie, a reszta ma trafić do „Funduszu Leczenia Narkotyków i Usług Odwykowych”.

Fundusz ten będzie zasilany pieniędzmi, jeśli trend sprzedażowy marihuany będzie postępował zgodnie z oczekiwaniami.

W roku podatkowym 2020, wpływy z podatku od marihuany osiągnęły najwyższy poziom 133 milionów dolarów, co stanowi 30% wzrost w stosunku do roku poprzedniego i 545% wzrost w stosunku do roku 2016, kiedy to podatki od marihuany zaczęły być pobierane od legalnych, zarejestrowanych przedsiębiorstw, zajmujących się rekreacyjną marihuaną w całym stanie.

Inni beneficjenci wpływów z podatku od marihuany twierdzą, że po ustaleniu kryteriów oceny i powiązanych opcji leczenia, dystrybucja tych przychodów będzie zasługiwała na inne spojrzenie. Jeden z czołowych ustawodawców zgadza się z tym.

„W przyszłości, gdy programy leczenia w Oregonie osiągną pełne finansowanie, stan powinien ocenić, jakie inne sektory będą mogły korzystać z naszych stale rosnących przychodów z podatku od marihuany”,

powiedział prezes Oregon Education Association John Larson.

Oregon
Konsumenci spoza stanu legalnie kupują czystą marihuanę z Oregonu

Legalizacja marihuany rekreacyjnej zasili budżet

Związek OEA reprezentuje około 44,000 pedagogów. Senator stanowy Floyd Prozanski, przewodniczący senackiej komisji ds. sądownictwa i wdrażania Ballot Measure 110, powiedział, że spodziewa się, że przychody Oregonu z podatku od marihuany wzrosną wykładniczo, jeśli rekreacyjna marihuana w Stanach Zjednoczonych zostanie zalegalizowana. Jego zdaniem stanie się to w przeciągu czterech lat.

To sprawiłoby, że Fundusz Leczenia Narkotyków i Usług Odwykowych byłby ” przepełniony dochodami”, ponieważ konsumenci spoza stanu legalnie kupują czystą marihuanę z Oregonu, powiedział Prozanski w wywiadzie telefonicznym.

„Byłoby nierozsądne myśleć, że wyborcy chcieliby, abyśmy włożyli setki milionów dolarów w program, który byłby, w tym momencie, jak sądzę, standardem na miarę złota w usługach leczenia uzależnień”,

powiedział demokrata.

Jakie zadania stoją przed funduszem?

Poza tradycyjnymi usługami leczenia, fundusz będzie również wydawany na mieszkania i pomoc w znalezieniu pracy, aby zapewnić długoterminową stabilizację dla ludzi zmagających się z uzależnieniem.

„Nie mogę wyobrazić sobie sytuacji, w której ten fundusz stanie się przepełniony w najbliższym czasie,”

powiedział Sutton.

Oregon jest pionierem w liberalizacji prawa narkotykowego. Był pierwszym stanem, który w 1973 roku zdekryminalizował posiadanie marihuany. W 2014 roku, wyborcy z Oregonu przegłosowali ustawę legalizującą rekreacyjne używanie marihuany. Ale Sutton powiedział, że nie ma planów, aby dążyć do legalizacji i regulowanego rynku twardych narkotyków w Oregonie.

Ośrodki leczenia uzależnień mają być dostępne do 1 października. Jedno centrum musi być założone w każdym istniejącym obszarze usług organizacji opieki koordynowanej. Prozanski powiedział, że ten harmonogram może być trudny do spełnienia.

Nowa ustawa a wyroki za narkotyki

Po dekryminalizacji twardych narkotyków, około 3700 Oregończyków mniej rocznie zostanie skazanych za przestępstwa lub wykroczenia związane z posiadaniem konopi, zgodnie z szacunkami Oregon Criminal Justice Commission. Środek ten prawdopodobnie doprowadzi również do znacznego zmniejszenia różnic rasowych i etnicznych w wyrokach skazujących i aresztowaniach, twierdzi stanowa komisja.

Podczas gdy takie podejście jest nowością w Stanach Zjednoczonych, kilka krajów, w tym Portugalia, Holandia i Szwajcaria, zdekryminalizowały już posiadanie niewielkich ilości twardych narkotyków, według Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Dekryminalizacja przeprowadzona w Portugalii w 2000 roku nie spowodowała gwałtownego wzrostu używania narkotyków. Liczba zgonów spowodowanych zażywaniem narkotyków spadła, podczas gdy liczba osób leczonych z uzależnienia od narkotyków w kraju wzrosła o 20% w latach 2001-2008, a następnie ustabilizowała się, jak twierdzą portugalscy urzędnicy.

Źródło: https://www.usnews.com

Autor:

vapo3

VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i  niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wejdź na wyższy poziom waporyzacji

 

Podobają Ci się moje recenzje i opinie na temat testowanych waporyzatorów? Chcesz dowiedzieć się więcej i być na bieżąco? Zapisując się do newslettera:

 
  •  - otrzymasz najświeższe informacje ze świata waporyzacji

  •  - jako pierwszy dowiesz się o najlepszych promocjach i konkursach!

       • Tylko i wyłącznie wartościowe treści :)

* pola wymagane

Klikając "Zapisz się!" wyrażasz zgodę na wysyłkę wiadomości na podany adres oraz przetwarzanie swoich danych osobowych w celach marketingowych przez High Experts sp. z o.o.. Wiem, że zgodę w każdej chwili mogę wycofać. Administrator gwarantuje że moje dane są bezpieczne i nigdzie nie udostępniane."