Wielu pacjentów, którym udało się zwalczyć raka, korzysta z konopi indyjskich. Dlaczego? W głównej mierze wynika to z tego, że bardzo często byli oni leczeni z wykorzystaniem m.in. leków na bazie tej rośliny. Nie bez przyczyny wykorzystują oni potencjał znajdujący się w składzie konopi w celu łagodzenia bólu, lęku, zaburzeń snu czy nudności.
Osoby, które przeżyły nowotwór, zwykle używają kannabinoidów do radzenia sobie z problemami zdrowia fizycznego i psychicznego, co potwierdza zupełnie nowe badanie.
Czy osoby z wyleczonym nowotworem częściej sięgają po konopie?
Wydaje się, że jak najbardziej tak. Ostatnie doniesienia z USA wskazują, że osoby, które przeżyły nowotwór, częściej używają konopi indyjskich w przypadku objawów, takich jak ból, lęk, problemy ze snem i nudności. Wynika to z testów przeprowadzonych przez zespół badaczy, którzy przeanalizowali wyniki profilaktycznych badań zdrowia w czasie COVID-19.
Zauważyli oni, że pewien odsetek pacjentów posiada wskaźnik oznaczający niedawne spożycie konopi. W tym celu zbadali więc zmiany wynikające z używania konopi indyjskich, a także metody dostarczania konopi.
Nowotwór i konopie indyjskie
Badacze zauważyli, że osoby z historią raka częściej zgłaszają korzystanie z konopi indyjskich w celu radzenia sobie ze zdrowiem psychicznym i objawami bólu. Ponadto ta sama grupa osób częściej wykazywała strach przed zarażeniem się COVID-19 w porównaniu do innych dorosłych, którzy nie mieli styczności z nowotworami.
rozważ zakup w VapeFully 💜 |
Jak wyglądało badanie?
Dane zebrano od 158 osób w okresie od 21 marca 2020 r. do 23 marca 2021 r. Przede wszystkim byli to pacjenci z wyleczonym nowotworem, które zidentyfikowały się jako użytkownicy marihuany medycznej. Ponadto zebrano odpowiedzi również od podobnej liczby zdrowych osób dorosłych i z pomniejszymi schorzeniami.
Dane zostały następnie porównane z użytkownikami marihuany medycznej bez historii raka w tym samym wieku. Według badań osoby, które przeżyły nowotwór, częściej korzystały z konopi jako sposobu radzenia sobie z nudnościami/wymiotami, bólami głowy lub migrenami, drgawkami, problemami ze snem lub brakiem apetytu.
Warto wskazać, że takie problemy wcale nie przechodzą po wygraniu walki z rakiem. Często organizm pozostaje już do końca życia wyniszczony w dość dużym stopniu.
Szczegóły badania
61% procent respondentów z historią nowotworową korzysta z konopi do radzenia sobie z objawami lękowymi, a 54% do niwelowania przewlekłego bólu. 48% stwierdziło, że używa rośliny do radzenia sobie z objawami depresji, a 25% do redukowania objawów PTSD.
Pewien mniejszy odsetek korzysta z konopi w przypadku wystąpienia objawów innej choroby autoimmunologicznej, np. zespołu jelita drażliwego. Nie odnotowano jednak różnic w tym, jak często pacjenci przyjmują konopie ani w sposobie ich przyjmowania. Odkrycia potwierdzają potrzebę większej liczby rozmów między lekarzami a ich pacjentami na temat THC i CBD.
Wnioski
Autorzy doszli do następującego wniosku:
„Ogólnie rzecz biorąc, zaobserwowaliśmy, że osoby, które walczyły przez lata z nowotworem, często zgłaszają potrzebę stosowania konopi indyjskich w celu radzenia sobie zarówno z dolegliwościami fizycznymi, jak i psychicznymi.
Biorąc pod uwagę to, jak wiele osób kupuje konopie, nawet z niewiadomego źródła, rozmowy na ten temat między lekarzem a pacjentem powinny obejmować pytania dotyczące używania konopi indyjskich, a w szczególności taka dyskusja powinna być czymś obowiązkowym w przypadku osób z nowotworem w kartotece.”
Źródło: https://cannabishealthnews.co.uk
Autor:
VapoManiak, wielki fan waporyzacji, kolekcjoner i niezależny recenzent waporyzatorów. Masz pytanie? Napisz do mnie lub zostaw komentarz – odezwę się! Zapraszam też na grupę na Facebooku: Waporyzacja Ziół Leczniczych, gdzie otwarcie dzielę się swoją wiedzą i odpowiadam na bieżące pytania.